המשטרה פותחת תיקים על קנאביס גם למי שלא נתפס עם קנאביס

לא מעט ישראלים צרכני קנאביס נופלים בפח, מודים שעישנו קנאביס גם אם לא נתפסו "על חם", ומפלילים את עצמם על בסיס ראיה חלקית כמו התכתבות עם סוחר בטלגרם. למה זה קורה ומה לעשות כדי להימנע מכך

תארו לעצמכם שאתם קמים בוקר בהיר אחד לטלפון ממשטרת ישראל, שמזמנת אתכם לחקירה בנושא שימוש בקנאביס, מבלי שנתפסתם “על חם” מעשנים או מחזיקים קנאביס בכלל. הרגשה טובה? לא ממש. ובכן, זה בדיוק מה שקרה לא’ מאזור המרכז, לאחר שמספר הטלפון שלו אותר על ידי המשטרה ברשימת אנשי הקשר של סוחר שנתפס. 

“בהתחלה לא הבנתי בכלל למה קוראים לי לחקירה”, משחזר א’ את האירוע, שהתרחש לפני כחודש, “אבל כשהגעתי לתחנת המשטרה הסבירו לי שמצאו את פרטי הטלפון שלי אצל הסוחר ולכן החליטו לפתוח לי תיק פלילי על שימוש אישי בקנאביס. בשיחה לאחר מכן עם עורך דין הבנתי שלמעשה נפלתי למעין ‘חלל ריק’ בחוק, כי לא תפסו אותי בפועל עם קנאביס. העו”ד הסביר לי שיכלו גם לתת לי קנס, אבל לצערי בחרו לפתוח לי תיק פלילי ובימים אלה אני מנסה לסגור אותו ולהביא לסיום הסאגה הלא נעימה הזו”.

א’, כך מתברר, לגמרי לא לבד. לדברי עורך הדין הפלילי נדב גרינולד המייצג בתיקים פליליים רבים בתחום הקנאביס. “טיפלתי בעשרות תיקים כאלה בכל רחבי הארץ, מבאר שבע ועד קריית שמונה,” הוא אומר. “הרבה פעמים קורה שסוחר שנתפס מספק ראיות לעבירה שהתבצעה על ידי לקוחות רבים שלו. ברוב הפעמים מדובר בראיות שנמצאות אצל הסוחר בטלפון, למשל הודעות טקסט, צילומי תעודות זהות או אפילו מספרי טלפון”. 

אנשים מפלילים את עצמם

מסתבר ש”ראיה” לביצוע עבירת החזקת קנאביס לשימוש עצמי יכולה להיות גם התכתבות שמעידה על עסקה, צילומי תעודת זהות או אפילו רישום של שיחת טלפון. כל אלה מספיקים כדי להביא אדם לחקירה, שבה ישאלו אותו אם הוא מכיר את הסוחר פלוני אלמוני. 

“השכיחות של המקרים האלה גדלה מאז שהתחיל הטלגראס, שכן ההתקדמות הטכנולוגית גרמה לכך שיש יותר תפיסות מהסוג הזה”, מסביר עו”ד גרינולד, “יצא לי לראות סוחרים שהיו להם בטלפון גם יותר מ-100 צילומי תעודות זהות של לקוחות. ראיות כאלה מספיקות כדי לזמן את אותו אדם לחקירה, ובמקרים רבים הוא מודה שקנה קנאביס מהסוחר ולמעשה מפליל את עצמו”.

קובי שבתאי מפכ"ל המשטרה
רנ”צ קובי שבתאי, מפכ”ל המשטרה

בשל הסיטואציה הלא נעימה, שמלווה לעיתים ברצון לומר אמת, גם בחשש מההשלכות וגם ביחס לא ידידותי, בלשון המעטה, מצד גורמי אכיפת החוק, מי שמזומן לחקירה נוטה להודות ואומר “כן, קניתי” או “כן, אני קונה פה ושם וגם מעשן לפעמים”. במקרה כזה הוא למעשה מפליל את עצמו בעבירה של החזקת סם, וזה למרות שלא נתפס אצלו שום דבר. 

לדברי עוה”ד “לאדם כזה ייפתח תיק שאולי ייסגר בהמשך, אבל לא מחוסר אשמה אלא מחוסר ראיות או מחוסר עניין לציבור. במקרים מסוימים התיק אף לא ייסגר ויגיע אפילו להעמדה לדין, תלוי כמובן בהיקף. בהיקפים גדולים ייתכן שאפילו יגישו כתב אישום, בעיקר אם מדובר בראיות לרכישה בכמויות גדולות שמעבר לצריכה עצמית”. 

“בשורה התחתונה, למרות שלא נתפס סם, מבחינת החוק אפשר להגיש כתב אישום. ברגע שאדם מודה ואומר ‘אני קניתי’, משמע ביצעתי עבירה פלילית, החוק דורש תוספת ראייתית פעוטה ביותר שנקראת ‘דבר מה נוסף’. לפעמים מדובר רק באותה שיחה או התכתבות בטלפון”.

כאמור, ברוב המקרים התיק נסגר בהמשך הדרך בשל חוסר עניין ציבורי, אבל הרישום המשטרתי נשאר, ולרישום כזה יש השלכות ומשמעויות רבות.

מה לגבי חוק הקנסות (“אי הפללה באחריות”)?

כזכור, באפריל 2019 הופעל התיקון לחוק פקודת הסמים אשר זכה לשם “אי הפללה באחריות” של השר לשעבר גלעד ארדן. למעשה, עבירות של החזקת קנאביס לשימוש עצמי בפעם הראשונה והשנייה הומרו לעבירה שנקראת “עבירת קנס מיוחדת” והשינוי הוקצב לשלוש שנים, עד ה-31 במארס 2022. 

בתקופה הזו, מאז, מי שנתפס בפעם הראשונה והשנייה צפוי לקבל קנס, כולל המקרים של מי שנתפס על סמך ראיות אחרות, כמו התכתבות בטלפון, גם אם לא נתפס אצלו קנאביס בפועל. 

לדברי עו”ד גרינולד, “המקרים הללו אמורים להסתיים בקנס בלבד, אבל לפעמים, אם בגלל שזה תיק ‘ספיח’, כלומר נוסף לתיקים אחרים, או בגלל שלא נתפס קנאביס באמת, מה שקורה הוא שפותחים תיק, סוגרים אותו, ונשאר רק רישום – ללא קנס”.

“תמיד כשנתפסים צריך קודם כל להתקשר לעורך דין. גם אתם חושבים שמדובר בשטות, או שנדמה לכם שאם תגידו את האמת ישחררו אתכם, אתם חייבים להתייעץ עם עורך דין כדי להבין את ההשלכות. לכל חקירה במשטרה יש השלכות ולפעמים עדיף את הייעוץ הקטן הזה שיכול למנוע בעיות בעתיד”.

יש לציין שכפי שנחשף לאחרונה במגזין קנאביס, למרות חוק “אי הפללה באחריות” המדינה ממשיכה להגיש כתבי אישום פליליים בגין עבירה של החזקת קנאביס לשימוש עצמי, מעל 200 כאלה בכל חודש, או בכל 4 שעות, במקרה בו נעשית עבירה נוספת במקביל לעבירת ההחזקה לשימוש עצמי. “עבירה נוספת” יכולה להיות גם קללה לעבר השוטר, או אי הסכמה לשתף פעולה עם הנחיות שהוא נותן.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט