מגלגל...

המשטרה דחתה בקשת פעילים לעשן קנאביס באירוע 420

פעילים ביקשו ממשטרת תל אביב אישור לעשן קנאביס בציבור באופן מחאתי במסגרת אירוע 420 שיערך בשבוע הבא במהלך יום הקנאביס הבינלאומי. המשטרה דחתה את הבקשה והודיעה: "נאכוף כל עבירה"

בשבוע הבא (ג’, 20.4) יחול יום הקנאביס הבינלאומי במהלכו מתכנסים צרכני קנאביס בפארקים ציבוריים במדינות רבות בעולם וצורכים יחדיו קנאביס במחאה בקריאה להתרת השימוש החוקי בצמח למבוגרים. אירועים כאלה מושכים אליהם המוני משתתפים בעיקר במדינות ליברליות בארה”ב, קנדה ואירופה.

גם בישראל נערכו בעבר לא פעם אירועים מסוג זה, אך במרבית המקרים ללא אישור המשטרה ובהתאם – הובילו לבסוף להגעת שוטרים למקום ואף למעצרם של חלק מהמשתתפים בגין עבירות החזקת קנאביס, עבירה שהעונש עליה בישראל הוא מהחמורים בין מדינות המערב.

כדי לנסות ולקיים השנה בישראל אירוע כזה שלא יסתיים במעצרים, פנה בשבוע שעבר עו”ד חץ-דוד עוזר, ממובילי המאבק ללגליזציה בישראל, אל משטרת ישראל, בבקשה: אנא אשרו קיום של אירוע 420 בכיכר רבין אשר במסגרתו המשתתפים יורשו לצרוך קנאביס ביחד ולחוד, באופן גלוי, מבלי להסתכן במעצר.

חגיגות 420 בדנבר, קולורדו
חגיגות 420 בדנבר, קולורדו

“האירוע המקובל בעולם ביום הקנאביס הבינלאומי הינו פיקניק שבו צרכני קנאביס יושבים, אוכלים, משוחחים ורוקדים בקבוצות קטנות, ללא במה מרכזית, בעיקר כדי לצרוך קנאביס,” נכתב בפנייה למשטרה. “מתבקש אישור המשטרה והתחייבות שלא יבוצעו מעצרים ולא יחולקו דוחות בגין עבירות שקשורות לקנאביס למעט כמובן סחר בתמורה לכסף”.

לטענת עו”ד עוזר במכתב, “הפעולות, שבמצב רגיל הינן לא חוקיות וגוררות סנקציות, צריכות להיות מותרות מתוקף הכבוד לחופש הביטוי הפוליטי וחופש ההפגנה שהינם חלק מזכויות יסוד בישראל בבחינת זכות עליונה הגוברת על חובת הציות לחוק, כמובן תוך שמירה על מידתיות, וזאת בדומה לכך שמותר להרעיש בהפגנה, מותר לקיים מצעדים המחייבים חסימת כבישים, מותר להשתלט על שטחים ציבוריים ועוד – על אף שכל אלו מהווים הפרת חוק במקרה רגיל”.

לדבריו “כל עוד אין ודאות קרובה לסכנה ממשית לפגיעה בבני אדם, תפקידה של המשטרה הוא לסייע להפגנה להתקיים, ומאחר וצריכת קנאביס לא יכולה להוביל לסכנה ממשית לפגיעה בבני אדם, ולראיה 27% מאזרחי ישראל הבגירים צורכים קנאביס במשך שנים, כלומר ה’עבירה’ מתבצעת מיליוני פעמים בשנה, יש לאשר את הבקשה”.

כדי לחזק את טענתו כתב עוד כי “מאחר והענישה על שימוש עצמי בקנאביס השתנתה, ומכיוון שדו”ח בינמשרדי חדש (‘ועדת מררי’) קבע כי יש להפסיק לחלוטין את הפללת הצרכנים ולהסדיר את השוק, ומאחר והמשטרה ודאי אינה מעוניינת להיות חלק מאלימות ממוסדת חסרת טעם שהוגדרה כך על ידי כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, אבקשכם לאשר את האירוע ולהתחייב שלא יבוצעו מעצרים ולא יחולקו קנסות”.

השבוע נתקבלה תשובת המשטרה, שכצפוי – היתה שלילית. במכתב תשובה מטעם סנ”צ עו”ד שירה דה פורטו, יועמ”ש מחוז ת”א של המשטרה, מזהירה דה פורטו כי אירוע כזה, אם יערך, יחשב כבלתי חוקי ועל כן המשטרה תאכוף כל עבירה שתתבצע במהלכו.

“לגבי טיעונך כי הענישה על שימוש עצמי בקנאביס השתנתה ולכן נקודת האיזון בין הזכות לחופש ביטוי לאינטרס הציות לחוק היא כזו שיש להעדיף את הזכות לחופש ביטוי, אזכיר כי קנאביס עודנו סם מסוכן וכי המצב המשפטי הקיים לאחר התיקון אימץ מודל של ‘אי הפללה’ ולא מודל של לגליזציה והחוק אף קבע מקרים בהם למרות מודל הקנסות יוגשו כתבי אישום בעבירה זו בחלק מהמקרים”.

לדברי סנ”צ עו”ד דה פורטו, “מדיניות זו נועדה להקטין את השימוש הלא חוקי בקנאביס וזאת עקב העלייה בשימוש בסם בשנים האחרונות למרות מאמצי האכיפה, ומדברי ההסבר של החוק עולה באופן חד משמעי כי לא עומדת מאחוריו כוונה לעודד צריכת הסם וכפועל יוצא מכך, מדיניות האכיפה של משטרת ישראל היא לבצע אכיפה ככל שהעבירה מתבצעת במרחב הציבורי. ככל שישונה החוק בעקבות דו”ח ועדת מררי, יבחנו הדברים מחדש”.

לסיום קבעה כי “חופש הביטוי אינו זכות מוחלטת כי אם זכות יחסית ולא ניתן להסתתר תחת המטריה של ‘חופש הביטוי’ ולהכשיר כך ביצוע עבירות, בודאי ככל שמדובר בעבירות מסוג שימוש בסם מסוכן. כל הפעולות שתיארת (במכתב הפנייה, מ”ק) מהוות עבירות פליליות של שימוש בסם, החזקת כלים ואף הספקת סם מסוכן שכן כל אדם שמעביר לאחר סם הרי שמדובר בהספקת סם גם אם לא ניתנה תמורה – עבירה שהעונש לצידה הינו מאסר של 20 שנה.

“נמצא איפא כי הינך מבקש לקיים אירוע בכיכר העיר שבו הינך מתכוון לעודד את המשתתפים לצרוך סמים ואף לספק סמים זה לזה. לנוכח האמור, בקשתך לאישור או התחייבות כי לא תבוצע אכיפה במקום נדחית. ככל שתבוצענה עבירות פליליות במהלך האירוע תבצע המשטרה אכיפה בהתאם לסמכויות שניתנו לה”.

כוונתו של עו”ד עוזר היתה להגיש עתירה לבג”ץ בעקבות החלטת המשטרה, אך מטעמי העלות הכלכלית הכרוכה בהליך משפטי שכזה, סך של כ-6,000 ש”ח, הוא הודיע הבוקר למגזין קנאביס כי הוא החליט לוותר על הגשת העתירה בשלב זה על אף שהעתירה כתובה ומוכנה להגשה.

יש לציין שלמרות סירוב המשטרה לאשר אירוע כזה, מתכננת קבוצת פעילים אחרת שאינה קשורה לבקשה זו, לקיים אירוע זהה בשדרות רוטשילד בתל אביב באותו יום וללא אישור המשטרה, כך על פי הנכתב בהזמנה שהופצה בימים האחרונים ברשת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר