הממשלה מבקשת את עזרת החרדים בהכנות ללגליזציה בישראל

בעוד כחודש, אחרי 3 חודשי דיונים, צפויה "ועדת הלגליזציה" להגיש המלצותיה להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל ("לגליזציה"). אחד האתגרים בהם נתקלו חברי הועדה היא החברה החרדית, שמתבקשת כעת לסייע בתובנות בסוגיה.

‘קול קורא’ לחברה החרדית פורסם השבוע מטעם משרד המשפטים, במסגרת הכנות להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל (“לגליזציה”). כפי שהתחייבו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ בקמפיין הבחירות האחרון, הוקם אכן צוות בינמשרדי שבימים אלה חוקר את המתרחש במדינות שעשו את הצעד ובונה את הנהלים-לעתיד.

“ארגוני חברה אזרחית, ראשי רשויות, בני החברה החרדית ובנותיה – האם יש לכם מה לומר בנוגע לאתגרי החברה החרדית בבחינת מדיניות ההפללה והצריכה של קנאביס בישראל? אנחנו רוצים לשמוע אתכם/ן,” נכתב בפתח המסמך.

הצוות הבינמשרדי (“ועדת הלגליזציה”), המונה 11 חברים בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו”ד עמית מררי, נפגש מדי שבוע ומזמן אליו מומחים מתחומים שונים ובעלי עמדות שונות, על מנת שיציגו את משנתם. בשבועות הקרובים, במהלך אוקטובר, אמור הצוות להגיש המלצותיו ולאחר מכן תנוסח הצעת חוק ממשלתית.

יעקב ליצמן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
מתנגד ללגליזציה, האם ישנה את דעתו? יעקב ליצמן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בין השאר עלתה בדיוני הצוות השאלה איך ניתן להכין את הציבור החרדי לשינוי מהותי כזה במדיניות כלפי קנאביס וצרכניו, כשברקע התנגדות ש”ס למהלך והתנגדות יהדות התורה גם כן. “הצוות מבקש לקבל במיוחד התייחסויות לאתגרי החברה החרדית בשינוי המדיניות הקיימת כיום ביחס לקנאביס, האוסרת על שימוש בו,” נכתב.

במסמך נראה שהצוות אולי מנסה “להרגיע” את הקהל החרדי מבעוד מועד, על מנת שלא יחשוש, ומקפיד להדגיש שכלל לא בטוח שהמהלך יאושר לבסוף ושגם אם כן לא בטוח שמדובר בהסדרה מלאה אלא רק אולי בביטול ההפללה. ייתכן כמובן גם שהצוות באמת לא בטוח שימליץ בעד הסדרת השוק, למרות הבטחות הממשלה.

“ככל שהצוות ימליץ על שינוי המדיניות בישראל, בין אם לטובת אי הפללת שימוש אישי בקנאביס ובין אם בהסדרת שוק הקנאביס בישראל, הצוות מבקש לקבל התייחסויות לסוגיות הבאות, תוך שימת דגש על המאפיינים הייחודיים לחברה החרדית,” נכתב.

אריה דרעי (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
מתנגד ללגליזציה. האם ישנה את דעתו? אריה דרעי (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בין השאר מבקשת הממשלה מהחברה החרדית לספר לה האם יש השלכות לשינוי כזה על החברה החרדית ומהן ההתאמות הנדרשות במסגרת זאת, וכן “אילו היערכויות דרושות מבחינת החברה החרדית ולאילו דגשים חשוב להתייחס לקראת כל המלצה אפשרית, למשל בתחומי חינוך, הסברה, אכיפה, תקצוב וכדומה”.

עמדות ניתן להעביר בהתייחסות בכתב לידי עו”ד מיכל קליין, מרכזת הצוות הבין-משרדי, עד ליום חמישי ה-24.9, למייל [email protected] או בפקס 02-6467975. “הצוות ישקול לקיים מפגש היוועצות עם פונים נבחרים,” הוסיפו.

ועדת הלגליזציה הוקמה כזכור לאחר אישור שנתנו הממשלה והכנסת בהצבעות בועדת השרים ובמליאה בטרומית, בעד שתי הצעות חוק, אחת של ח”כ שרן השכל (הליכוד) לאי הפללה והשנייה של ח”כ רם שפע (כחול לבן) להסדרה מלאה. עקרונית סוכם שהדיון יהיה על ‘כיצד’ להסדיר את השוק ולא ‘האם’, אך לא ניתן לדעת מה יהיה לבסוף.

אפשרות אחת היא שהועדה תמליץ על אי-הפללה בלבד, כפי שהמליץ גם הצוות שדן בנושא שנתיים קודם ושהמלצתו נדחתה ע”י השר לשעבר גלעד ארדן. במקרה כזה, שיכול להיכנס לתוקף מיידית, החזקת קנאביס לשימוש עצמי לא תיחשב עבירה, אך מצד שני השוק השחור יפרח.

אפשרות שנייה היא הסדרת שוק חוקי ומפוקח למבוגרים בלבד, כפי שהבטיחו נתניהו וגנץ, למשל במודל קנדה או קולורדו, כלומר התרת ייצור, שיווק ושימוש מפוקחים, באופן חוקי, למבוגרים מגיל 21 ומעלה. הטמעת מהלך כזה, על כל מרכיביו, ייקח זמן רב יותר כמובן.

לאחרונה התעורר ויכוח בין ח”כ השכל מהליכוד לשר המשפטים ניסנקורן מכחול לבן בעניין זה. ח”כ השכל טוענת שהובטח לה שאם הועדה לא תגיע למסקנות עד ספטמבר יתאפשר לה להגיש את הצעת החוק שלה לאי הפללה לבד, על מנת לאשרה לאלתר.

בכחול לבן מתעקשים מנגד שהצעת החוק תוגש על ידי הממשלה ולא באופן פרטי, רק בתום הדיונים. לא ברור האם בכוונת כחול לבן לאשר את ביטול ההפללה רק עם פתיחת חנויות חוקיות, כפי שעשו בקנדה, או לבטל את הפללה מיד, ולאשר לגליזציה לאחר מכן, כמו בקולורדו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר