המלצת שקד לחנינה: הלום קרב שגידל קנאביס

לוחם צה”ל לשעבר הסובל מהלם קרב (PTSD) ונשפט לעונש מאסר ישוחרר אולי בקרוב, בעקבות המלצה לחנינה שהגישה על שמו שרת המשפטים איילת שקד. הנשיא ראובן ריבלין יאלץ להחליט האם לקבל את ההמלצה.

אחרי הדיווח על ביטול צפוי של כ-300 אלף רישומים פליליים בגין עבירות קלות, כולל עבירות קנאביס, מפרסמת שרת המשפטים איילת שקד את המלצותיה לחנינות אותן תגיש לנשיא המדינה ראובן ריבלין.

איילת שקד שרת המשפטים (צילום יונתן זינדל, פלאש90)
איילת שקד שרת המשפטים: “מסר של עידוד למי שנלחם במלחמות ישראל והסתבך” (צילום יונתן זינדל, פלאש90)

בין ההמלצות מופיע גם שמו של לוחם צה”ל לשעבר, הלום קרב הסובל מפוסט טראומה עקב שירותו הצבאי, שנתפס מגדל קנאביס ונשפט לעונש מאסר בפועל.

“אין יום מתאים מהיום, לקראת סיום יום הזיכרון וכניסת יום העצמאות, להעביר מסר של עידוד השיקום והחיזוק של מי שנלחם במלחמות ישראל ובמשך שנים סובל מהלם והסתבך בפלילים בשל צריכת סמים,” אמרה השרה.

כמו הביטול ההמוני של התיקים הפליליים, גם מהלך זה נעשה לכבוד יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. “המקרים שהובאו בפניי והמלצתי לגביהן על מתן חנינה הם אלו העונים לקריטריונים של המתווה המיוחד של חנינות ה-70,” הסבירה שקד.

המלצה נוספת לחנינה ניתנה עבור גרושה ואם לילדה שגנבה ממעסיקה שנידונה לעונש של תשעה חודשי מאסר, והשיבה את הכספים עוד טרם תחילת ביצוע המאסר.

כעת עומדת כאמור ההחלטה האם לאשר את המלצות שקד בפני הנשיא ריבלין, שהכריז לאחרונה על מתווה חנינות מיוחד המבוסס על שיקולי חסד ורחמים ועל “תקנות השבים”, העיקרון במשפט העברי שלפיו ניתן להיטיב עם עבריין המתקן את דרכו.

‘וואלה’ מדווח כי על פי המתווה החנינות יינתנו רק לאחר הגשת בקשת חנינה, שקילת כל מקרה לגופו ולאחר קבלת חוות דעתה של שרת המשפטים, זאת כדי להבטיח שהחנינות שיינתנו במסגרת המתווה לא יסכנו את הציבור ולא יפגעו באכיפת החוק.

איילת שקד חותמת על ההמלצות
איילת שקד חותמת על ההמלצות
חדשות