טוען...

המהפך שלא היה? האם בניגוד לדיווחים על רווח, BOL בעצם הפסידה

דרמה בענף: חברת הקנאביס הותיקה בול פארמה (BOL Pharma) שברה שיאי רווח בשנת 2021 לאחר הפסדים קשים בשנת 2020. כעת מסתבר שהדיווחים על רווח היו מבוססים על חישוב שגוי שהביאו לתוצאה הגבוהה בעד 26 מיליון ש"ח מהמציאות. השאלות הפתוחות: למה זה קרה, מה יקרה לבונוסים שניתנו לעובדים והאם תוגש תביעת משקיעים

הבוקר (א’) דיווחה חברת עמיר שיווק, בעלת המניות הגדולה ביותר (35%) בחברת בול פארמה (BOL Pharma), על חשש ממשי לאי סדרים בדוחות הכספיים של BOL, וזאת בעקבות “טעות באופן הרישום של קניות והתחייבויות לספקים” שהופיעה בדוחות לשנת 2021, ויתכן שאף בדוחות של הרבעון הראשון של 2022.

על פי חברת עמיר שיווק, ההשפעה של הטעות על חלקה ברווחי BOL עלולה להסתכם בכ-6 מיליון ש”ח עד 9 מיליון ש”ח, אבל יש לזכור שהיות ועמיר שיווק מחזיקה בכ-35% ממניות BOL, מדובר למעשה בהשפעה של בין 17 מיליון ש”ח ל-26 מיליון ש”ח על הדוחות של BOL.

נזכיר כי BOL הייתה החברה ההפסדית ביותר בשנת 2020 מבין חברות הקנאביס הישראליות, עת היא הציגה הפסד של כ-40 מיליון ש”ח, אך בשנת 2021 נראה היה כי החברה עשתה מהפך של ממש כשהציגה תוצאות מפתיעות כבר ברבעון הראשון של אותה שנה, ורווח נקי מייצג של כ-19 מיליון ש”ח בכל השנה – נתון ששם אותה במקום השני בטבלת החברות הרווחיות רק אחרי אינטרקיור.

השיא הגיע ברבעון השלישי של אותה שנה כאשר BOL אף עקפה את אינטרקיור עם רווח מייצג של כ-11 מיליון ש”ח, שיא כל הזמנים לחברת קנאביס ישראלית, זאת בעוד שככל ואי הסדרים שחשף הדיווח של עמיר שיווק הבוקר יתגלו כנכונים, יתכן שיסתבר ש-BOL פארמה לא רק שלא הרוויחה בשנת 2021, אלא הפסידה, ואף סכומים משמעותיים. גם ב-2022 כאמור, ברבעון הראשון, הוצגו תוצאות רווח יפות, שאולי כלל לא היו מדויקות.

חברת BOL הפכה לרווחית בישראל
מתקן חברת BOL Pharma באזה”ת רבדים

נכון למועד זה, לא ברור מי אחראי לטעות ואפילו ממה היא נובעת. הנהלת החברה אף סירבה למסור כל תגובה בעניין מפאת העובדה שמדובר בעניינים הנוגעים לחברה ציבורית שצריכים להתפרסם למשקיעים קודם, אבל, אם צריך להעריך, יש בענף מי שטוען שמדובר אולי ביבוא הזנים שמבצעת BOL מחברת HEXO הקנדית, שכן זהו הספק היחיד שנראה שמגיע להיקפי אי הסדרים עליהם דיווחה BOL.

הבונוסים יוחזרו?

אמנם נתוני השכר של הנהלת BOL אינם שקופים לציבור ואינם נמצאים בדוחותיה של עמיר שיווק, אך ניתן להניח בזהירות כי ההנהלה קיבלה בונוסים בגין תוצאות שנת 2021. הבונוסים האלה אולי יאלצו כעת להיות מוחזרים לחברה, ככל ואכן יתגלה שהחברה רשמה הפסד בשנת 2021. יתרה מכך, משקיעי BOL, וכן משקיעי עמיר שיווק החשופים ל-BOL דרך עמיר שיווק, עשויים להגיש תביעות כנגד ההנהלה של BOL, כפי שקורה בדרך כלל לאחר אירועים שכאלו.

השאלה האמיתית היא כעת איך יתכן, שלאורך כל שנת 2021 וגם בחצי שנה שחלפה מאז, אף אחד מצוות הנהלת החשבונות של BOL לא שם לב לפערים בסכומי העתק האלה.

לא ידוע בשלב זה מתי תתפרסמנה תוצאות החקירה המלאות שמבצעת החברה לאירוע, להן ממתינים המשקיעים והבנקים כאחד.

המניה של עמיר שיווק יורדת כעת כ-2.4% במסחר ומוחקת כ-12 מיליון ש”ח משווי השוק שלה, וזאת בשעה ששאר מדדי המניות המרכזיים בבורסה מזנקים.

חשוב להדגיש שהשפעה של הדיווח היום על המניה של עמיר שיווק אינה אקוטית בגלל שעמיר שיווק היא חברה בשווי של חצי מיליארד שקל עם עסקים ענפים חוץ מענף הקנאביס הרפואי, כאשר האחזקה שלה בבול אינה עיקר פעילותה.

טעות תקדימית בענף הקנאביס ונדירה מאוד בשוק ההון בכללותו – האם הבנקים יירתעו?

כל החברות בשוק הקנאביס נושאות את עיניהן כעת אל עבר תוצאות הבדיקה של החברה בקשר למהות הטעות, שהיא תקדימית בענף הקנאביס ונדירה מאוד גם בשוק ההון המקומי כולו.

החשש העיקרי הוא שהבנקים הישראלים, שהחלו בשנים האחרונות להעניק מימון לחברות קנאביס לאחר שנים רבות בהן הענף נחשב ל”לא לגיטימי”, ימשכו את ידיהם מן התחום, מתוך חשש לאמינות הדוחות הכספיים. אם זה יקרה, זה ישפיע על היקף ההתפתחות של התחום מבחינת ההשקעה ושיפור מתקני הגידול, הקמה של בתי מרקחת נוספים ולמעשה לכמעט כל נושא שדורש השקעת הון משמעותית.

בענף האשראי החוץ בנקאי, קרה לאחרונה דבר דומה, כאשר שתי חברות ציבוריות דיווחו על אי סדרים בדוחות הכספיים שלהן, דבר שנראה כי גורם כעת לבנקים ולשאר הגופים המממנים במשק להפסיק לתת הלוואות למימון לחלק מהחברות בענף.

על כך יש להוסיף את המקרה של חברת יוניבו (Univo) שקיבלה בסוף דצמבר אשתקד אשראי מהבנקים, בין היתר לצורך יבוא, אך כזכור, הסתבר שמשלוח הייבוא הגדול שלה מחברת טילריי (Tilray) נעשה באופן בלתי תקין ונפסל לשימוש – מה שגם הוביל להפסד כספי אדיר בגובה מיליוני שקלים לחברה שגם ככה במצב קשה ביותר, וכן להליך משפטי שהיא פתחה מול חברות השילוח והביטוח.

על בסיס כל אלה, כך על פי מידע שהגיע למגזין קנאביס, הגופים הבנקאים מביעים כעת חשש ממתן מימון למשלוחי ייבוא נוספים, מתוך אי הבנה של התקנים והרגולציה וחשש ממקרה דומה למקרה של יוניבו.

מדוע סמנכ”ל הכספים של החברה עזב ומה יעלה בגורל ההנהלה?

במקביל, למגזין קנאביס נודע כי לאחרונה הודיע סמנכ”ל הכספים (CFO) של בול פארמה, הוגו גולדמן, על עזיבתו את החברה – דבר שמעלה כעת את התהייה האם גולדמן, שמטבע הדברים היה אמון על הדוחות הכספיים של החברה, עזב בעקבות המקרה.

עוד נודע למגזין קנאביס כי עמית צנטר, מנכ”ל חברת אבוט ישראל, השלוחה המקומית של תאגיד התרופות הבינלאומי אבוט (Abbott), ביקר לאחרונה במשרדי בול פארמה. היו שחשבו שצנטר הגיע למשרדי BOL כדי לקבל תפקיד, אולי כדי “להציל את המצב” בחברה, אך גם הוא עצמו וגם גורמים בחברה הכחישו באוזניי כתב מגזין קנאביס את הנטען והבהירו כי מדובר היה בביקור חברי בלבד.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך, כל העושה זאת עושה זאת על אחריותו בלבד.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר