דוח מיוחד של הכנסת: לא חל שינוי של ממש בהסדרת השימוש בקנאביס רפואי בישראל

מסמך של הכנסת: לא חל שינוי של ממש בהסדרת השימוש בקנאביס רפואי

“לא חל שינוי של ממש בהסדרת השימוש בקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, ולכן לא נפתרו בעיות שפתרונן טמון בסיום הליך ההסדרה של השימוש בקנאביס הרפואי בישראל.”

כנסת ישראל

כך קובע מסמך רישמי של הכנסת שפורסם ב-05.03.2012 ע”י דר’ גלעד נתן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת. המסמך שעוקב אחר יישום החלטות הוועדה המיוחדת למלחמה בנגע הסמים. הדיון בוועדה נערך בעקבות דיונים קודמים שהיו בכנסת בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות. דר’ גלעד נתן עוקב אחר יישום החלטות והמלצות דיוני הוועדה מהדיון האחרון שנערך בחודש יולי 2011.

המצב כיום

מסתבר כי על אף פרסומים כי “ישראל היא מעצמת קנאביס רפואי” החלטת הממשלה בנושא פיקוח והסדרת הקנאביס הרפואי (החלטה מספר 3609) ,שבה הוחלט גם על הקמת הסמק”ר (הסוכנות הממשלתית לקנאביס רפואי) אינה מיושמת במלואה וכלשונה.

לפי התחזיות, הסמק”ר הייתה אמורה לפעול כבר בשנת 2012 ולהקל עד מאוד על הליך קבלת וחידוש הרשיונות למטופלי קנאביס רפואי ולפקח על המגדלים, איכות התרופה, ההדרכה וכל שאר העניינים הכרוכים בניהול מסודר ותקין של תחום הקנאביס הרפואי בישראל.

רוני גמזו מתעלם מסבלם של חולים
רוני גמזו מתעלם מסבלם של חולים

מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ רוני גמזו, מונה ליישום ולהוצאה לפועל של החלטת הממשלה מספר 3609. כמו-כן, משרד הבריאות פירסם מכרז פנימי לתפקיד ראש הסוכנות, אך נציבות שירות המדינה הקפיאה את המכרז בגלל ליקויים והשגות על תנאי הסף למועמדות וכן בעקבות ערעורים שהגיעו ממספר גורמים.

לפי הערכת משרד הבריאות, במינהל הסוכנות הממשלתית שיקום, יועסקו חמישה עובדים:
מנהל הסוכנות, רופא הממונה על מתן היתרים למטופלים שאינם חולי סרטן, אחראי לוגיסטיקה שיפקח על ההיבטים הלוגיסטיים של העברה ואספקה של קנאביס רפואי ושני עובדי מינהלה.

משרד הבריאות עדיין לא קבע את אופי העבודה של הסוכנות הממשלתית, אולם לפי הערכה, גוף זה ינפיק היתרים ויפקח על חלוקתם, יהיה אחראי להדרכה בדבר השימוש בקנאביס רפואי, יפקח על איכות הקנאביס הרפואי והתאמתו לצרכים שונים של בעלי היתר ויפקח על תקינות הגידול וההפצה.

מבחינת הטיפול, חלוקת וחידוש ההיתרים – עד סוף שנת 2011 דר’ ברוך היה אמור להסמיך אונקולוג אחד בכל אחד מ-11 מבתי החולים הממשלתיים אך בפועל הוסמכו רק שישה אונקולוגים בבתי החולים הבאים:

– בית החולים רבקה זיו בצפת.
– המרכז הרפואי רמב”ם בחיפה.
– בית החולים גליל מערבי בנהריה.
– המרכז הרפואי שיבא בתל השומר.
– המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב.
– המרכז הרפואי אסף הרופא בצריפין.

בישראל פועלים שמונה מגדלים וספקים, באישור המשטרה ומשרד הבריאות וקיימים ארבעה מרכזי חלוקה:

– בית החולים אברבנאל (בת ים).
– המרכז הרפואי הדסה (ירושלים).
– בית החולים גליל מערבי (נהריה).
– תחנת חלוקה בתל אביב.

בנוסף חברת “ברק” משנעת את הקנאביס הרפואי למטופלים אשר אינם יכולים להגיע למרכזי החלוקה. (השינוע נעשה, כמובן, באישור ובהנחיית משטרת ישראל ובהסכמת פורום המגדלים). השינוע למטופלים עולה כמאה שקלים שנוספים לעלות התרופה (כ-370 ₪ למטופל לכל הכמות המצויינת ברשיון).

קנאביס רפואי בישראל
קנאביס רפואי בישראל

גידול קנאביס ישראלי או ייבוא מחו”ל?

כמו-כן, המסמך דן גם בסוגיית הגידול בישראל אל מול ייבוא קנאביס לצרכים רפואיים מחו”ל.

“ייבוא קנאביס רפואי יפגע במגַדלים המקומיים ויגרום להתייקרות הקנאביס הרפואי בשל העלות הגבוהה של ייבוא קנאביס רפואי ומחירו הגבוה בחו”ל. אין אומדן רשמי של המחיר, אולם לפי הערכות מעבר מגידול מקומי לייבוא יעלה את המחיר החודשי פי ארבעה לפחות. בגרמניה, לדוגמה – לפי אתרים העוסקים בקנאביס רפואי – מחירו של גרם קנאביס רפואי של חברת “בדרוקן” בבית מרקחת הוא 14-16 יורו לגרם. המחיר הסיטונאי בגרמניה הוא כ-7 יורו לגרם, וזה גם המחיר המומלץ לגרם קנאביס רפואי בבתי מרקחת בהולנד.

כאמור, לפי החלטת הממשלה מס’ 9012 הגידול המקומי יימשך שנתיים מיום קבלת ההחלטה (עד אוגוסט 2013) והסוגיה תיבחן מחדש בתום תקופה זו.”

בנוסף, משרד החקלאות פועל להכללת מגדלי הקנאביס והגת בישראל תחת תחום אחריותה של מועצת הצמחים. (הערת המחבר: אנו מקווים כי הכללת מגדלי הקנאביס תחת מועצת הצמחים, תפתח את הפתח לשימוש תעשייתי בהמפ – הצמח שיכול להציל את העולם.

עלויות התרופה

מטבע מריחואנה
מטבע מריחואנה - קליק לסיפור המלא...

המסמך גם מפרט את בעיית העלויות הגבוהות של צריכת התרופה. אין היום שום הבדל בעלויות בין מטופל שמקבל 20 גרם לעומת מטופל שמקבל 80 או 100 גרם קנאביס רפואי. כיום נבחנת האפשרות לגבות תשלום מהמטופלים לפי כמות הגרמים המסופקת, לפי תנאי הרשיון.

בנוסף, הספקים דורשים סכומים נוספים על שירותים שונים:
על הדרכה ראשונית רשאי הספק לגבות סכום של 120 ₪ (הדרכה אותה ניתן לקבל בחינם מהעמותה לקידום הקנבוס הרפואי).
על גלגול סיגריה (ג’וינט) גובים הספקים 25 ₪.

בסופו של יום, מטופל מגיע לסכום של כ-500 ₪ בחודש על קניית התרופה.

לאן הולכים מכאן?

כיום הקנאביס הרפואי מאושר לחולים ומטופלים בהתאם להתוויות הבאות:
• סרטן.
• כאב כרוני (עם המלצה ממרפאת כאב מוכרת, לאחר מיצוי טיפולים מקובלים).
• מחלות דלקתיות.
• גלאוקומה.
• טרשת נפוצה (בשלב הספסטי).
• נשאי HIV וחולי איידס (לפי מדדים).
• מחלות יתומות (על סמך בדיקה של כל מקרה לגופו).
• PTSD – הפרעת דחק פוסט טראומטית; במקרים חריגים ובאישור מנהל בית חולים פסיכיאטרי.

מטופלים בקנאביס רפואי רוצים שיפור
מטופלים בקנאביס רפואי רוצים שיפור

נראה שמוסכם על כל הגורמים כי המריחואנה הרפואית אינה מרפאה כל סוג של חולי וכי יש לנטר את השפעתה על כל מטופל ומטופל ולהתאים את הטיפול בהתאם. לפי הצהרת משרד הבריאות הם ידונו בהרחבת ההתוויות ובמידה והבעיה אינה מופיעה בהתוויות יש לספק מחקרים מוכרים וחוות דעת מרופא מומחה כי הטיפול בקנאביס רפואי יעיל למטופל:

“יש כמה מחלות ומצבים רפואיים שמתנהל כיום דיון ציבורי ומדעי בדבר התועלת שבמתן קנאביס רפואי לסובלים מהם. לדברי ד”ר יהודה ברוך, אפשר להגיש בכל עת בקשה לקבלת היתר לחולה הסובל ממצב רפואי שאינו כלול במצבים שהגדיר משרד הבריאות לוועדת ההתוויות לנושא קנאביס רפואי במשרד הבריאות. לצד הבקשה יש להציג ראיות מחקריות ליעילות של קנאביס רפואי בטיפול במחלה או במצב הרפואי.”

מעמדו החוקי של הקנאביס הרפואי כתרופה או כתכשיר רפואי אינו מעוגן ואינו ברור ולכן אינו מוכנס לסל התרופות.

“כיום הליך הגדרת הקנביס הרפואי כתכשיר רפואי, כתכשיר בהכנה רוקחית או כתרופה אינו מקודם.
לטענת משרד הבריאות, עד היום לא הוגשה בקשה של שום גורם להכרה בקנאביס הרפואי כתרופה או כתכשיר רפואי. כמו כן, בשלב זה אין תשתית מדעית להכרה בצמח כתרופה או כתכשיר רפואי.”

בהמשך דן מחבר המסמך, ממרכז המחקר והמידע בכנסת, על תלונות בנוגע למרכזי החלוקה ובכך שאין תקינה אחידה ונוהל מסודר לגבי הקנאביס הרפואי.

לעיון במסמך המלא:

להורדת המסמך לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר