הכנסות המדינה מקנסות קנאביס: 1,082,000 ש"ח בחודש

לאחר הליך משפטי ארוך נאותה הבוקר המשטרה למסור לידי מגזין קנאביס נתונים רשמיים אודות כמות וגובה הדו"חות שנופקו במהלך חודש אפריל 2019 נגד צרכני קנאביס בעקבות חוק הקנסות החדש: מעל מיליון ש"ח בחודש.

לראשונה נחשפים נתונים רשמיים אודות מספר וגובה הדו"חות נגד צרכני קנאביס מאז חוק הקנסות החדש ("אי הפללה באחריות"). לאחר הליך משפטי ארוך שניהל מגזין קנאביס נגד משטרת ישראל ונמשך מספר חודשים, נאותה המשטרה הבוקר (ג') למסור לידי המגזין את הנתונים.

עד כה, הנתון הרשמי היחיד שהיה זמין היה פליטת פה של השר לבטחון פנים גלעד ארדן, מנסח החוק החדש, שטען כשבועיים לאחר התנעת הרפורמה כי נופקו כבר כ-400 דו"חות שכאלו.

על בסיס נתון זה מופיע באופן קבוע במגזין, בתחתית הכתבות באתר, מחשבון אוטומטי המציג הערכה לגבי כמות הקנסות שנופקו עד כה. הערכה זו, מסתבר כעת, היא אף נמוכה כנראה מהמתרחש במציאות. הנתון עודכן כעת.

לפי הנתונים הרשמיים, שנחשפים כעת לראשונה, נרשמו במהלך חודש אפריל 2019:

  • 964 דו"חות בסך 1,000 ש"ח, כלומר בסך: 964,000 ש"ח.
  • 59 דו"חות בסך 2,000 ש"ח, כלומר בסך: 118,000 ש"ח.
  • ובסה"כ – 1,023 דו"חות בסך 1,082,000 ש"ח.
מספר קנסות קנאביס במהלך חודש אפריל
מספר קנסות קנאביס על שימוש עצמי במהלך חודש אפריל – נתונים רשמיים שנחשפו בעקבות בקשת חופש מידע ולאחר הליך משפטי מול המשטרה שסירבה לחשוף אותם.

מנתון זה ניתן ללמוד שגובה הקנסות שניתנו עד כה מאז כניסת החוק לתוקף באפריל 2019 עומד על כ-7 מיליון ש"ח. המספר עשוי להיות גבוה אף יותר, שכן צרכנים שנתפסים בפעם השנייה נאלצים לשלם סכומי קנסות גבוהים יותר.

לצד הקנסות המשיכה המשטרה לפתוח תיקים פליליים נגד שימוש עצמי בקנאביס, זאת במקרים בהם הקורבן לא עומד בתנאים שהוגדרו למתן קנס (למשל כפל עבירות, עבר פלילי או הפרעה לשוטר) או במקרים בהם מדובר בתפיסה בפעם השלישית או הרביעית ואילך.

במסגרת התשובה לבקשת מגזין קנאביס חשפה המשטרה כי במהלך חודש אפריל 2019, לצד אותם קנסות כאמור, נרשמו גם 887 תיקים פליליים בגין עבירות שימוש עצמי בקנאביס (לא כולל עבירות החזקה שלא לשימוש עצמי, כלומר מעל 15 גרם, או עבירות גידול או סחר בקנאביס).

נתון זה דומה לנתונים שנחשפו על ידי מגזין קנאביס בחודש שעבר, אז הסתבר כי בכל 40 דקות נפתח בישראל תיק במשטרה בגין שימוש עצמי בקנאביס. נתונים אלו הינם כאמור על אף חוק הקנסות שהיה אמור לבטל את ההפללה.

עוד נחשף לאחרונה, גם כן בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש מגזין קנאביס, כי מספר צוי החיפוש שקיבלה המשטרה לצורך חיפוש בבתים פרטיים בגין עבירות שימוש עצמי בקנאביס הגיע לשיא של כל הזמנים – כלומר שהאכיפה לא רק שלא פחתה, אלא אף התגברה.

יש להזכיר כי המודל שניסח השר ארדן והוביל דווקא להגברת האכיפה נגד שימוש בקנאביס ולא להפך, שונה במהותו מדרישת מובילי הקמפיין לאי-הפללה, כמו גם מהמלצות שגובשו על ידי ועדה מיוחדת שהוקמה על ידי השר לשם בחינת הנושא וקבעה כי הפללת צרכני קנאביס היא פסולה וצריכה להתבטל.

ארדן כזכור יצר מצג שווא כאילו הוא מאמץ את דרישות המחאה, אך לבסוף דחה את המלצות הועדה שהוא עצמו הקים ובחר במודל הקנסות המנהלתיים ובהסדר מותנה – שהובילו להגברת האכיפה.

מובילי המאבק, אורן ליבוביץ' ועו"ד חץ-דוד עוזר, שהגישו גם עתירה לבג"ץ לביטול ההפללה (עתידה לידון בחודש אפריל 2020), הזהירו מראש כי המודל שאושר לבסוף על ידי ארדן לא יוביל לצדק, אלא דווקא להגברת האכיפה. הסיבה לכך, כפי שהסבירו, היא שקל ופשוט יותר לשוטר לאכוף עבירה באמצעות קנס שאינו דורש חקירה והוכחות.

"כעת, עם חשיפת הנתונים, עולה שהיינו הראשונים לזהות את גודל האסון," אומר עו"ד עוזר. "האכיפה והענישה נגד צרכני הקנאביס עובתה והוחמרה משמעותית בעקבות חוק הקנסות. מפלגת עלה ירוק הייתה היחידה, מחוץ ובתוך הכנסת, שהתנגדה לחוק בטענה שהוא יחמיר את האכיפה כנגד צרכני הקנאביס, בעוד חברי הכנסת הצביעו בעדו".

כזכור לפני כחודש פירסם השר ארדן הודעה חריגה בה הביע כעס על גורמי המשטרה על כך שממשיכים לאכוף שימוש עצמי בקנאביס גם בבתים פרטיים. ההודעה הגיעה בעקבות מקרה שנחשף לראשונה במגזין קנאביס במסגרתו פשטו שוטרים על ביתו של צעיר תושב ירושלים ללא צו חיפוש. בעקבות חשיפת הסיפור אף איימו השוטרים בתביעה אזרחית נגד התושב.

בקרוב יפורסמו במגזין קנאביס נתונים עדכניים הנוגעים לכמות וגובה הקנסות בחודשים שלאחר אפריל 2019 ועד היום.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט