היכונו לקרב: מדריך לתומכי לגליזציה לקראת המאבק התודעתי הקרוב

העובדה שלראשונה בהיסטוריה כולל ההסכם הקואליציוני התחייבות לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולהסדרת שוק חוקי היא אות הפתיחה המחודשת לקמפיין הגדול ביותר שהיה אי פעם נגד לגליזציה בישראל, כך תתמודדו איתו. חץ לסופ"ש

השבוע התבשרנו כי לראשונה בהיסטוריה חתמו כל המפלגות המרכיבות את הממשלה הבאה על הסכמה רשמית לסעיפים בהסכם הקואליציוני המבטיחים את הפסקת מדיניות הפללת צרכני הקנאביס בישראל ואת ההסדרה של שוק קנאביס חוקי למבוגרים.

אין שום ספק שבעלי העניין בהמשך מדיניות ההפללה והרדיפה נגד צרכני קנאביס בישראל ישוחחו בשבועות הקרובים עם בעלי אידיאולוגיות חולניות כמו שלהם וכן עם המממנים שלהם, כדי לתכנן יחדיו קמפיין ציבורי נגד השינוי המתוכנן. למעשה, בעודי כותב טור זה נשלח אליי קישור לכתבה שפורסמה בדיוק בעניין זה (כאן) ונכתבה על ידי אחד ממובילי קמפיין הנגד. לאחר שתקראו את הטור, תוכלו להיכנס ולפרסם תגובות בהתאם.

אפשר כמובן לזלזל ולא לקחת אותם ברצינות. לכאורה כבר ניצחנו, לא? הרי יש לנו רוב בכנסת… אז לא, מעשה כזה יהיה בגדר שגיאה. תמיכתם של חלק מחברי הכנסת אינה מובטחת כלל, ואם לא נשמר את היתרון האיכותי שלנו בשיח הציבורי, ונגבש תמיכה של לפחות 61 חברי כנסת, יהיו מי שייתכן שיקבלו רגליים קרות וימנעו את השינוי. 

פעיל לגליזציה
העוצמה המשמעותית ביותר ברשותנו כרגע היא פשוט אנחנו

העוצמה המשמעותית ביותר ברשותנו כרגע היא פשוט אנחנו. צרכני וצרכניות הקנאביס ותומכי הפסקת ההפללה הם רבים, ומנגד, תומכי המשך ההפללה מעטים, אך הם נהנים מתחושת צדק וביטחון עצמי מופרזים הנובעים מבורותם. הם גם מקבלים תקשורת מפנקת בזכות כספם וקשריהם בעוד שלרובנו יש לא מעט בושה לעסוק בנושא כזה ואין לנו גישה לתקשורת המונים ולכן, לפעמים נדמה לתומכי הלגליזציה שאין להם איך באמת לתמוך, איך להביע אקט של מחאה.

האמת היא שזה לא המצב. יש לכם יכולת השפעה עצומה באמצעות כלי תקשורת אישיים ורשתות חברתיות. בשיתוף פעולה נכון אפשר לרתום את כח ההמון לכדי עוצמה ציבורית. מצאתי לנכון להקדיש את הטור השבועי הזה כדי להציע שלושה כללים שישפרו את האפקטיביות של כל אחד ואחת מהתומכים לקראת הקרב האחרון שבסופו נזכה לניצחון אדיר במלחמה נגדנו. ניצחון ענק, גם אם אולי לא מוחלט. 

כלל ראשון: נקו מלבכם את ההסתה והיו גאים בבחירה שלכם

האמת והצדק לטובתנו. זה לא אולי, וזה לא בערך, זו עובדה. בכל קריטריון, המדיניות האלטרנטיבית שאנחנו מציעים טובה ממדיניות ההפללה הנוכחית: היא פחות אלימה, מובילה לפתיחות והשכלה, פחות מכאיבה, הרבה יותר מאושרת, עולה הרבה פחות, רווחית הרבה יותר, פוגעת ברווחי האנשים האלימים ועוד ועוד.

כמו כל מדיניות, המדיניות שאנו מציעים היא אמנם איננה מושלמת, היא לא תוביל לשלום עולמי והיא מורכבת מפרטים רבים. לכן גם נצטרך לבחור מודל בחוכמה ולהתאים אותו בעתיד לאתגרים החדשים שיתגלו. אבל מבחינת היתרונות מול החסרונות, אין שום ספק – לגליזציה עדיפה בהרבה על הפללה. בהרבה מאוד. זה מביך אפילו לנסות להשוות.  

אז למה שלא תהיו גאים בבחירה שלכם לתמוך בהפסקת ההפללה והסדרת שוק הקנאביס? אין דבר יותר טוב מאשר לבחור בעמדה חכמה, מוסרית ורווחית! ההסתה הבוטה וארוכת השנים שספגנו כצרכנים לאורך חיינו גרמה לנו לחוסר ביטחון ופחד להביע את דעתנו. אני חושב שמזמן הגיע הזמן לנקות אותה והצעד הראשון הוא למלא את הכלל השני.

כלל שני: המשפחה לפני הכל

המתנגדים ללגליזציה שעליהם יש לכם הכי הרבה השפעה הם בני משפחתכם הקרובה ואף הרחוקה. ייתכן שהם היו מי שהעבירו אליכם את ההסתה כנגד הקנאביס וצרכניו מלכתחילה, ולכן, מתוך רצון להסתדר איתם וגם בגלל שהם קצת עקשנים, אתם חוששים לפתוח את הנושא מולם, אבל אם תעשו זאת תזכו לחופש אדיר ולתחושת הקלה רגשית.

בעבר אולי היה צורך בהכרזה דרמטית בשולחן ערב שישי, אבל היום יש דרך נוחה לפתוח את הנושא מול המשפחה – בקבוצת הווטסאפ המשפחתית. אתן לכם שיטה קלה: התחילו בשיתוף טור זה בקבוצה המשפחתית. זה רמז די ברור לעמדתכם וכבר יעורר את השיח. בהמשך פשוט הקפידו על כלל מספר שלוש.

כלל שלוש: אנחנו דנים כרגע על הפסקת מדיניות ההפללה, ולא על מידת החוכמה שבשימוש בקנאביס או יעילותו הרפואית

המאבק לשינוי מדיניות הפללת צרכני הקנאביס בכלל לא עוסק בקנאביס והתמיכה במאבק הזה לא קשורה לתמיכה בשימוש בקנאביס. זו נקודה שהרבה מאוד מתבלבלים בה. אתם תטענו שצריך להסדיר את השוק כי המדיניות הנוכחית גורמת לנזקים עצומים ולא מסייעת בכלום, והם ישיבו “קנאביס גורם לסכיזופרניה” או “קנאביס גורם לתאונות דרכים”. השפעת הקנאביס היא לא הדיון, אלא האופן בו מתמודדים עם תופעת הצריכה הנרחבת כל כך – האם עושים זאת באמצעות אלימות והרס חייהם של הצרכנים, או באמצעות סיוע למי שרוצה בכך, והסברה לציבור בכלל.

הקנאביס כפוף לחוקי הטבע בלבד, בעוד שחוקי הכנסת והפללת הצרכנים הם הוראות לבני אדם. חוקי ההפללה בעצם אומרים למשטרה, לתביעות וליתר גורמי הממשל, את מי צריך להפלות, את מי לתייג, את מי לרדוף, את מי לנדות וכנגד מי להפעיל כח, לגזול את החירות ולהשפיל. חוקי ההפללה לא מונעים מהקנאביס לצמוח ולא מונעים מהאזרחים לצרוך, אלא מייצרים אלימות חברתית וממוסדת בחוק, בלי הצדקה אמיתית ותוך הפרה מוחלטת של כבוד האדם וחירותו.

בדיון הזה, העוסק בשאלה האם צודק ונכון להפעיל אלימות ממוסדת ולהרוס את החיים למי שצורך קנאביס, אתם תנצחו תמיד, כי גם אם לדעתו של מישהו צריכת קנאביס היא לא בדיוק הדבר הכי חכם בעולם, אין כמעט פסיכופטים שעדיין מאמינים ותומכים בתיוג, נידוי, מניעת מקצועות, אפלייה ואלימות כלפי צרכנים שלא פגעו באיש. לכן, אם רק תמקדו את הדיון בשאלה הנכונה – לא בהשפעות הקנאביס אלא במדיניות כלפי צרכניו – תגלו שיש הסכמה רחבה שאת הפללת הצרכנים צריך לסיים.

אחרי שהסכמתם שאת ההפללה צריך לסיים, השאלה שנותרה היא כיצד להסדיר את השוק העצום הזה. האם להותיר אותו בידי ארגוני פשע, ללא פיקוח או בקרת איכות ותוך גרימת נזקים בריאותיים לצרכנים, או להעביר אותו לידי עוסקים חוקיים הכפופים לרגולציה בדיוק כפי שחברות מזון כפופות לרגולציה. ולגבי השאלה האם כדאי או לא לצרוך קנאביס, למה וכמה – זה דיון שאותו ננהל לאחר שהאלימות הממוסדת בחוק נגד צרכני קנאביס תיפסק. 

כלל אחרון לקינוח: נימוס, סבלנות, עובדות

אחרי 3 הכללים הנ”ל, אתן כלל אחרון לקינוח: נצחו בנימוס, בסבלנות ובאמצעות עובדות. אל תיגררו למחלוקות על רקע אישי, גם כאשר זה מפתה והעמדה של הצד השני מזעזעת. היו סבלניים ואל תכריחו את האדם מולכם לשנות את דעתו *עכשיו*, אך כן עמדו על כך שהדיון יתבסס על עובדות ועל האמת. אם טוענים טענות עובדתיות שגויות, או מספרים על מחקרים שמצאו כאילו יש הצדקה להמשיך את ההפללה, בקשו את המקור לעובדות ולמחקרים, ואם אתם מתלבטים איך להגיב – התייעצו אחד בשני או פנו אליי ואעזור. 

לגבי מי שעורך את הדיון באופן מקוון, אונליין, זכרו, אתם לא מדברים או מתכתבים רק עם השותף לדיון, אלא גם עם כל מי ששומע או קורא את תגובתכם. לכן אם הצגתם עובדה חדשה, או אם תיקנתם עובדה שגויה בדיון, זה כבר ניצחון אדיר שלכם ושל כולנו. 

האמינו בעובדה שתמיד הייתה נכונה: אנשים משנים את דעתם על בסיס מידע חדש. זה לוקח עד 72 שעות לעבד מידע חדש ולשנות דעה. אם תשנו את השאלה שבדיון, אם תתנו מידע אמין, ואם פשוט תהיו אנשים טובים – אתם תתרמו תרומה גדולה לניצחון הלגליזציה.

זכרו גם שמי אוהב אתכם לא חושב *שאתם* צריכים להיענש באלימות רק בגלל צריכת קנאביס, ואם הוא מגלה שאתם צרכני קנאביס, אז בעצם הוא כבר תומך באי-הפללה ולגליזציה, הוא רק לא יודע את זה עדיין.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר