הודעות אזהרה נשלחו למטופלים: “רכשת קנאביס באופן אסור”

הודעות SMS נשלחו לפני שעה קלה למטופלי קנאביס רפואי ובהן האשמות על ביצוע רכישה כפולה של קנאביס בניגוד לנהלים. חלק מהמטופלים טוענים כי הם מואשמים לחינם ומעולם לא ביצעו רכישה כפולה. אחרים חוששים שמישהו משך אספקה בשמם.

אלפי מטופלים, אולי עשרות אלפים, קיבלו לפני מס’ דקות הודעת SMS ובה האשמה חריפה וישירה לפיה הם רכשו כמויות כפולות של קנאביס רפואי באותו החודש, בניגוד לנהלים, והוזהרו כי הדבר אסור. גורמים במשרד הבריאות מסרו למגזין קנאביס כי הם מעדיפים לא להגיד האם מלבד הודעת אזהרה יינקטו סנקציות כלשהן נגד המטופלים.

בהודעה נכתב: “שלום, על פי המידע שברשותנו עולה כי לכאורה רכשת מוצרי קנאביס באותו החודש גם בבית מרקחת וגם ישירות מספק. יובהר כי הדבר אסור. בכל חודש ניתן לרכוש מוצרי קנאביס בבית מרקחת או לחלופין ישירות מספק, אך לא משניהם באותו חודש. בברכה, היק”ר.”

הודעת SMS שקיבלו אלפי מטופלים ממשרד הבריאות
הודעת אזהרה ב-SMS שקיבלו אלפי מטופלים היום ממשרד הבריאות

הודעות אלו מגיעות ממש אל מכשירי הטלפון של המטופלים כשבועיים לאחר שמשרד הבריאות דיווח לבג”ץ על תופעה זו, בטענה כי היא אחת הסיבות למחסור בקנאביס רפואי בשוק. לטענת המשרד מטופלים המחזיקים בשני רישיונות במקביל (אסדרה חדשה וישנה) רוכשים ישירות מהספק וגם מבתי המרקחת, מה שמכונה “ניפוק כפול”.

עם זאת, חלק מהמטופלים שקיבלו הודעות אזהרה טוענים בתוקף כי הן שגויות וכי הם מעולם לא רכשו כמות כפולה של קנאביס. “בפעם האחרונה שרכשתי באסדרה הישנה, לפני חצי שנה, קיבלתי מחברת ‘טבע אדיר’, אבל הם עצרו פעילות ומאז לא רציתי לקחת בכלל, גם לא בסופר פארם, כדי לא לעבור לאסדרה החדשה,” אומר ח’, מטופל ותיק.

עוד מסביר ח’ כי “נשארתי בלי תרופה למשך 4 חודשים ועכשיו אני קונה באסדרה החדשה חומר שעושה אותי חולה והם טוענים שאני מקבל מהספק? מי יכול בכלל להשיג אותם (את ‘טבע אדיר)? הם אמרו שהם סיפקו ל-2500 מטופלים באסדרה הישנה ואני אומר שהם משקרים. אולי מישהו משך אספקה על השם שלי באסדרה הישנה?”

א’, גם הוא מטופל בקנאביס רפואי, זועם על ההודעה שקיבל: “מה לעזאזל? עכשיו גם מי שלא לקח פעמיים מואשם? באמת חבל אם ככה שלא לקחתי פעמיים,” הוא אומר. “לא הייתה לי בכלל אפשרות לקחת פעמיים כי אני מטופל לשעבר של חברת איי אם סי”. ואכן, חברת IMC עצרה את האספקה למטופלי האסדרה הישנה במשך זמן רב.

הגורמים במשרד הבריאות עמם שוחחנו מאשרים את הפרטים אך עומדים על כך שהנתונים מדויקים ומתעקשים כי מי שקיבל את ההודעה אכן קיבל ניפוק כפול. עם זאת הם מעדיפים לא לפרט יותר מכך ולא להשיב לשאלה האם בכוונת המשרד להטיל סנקציות כלשהן על המטופלים שקיבלו את ההודעה, או שמדובר באזהרה כללית בלבד.

לשאלה האם ייתכן שמישהו אחר משך את אספקת הקנאביס של המטופלים ורשם אותה על שמם ללא אישורם, העדיפו במשרד לא להשיב בשלב זה, אך הם בטוחים שמבחינה רישומית לא נפלה טעות. בינתיים ממשיכים מטופלים להתלונן בפורום קנאביס בפייסבוק על קבלת הודעות SMS דומות.

ל’ פרסם בפורום הודעה בה כתב כי “אני שואל פה עבור ידידה, מטופלת חדשה יחסית, שקיבלה ממש כרגע סמס שבו נכתב שהיא קנתה באותו החודש גם מספק וגם מבית מרקחת. מיותר לציין שאין טיפת אמת בדבר הזה. זה סמס גורף שקיבלו כל המטופלים או שיש פה משהו שצריך לבדוק? יש דרך לברר ולהוכיח שלא עשתה את זה?”

תופעה זו נחשפה לראשונה במגזין קנאביס לפני כ-4 חודשים, אז הסביר משרד הבריאות כי אין לו כל דרך לאכוף זאת. כזכור הסיבה לכך שמטופלים מחזיקים בשני הרישיונות במקביל היא נסיון משרד הבריאות להעביר את כלל המטופלים לאסדרה החדשה עוד לפני החלטת בג”ץ בעתירה שמתנהלת בימים אלו והדיון הבא בה יערך ב-4.3.

לטענת עמותת הקנאביס הרפואי יש בידיה הוכחות לכך שלפחות בחלק מהמקרים מדובר בהאשמת שווא. “יש מטופלים באסדרה החדשה שמעולם לא היו באסדרה הישנה ולכן לא יכלו לבצע ניפוק כפול גם אם היו רוצים, ואף על פי כן קיבלו הודעה זו” קובעת עו”ד יסמין מזרחי, המייצגת עת העמותה בעתירה בבג”ץ.

מהעמותה ביקשו למסור תגובה לידיעה לפיה: “מדובר במסע הפחדה המוני שנועד לדחוק במטופלים ליסוג בהם מדרישותיהם בבג”צ – דרישות שמשה”ב מפחד מספיק כעת כי ייתכן ויענו, ולכן נוקט בשיטות שלא נודעו כדוגמתן במדינה דמוקרטית – ממש איום על אוכלוסיית חולים שלמה – במקום לנצל משאבים זמינים בידיו לקיום פעולות אכיפה היכן שבידיו ראיות וכפי הנהוג בדין הישראלי. יובהר: בידי העמותה ראיות לכך שסמסים כעין אלו נשלחו אף למטופלים המחזיקים ברישיון אסדרה חדשה בלבד, ומשכך כל טענת משה”ב לניפוקים כפולים מגוכחת. כולנו ציפיה לראות כיצד בית המשפט יגיב למהלך סטליניסטי זה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר