טוען...

“הוא לא נורמטיבי”: ארדן שולח את יחזקאל סרבי לכלא

“זו אכיפה נדרשת ומידתית בכל קנה מידה,” טוען שר המשטרה ותומך בעונש מאסר נגד יחזקאל סרבי, הלום קרב בן 52 שנתפס עם ג’וינט לא חוקי בביתו ונשלח ל-7 חודשים בכלא. “הוא אינו נמנה על הציבור הנורמטיבי,” כותב ארדן במכתב ששלח בתגובה לפניית ח”כ שרן השכל. “זו התעללות, לא עונש,” אומרת השכל. “לא דמות עבריינית בכלל,” אומר המטפל הסוציאלי. ערעור יוגש בקרוב.

שר המשטרה גלעד ארדן הודיע כי הוא מסרב לבקשתה של ח”כ שרן השכל, שפנתה אליו בדחיפות כדי שיקל על יחזקאל סרבי, אב ל-5 ילדים בן 52 שנשלח על ידי השופט שמואל מלמד ל-7 חודשי מאסר בכלא, לאחר שבפשיטה על ביתו מצאו שוטרים פחות מגרם חשיש בלבד, שהם ג’וינט או שניים לכל היותר.

סיפורו של סרבי – המגיע ממשפחה קשת יום, סובל מהלם קרב ממלחמת לבנון הראשונה והיה בעבר מכור להרואין עקב כך ואף ריצה עונשי מאסר בגין התמכרותו – נחשף כזכור לראשונה בסרטון כאן במגזין, ולאחר מכן גם בראיון בתכנית הבוקר של אברי גלעד והילה קורח בערוץ 2.

החשיפה לא שכנעה כך נראה את ארדן, שבמכתב תשובה לפנייתה של ח”כ השכל הסביר כי סרבי הוא אינו אדם נורמטיבי, ועל כן עונש המאסר בגין השימוש העצמי בקנאביס הוא ראוי ומידתי לראייתו.

“לא ציבור נורמטיבי”

למרות שמזה 20 שנים שסרבי אינו משתמש בהרואין אלא רק בקנאביס, ושכמעט כל האישומים נגדו היו בגין שימוש בסם אליו היה מכור, טען ארדן במכתבו כי “בניגוד לנכתב בפנייתך, הנדון אינו נמנה על ‘הציבור הנורמטיבי’ ומדובר באדם שלחובתו 17 הרשעות קודמות בלא פחות מ-74 עבירות בתחומי עבריינות ביניהם אלימות, רכוש וסמים, גם כאלה שאינם קנאביס”.

“כל עשרות העברות הן עבירות על החזקת הרואין, אני מודה, זו היתה תקופה קשה מאוד, אבל היא נגמרה בשנת 1995 ומאז נגמלתי בעזרת הקנאביס,” מסביר סרבי בשיחה שערכנו עמו בתגובה לטענותיו של שר המשטרה. “עבירות האלימות שהם מדברים עליהן זה פעמיים שהתפרצתי בטעות בקללות על פקידה בביטוח לאומי, לפני 10 שנים, לאחר שסירבו לתת לי את המגיע לי על פי זכות, מעולם לא השתמשתי באלימות פיזית. אני מודה שקיללתי פעם גם את היועץ הסוציאלי כי הם הקשו עליי מאוד וזה התפרץ ממני. הם רצו לשלוח אותי לבית משוגעים. רצו לתת לי אדולן.”

בנוגע לטענות של ארדן על עבירות הרכוש מסביר סרבי כי לא מדובר בעבירות, אלא באירוע אחד בלבד שהתרחש לפני 3 חודשים, כששוטרים עצרו אותו לאחר שבביתו נמצאו כמה מטענים של אופניים חשמליים שהוא עצמו עובד איתן. “זה מטענים שהבן שלי החזיק ולאחר חקירה סגרו את התיק בלי כל אישום, חשבו שהבן שלי מעורבב עם ילדים שגונבים, בסוף הבינו שזה שלי,” הוא אומר הבוקר. “אני לא מבין למה הם אומרים שאני עבריין רכוש, זה פשוט לא נכון. לא עשיתי שום דבר רע. אני רק מנסה להמשיך בחיי בשקט.”

גם אם אכן היה מדובר בעבריין של ממש, הרי שהעבירה בגינה נשלח סרבי למאסר היא שימוש עצמי בקנאביס ולא עבירת אלימות או רכוש, אומרת הבוקר ח”כ השכל בשיחה עם המגזין. “אם אדם עבר עבירה שפגעה באדם אחר אז יש צידוק למאסר. שארדן יכניס אותו לכלא על עבירה חוזרת של אלימות או רכוש אם ישנה כזו, ולא על עבירת שימוש בקנאביס.”

עורכי דינו של סרבי, עו”ד יניב פרץ ואיתן כבריאן, זועמים על תוכן מכתבו של ארדן שמנותק מהמציאות לדבריהם. “זו תשובה מקוממת, זה לא נתפס. מדובר באדם שעבר פוסט טראומה. אם היה מקבל את הטיפול בזמן לא היה מגיע לאן שהגיע. אפשר לראות את ההתדרדרות מהפוסט טראומה, לשימוש בסמים, להתמכרות. כל פסקי הדין מדברים על זה וזה עיוות לחשוב אחרת. עד עכשיו מוכנים לתת לו אדולן כטיפול גמילה במקום הקנאביס, וזה סם רצחני שרק לאחרונה דווח על ילד שמת מזה.”

“אכיפה נדרשת ומידתית”

מאז חשיפת הסיפור כבר אישר משרד הבריאות לסרבי רשיון לשימוש בקנאביס רפואי עקב פוסט טראומה, אך את ארדן גם זה לא מספק: “ממצאי חוות הדעת הרפואיות נמצאו כבלתי מבוססים בבית המשפט ועל ידי הגורמים הטיפוליים,” כתב.

עוד הסביר שר המשטרה כי אחת הסיבות לעונש המאסר היא שסרבי סירב לעבור טיפולי גמילה מקנאביס ולכן נאלץ בית המשפט להפעיל את התנאי של חצי שנת המאסר ולהוסיף עוד חודש מאסר בפועל. ארדן התעלם מכך שהשימוש הלא חוקי של סרבי בקנאביס היה למטרות טיפול עצמי וקבע כי “ניתנה לו אפשרות לפנות להליך שיקומי, אך הוא סירב לשתף פעולה”.

בנוסף, לעמדתו של ארדן הקצאת כוחות המשטרה לפשיטה על ביתו של סרבי ותפיסת גרם אחד של חשיש בלבד, היא אינה בזבוז משאבי ציבור כפי שטענה ח”כ השכל במכתבה. “אין מדובר בהקצאת משאבים בלתי מידתית לטיפול בתופעה שאינה יוצרת פגיעה בציבור ואשר הטיפול בה עולה לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים בשנה, אלא באכיפה נדרשת ומידתית בכל קנה מידה.”

“לא דמות עבריינית בכלל”

“אני מלווה את חזי ומשפחתו במסגרת תכנית ‘דרור’ העוסקת בעבודה עם משפחות במצוקה,” מסביר איתן ארם, העוסק 40 שנה בעבודה סוציאלית. “יש לו רקע קשה, הוא היה מכור בעבר, אבל הוא בחור טוב ועושה מאמץ כביר להשתקם. הוא לא דמות עבריינית בכלל. זו משפחה שעובדת קשה כדי להשתקם, הם עוזרים לקשישים. עונש מאסר לא יעזור בכלום, זה יגרום לנזק, כל כך חבל, למה זה עוזר ואת מי זה אמור להרתיע? אני מקווה שזה שהוא קיבל רשיון קנאביס יביא אותו למי מנוחות ומקווה שהוא יצליח בערעור וישתחרר ממאסר.”

“להכניס מישהו לכלא בגלל שימוש בקנאביס זו התעללות ולא עונש,” אומרת ח”כ השכל. “מדובר באדם שלמרות העבר הקשה שלו ולמרות ההתמכרות, הצליח להשתקם צעד אחר צעד. הוא לא עבר עבירת רכוש או עבירת אלימות, אלא בסך הכל החזיק קנאביס לשימושו האישי – שימוש שכיום גם משרד הבריאות מאשר שנעשה למטרות טיפול בהלם קרב.”

“מה שארדן אומר מנוגד גם לפסיקות של בתי משפט – מהשלום ועד העליון, העוסקים במדיניות של שיקום של עבריינים,” מוסיף עו”ד פרץ, שעד סוף השבוע צפוי להגיש את הערעור על החלטת בימ”ש השלום. “יש מקרים של עבריינים שעשו 30 מקרי שוד ומשחררים אותם עם עונש מאסר על תנאי, כי הוא נגמל מהרואין ומבינים שצריך לעזור להם להשתקם. אבל דווקא כשזה עם קנאביס, לא מוותרים.”

“אני עובר התעללות כבר שנים,” מסכם סרבי. “כל התיקים שהם מדברים עליהם זה מלפני שנים ארוכות. המאסר האחרון שלי היה בשנת 1995. מאז הפסקתי, אני מתנדב בהרצאות באוניברסיטאות, אני לא מבין מה הם רוצים עוד. החיים שלי לא היו קלים. חס וחלילה שאני אהיה עבריין. אני מגדל ילדים, בונה משפחה, הולך לבתי ספר, חוגים. אנשים מכירים אותי, אי אפשר להמציא.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר