מגלגל...

“הדילר הלאומי”: למה אתר מאקו מחק ריאיון עם יובל לנדשפט?

האם הוא עישן קנאביס, האם הוא תומך בלגליזציה, מה הוא חושב על חברות הקנאביס הרפואי ואיך הוא מגיב לממצאי תחקירים אודות פעילויות אסורות לכאורה שהוא ביצע - ריאיון שערך "מאקו" עם מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט הוסר מהרשת מעט לאחר הפרסום, מדוע?

אתר “מאקו” הסיר לפני כמה שעות ריאיון עם מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט שכלל כמה הערות שעשויות אולי להיחשב כשנויות במחלוקת. הריאיון, שדומה לו לנדשפט מסרב מזה כעשור לקיים עם מגזין קנאביס, פורסם באמצע השבוע ובו ציינה המראיינת כי בתום הריאיון אף ביקשה ממנה דוברות משרד הבריאות לגנוז את הריאיון. דוברת משרד הבריאות מכחישה טענה זו בתוקף.

בין השאר לנדשפט נשאל בריאיון על ממצאי תחקירים של מגזין קנאביס (מבלי שמאקו נתנו אגב קרדיט ראוי למגזין קנאביס שחשף אותם), כולל העובדה שלא חתם על הסדר ניגוד עניינים עם כניסתו לתפקיד, על המכרז בו זכה לכאורה ללא מתחרים, האישור שנתן להברחת מזוודת קנאביס מארה”ב, קשריו העסקיים לכאורה עם הכפופים לו רגולטורית, קשריו לרשת סופר פארם, עליית מחירי הקנאביס הרפואי למרות הבטחות שנתן לכך שהמחירים דווקא ירדו, ועוד.

בריאיון, שזכה על ידי המראיינת לכינוי “ריאיון משונה”, סירב לנדשפט להשיב לעיקרי השאלות והתעקש רק להציג נתונים אודות השינויים באסדרה החדשה לעומת האסדרה הישנה. מה שלנדשפט כן היה מוכן לספר הוא למשל שהוא תומך בלגליזציה של קנאביס וכן כמה רמיזות מפוקפקות על חלק מבעלי חברות הקנאביס הרפואי בישראל.

יובל לנדשפט
מנהל היק”ר יובל לנדשפט (צילום מסך: “כאן 11”)

אך זמן לא רב לאחר פרסום הריאיון, תחת הכותרת “הדילר הלאומי”, הוא נמחק כאמור מהרשת והוסר כל אזכור לו באתר. מדוע? עורכת הערוץ בו פורסם הריאיון טוענת הערב כי הכתבה היתה מיועדת לשבוע הבא “ועלתה בטעות לפני שהעבודה עליה הסתיימה”, אך את זה, כמו גם את השינויים שנערכו בו בין הפרסומים אם יהיו כאלה, עוד ניתן יהיה לבדוק בהמשך אם וכאשר הריאיון אכן יתפרסם.

אמנם בידי מגזין קנאביס יש עותק מלא של הריאיון אך מטעמי זכויות יוצרים לא נוכל כמובן לפרסמו במלואו, אלא רק את עיקרי הדברים העולים ממנו, בעיקר אלה שעשויים להיות הסיבה לכך שהוא נמחק מהרשת.

למשל, טענתו של לנדשפט כי הוא לא יודע כיצד נקבע המחיר הקודם של הקנאביס הרפואי שעמד לפני הרפורמה על 370 ש”ח בחודש לכל כמות לצד אותן רמיזות כלפי חלק מחברות הקנאביס הרפואי הפעילות גם כיום בענף.

בריאיון מודה לנדשפט לראשונה בכך שלמרות שהבטיח לפני הרפורמה בענף שהיא תוביל לירידת מחירים זה לא מה שקרה וטוען כי המחיר הקודם מהאסדרה הישנה התקבל שלא כדין.

כשהמראיינת שואלת האם המחיר הוא בסך הכל סעיף שצץ על דף נייר ושאף אחד לא יודע מי קבע אותו, ותוהה האם “בלאגן כזה” אופייני בהתנהלות במשרד הבריאות, השיב לנדשפט כי הוא אינו יודע אבל לטענתו היה ברור ש-370 שקל “זה מחיר שמנותק מעוגן כלכלי מציאותי”.

לא רק לגבי קביעת המחיר באסדרה הישנה יש לו טענות, אלא גם לגבי עליית המחירים לאחר הרפורמה. “ברגע שיהיו לנו נתונים בדוקים נוכל לחוות דעה אם הייתה פה האמרת מחיר לא מוצדקת או שלא כדין,” אמר.

שקר של יובל לנדשפט
“97% מהמטופלים מוצרי הקנאביס יוזלו להם” – אחת ההבטחות של לנדשפט שהופרה

בהמשך נשאל לנדשפט לגבי קשריו מן העבר עם רשת סופר פארם, שקיבלה את הזכות להיות הראשונה שמשתתפת ברפורמה בענף, מה שהביא לה ליתרון ורווח כלכלי. “זה היה לפני למעלה מ-20 שנה וכל ניסיון לטעון שיש קשר בין הדברים הוא השמצה,” השיב. “אני רוקח, היו ברשותי מספר סניפים של סופר פארם”.

“הנתון הזה הזכיר לתקשורת הכלכלית פרט מעברו של לנדשפט, בעצמו רוקח בהכשרתו, שהחזיק בזיכיון על מספר בתי מרקחת של הרשת,” ציינה כתבת מאקו, על אף שעובדה זו נחשפה כזכור לקוראי מגזין קנאביס הותיקים לא “בתקשורת הכלכלית” אלא כאן במגזין עוד בשנת 2014.

טענה נוספת שהוזכרה היא לגבי העברה של כ-10,000 מטופלים מחברת תיקון עולם שנסגרה, לחברת שאיפה לחיים, עם תחילת הרפורמה, מה שהוביל להפסקה זמנית של אספקת קנאביס לאלפי מטופלים. חלקם אגב תבעו את זכויותיהם בבית המשפט אך נדחו על ידי השופטים בטענה שמתנהל הליך בעניין זה בבג”ץ. ההליך מתנהל כבר זמן רב ולמעשה מנע מהמטופלים את קבלת זכויותיהם.

לטענת לנדשפט מנכ”ל תיקון עולם הודיע לו במייל שאין להם מלאי מספיק ולכן הוא היה צריך למצוא פתרון עבור המטופלים. לדבריו אף חברה אחרת מלבד שאיפה לחיים לא רצתה לקבל את המטופלים וחברות אחרות דרשו תנאים שאי אפשר היה לעמוד בהם. לנדשפט טען בנוסף שגורמים אינטרסנטיים פרסמו נגדו תיאוריות קונספירציה בעקבות פרשה זו.

“לצערי הרב, במקום להגיד תודה שמשרד הבריאות פעל והתאמץ כדי למצוא פתרון, גורמים אינטרסנטיים בחרו להשמיץ ולהמציא תיאוריות קונספירציה”.

סיבה אפשרית נוספת להחלטה לגנוז את הריאיון היתה אולי תשובתו של לנדשפט לשאלה האם צרך קנאביס בעצמו. לנדשפט רמז שבעברו היו לו מגוון התנסויות “לא רק של קנאביס או תרופתיות”. לדבריו “אם הן עונות לפקודת הסמים או לא זה לא קשור לשיחה הזאת”. כשנשאל פעם נוספת לגבי עניין השימוש בקנאביס, שינה מעט לנדשפט את תשובתו והפעם אמר נחרצות כי לא השתמש בקנאביס, לדבריו בגלל שחלק מהתפקידים אותם מילא אסרו עליו שימוש כזה.

כאמור היו גם רמיזות מפוקפקות כלפי חלק ממגדלי הקנאביס הרפואי שאולי הוא ביקש שיוסרו יחד עם הכתבה מחשש להליך משפטי שיפתח נגדו בגין לשון הרע. “אף אחד לא יודע איך מגדלי הקנאביס הרפואי הותיקים קיבלו את רישיון הגידול,” אמר והוסיף כי “להגיד שהם כולם חקלאים? לא. כולם אגרונומים? לא. כולם אנשי יושר ובלי תיקים פליליים? גם לא”. עוד אמר כי היועצת המשפטית של היק”ר טוענת כי אותן חברות, שחלקן עוד פעילות בענף, “היו במקום הנכון בזמן הנכון”.

לגבי שאלת התמיכה שלו בלגליזציה השיב לנדשפט כי משרד הבריאות חושב שניתן לקדם לגליזציה ושדעתו אף יותר ליברלית מדעת המשרד לכיוון לגליזציה.

לבסוף הוא נשאל שוב על סוגיית עליית המחירים באסדרה החדשה והעריך כי ירידת מחירים תהיה רק כאשר השוק יוצף במלאי מספק. לדבריו גם הוא עצמו שואף שהמחירים יהיו נמוכים יותר וטען כי מי שעוצר זאת בינתיים זה משרד האוצר שחושב שזו לא העת להטיל פיקוח מחירים על השוק.

“בין זה לבין להאשים אותי, יובל, שהעליתי מחירים – המרחק גדול מאוד ונובע מבורות, שקר והשמצות,” אמר. כשנשאל מי הם אותם גורמים אינטרסנטיים שלטענתו פועלים נגדו ומשמיצים אותו, השיב כי מדובר ב”גופים שרובם עלומים” וכי “חלק מהם – טובת המטופלים לא עומדת לנגד עיניהם”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר