האם פותח לראשונה קנאביס נטול זרעים שגם עמיד להאבקה?

חברה אמריקאית טוענת שהצליחה לפתח לראשונה זני קנאביס שעמידים להתפתחות של זרעים אף אם עוברים האבקה. פיתוח כזה עשוי להוזיל עלויות שנדרשות לצורך בידוד הצמחים הנקביים מהזכריים. עם זאת, יש מי שמפקפק בצורך בכך

צרכני הקנאביס הוותיקים זוכרים בוודאי את השנים בהן שקית של 50 גרם קנאביס היתה עולה בשוק השחור בין 200 ל-250 שקלים, אולם כמעט את מחצית המשקל תפסו הזרעים העגלגלים, שהיו יוצאים בהמוניהם מהתפרחות ומורדים במקצועיות על ידי טפיחות קלות על צידה של קערת הקססה.

גם היום, למרות ההתקדמות הגדולה בשיטות הגידול ובאיכויות הצמח, אפשר עדיין למצוא לפעמים זרעים עקשניים בתפרחות, אפילו באלו של הקנאביס הרפואי, אם כי הם נדירים הרבה יותר. כעת, לפחות על פי מה שטוענת חברת “Dark Heart Industries” מקליפורניה, הגיע הקץ גם לזרעים הללו. 

החברה הכריזה בשבוע שעבר כי פיתחה את זן הקנאביס חסר הזרעים הראשון בעולם, שיוצע למגדלים מסחריים. 

על פי הודעת החברה, המותג החדש שלה, שזכה לשם PistilGuard, הוא למעשה קנאביס טריפלואיד (Triploid), כלומר בעל שלושה סטים של כרומוזומים שבפוטנציאל אינם פוריים ואינם יכולים לייצר זרעים, אפילו כשהם נחשפים ישירות לאבקנים.

בחברה טוענים שמשמעותו של החידוש הטכנולוגי שפיתחו הוא שניתן לגדל קנאביס איכותי, עשיר ב-THC, באותו קנה מידה כמו תירס, חיטה או קנבוס תעשייתי (Hemp). “הגנטיקה של הקנאביס שלנו היא ראשונית בתעשייה”, אמר דן גרייס, מייסד ומנכ”ל החברה.

לדבריו, “היכולת לגדל קנאביס עשיר ב-THC מזרעים שמבטיחים לייצר צמחים כמעט ללא זרעים היא ניצחון ענק עבור המטפחים והמגדלים. מדובר בקנאביס עמיד לאבקנים, והיתרונות שהוא מציע יסייעו להעביר את ייצור הקנאביס מגידול בקנה מידה קטן לחקלאות בקנה מידה גדול”.

גם זה בטח יעניין אותך

“הפיתוח של זנים נטולי זרעים היווה צעד ענק קדימה בגידולים מסחריים רבים, למשל אבטיחים, בננות ותפוחים”, הוסיף קן אוונס, דוקטור לחקלאות ומומחה בגידולי ירקות, שכיהן בעבר כנשיא חברת Magnum Seeds האמריקנית.

לדבריו, “החדרת התכונה הזו בקנאביס היא פריצת דרך שתאפשר יבול גבוה יותר, עלויות מופחתות וכן שיפור בתכונות ארומטיות וכימיות של היבול. כל זה מוביל לרווחיות גבוהה יותר ולשליטה בגידול”.

נוכחות הזרעים בצמחי קנאביס אינה רק משהו שמפריע לצריכה. היא מפחיתה את רמת הקנבינואידים והטרפנים, מה שמוביל לייצור THC נמוך ולאובדן תפוקה, מה שגרם למגדלים ולגנטיקאים לחפש במשך זמן רב דרכים להסיר את הזרעים מהקנאביס.

כבר בשנות ה-70 יצרו חקלאי הקנאביס יצרו את פריצת הדרך הראשונה, כשהציגו את הקנאביס סינסמיליה (בספרדית “ללא זרעים”), על ידי בידוד פיזי של צמחי נקבה מנוכחותם של הזכרים המייצרים אבקנים.

התקדמות נוספת נעשתה בשנות ה-90, עם הצגת זרעי קנאביס “נקביים” המסוגלים לייצר ברובם צמחים נקביים. עם זאת, אפילו צמחים שגדלו מזרעים אלה עדיין היו רגישים להאבקה מקרית, למשל מתוך החממה או משדות סמוכים בגידול חיצוני. זרעים נקביים יכולים גם לייצר צמחים בעלי תפרחות זכריות באופן עצמאי, אם כי בכמויות קטנות מאוד.

לטענת חברת Dark Heart, ייצור צמחי קנאביס ללא זרעים, פותר ביעילות את הבעיה הזו. צמחים המבוססים על זרעים טריפלואידים כמעט שאינם מסוגלים לייצר זרעים – אפילו כשהם נחשפים ישירות לאבקה זכרית – כך שצמחים זכריים באותו שדה או חממה (או בשדה סמוך) אינם מהווים בעיה עבור גידול טריפלואידי.

על פי החברה, הזרעים והשיבוטים ממותגי PistilGuard יהיו זמינים בלעדית ללקוחות ולשותפי החברה כבר השנה באמצעות ניסויי שדה, ויהיו זמינים למכירה לכל המגדלים המסחריים בקליפורניה בשנת 2023.

מי ששופך אור נוסף על הנושא הוא ד”ר נועם צ’כנובסקי, המדען הראשי ומייסד חברת הגנטיקה RCK, המתמחה בגנטיקה של קנאביס.

“בבסיס הפרסום של Dark Heart של עומד הרעיון שלפיו יצורים בעלי מספר אי זוגי של סטים של כרומוזומים אינם פוריים”, אומר ד”ר צ’כנובסקי. “בהודעת החברה מתוארים צמחי קנאביס טריפלואידים, שלהם שלושה סטים של כרומוזומים ולכן בפוטנציאל הם אינם פוריים ואינם יכולים לייצר זרעים. דוגמאות מעולם החקלאות הן בננה ואבטיח ללא גרעינים, שניהם טריפלואידים שאינם מייצרים זרעים.

“הטכנולוגיה לייצור הצמחים הטריפלואידים אינה מתוארת, אך יש לשערשמדובר בטכנולוגיות מקובלות של שימוש בחומרים כגון קולכיצין, חומר המשמש להכפלת מספר הכרומוזומים של זני צמחים ומוביל לפירות וירקות ללא זרעים, או בחומרים אחרים, הפוגעים בתהליך התקין של חלוקת התא.

“בהודעת החברה נכתב כי הצמחים עדיין אינם מסחריים, ושבמהלך השנה הם ייכנסו למבחני שדה לצורך אישוש הרעיון. מבין השורות אפשר להבין שצמחי PistilGuard עדיין אינם משווקים וייתכן אף שלא ישווקו כלל (או בעתיד הקרוב), כיון שלא עברו עדיין מבחני שדה וייתכן כי ייכשלו במבחנים אלו”.

אז כדאי להמתין מעט עם החגיגות?

“לדעתי זו אינה פריצת דרך חשובה, שכן אחד היתרונות המובהקים של קנאביס הינו שהצמח הוא דו-ביתי, כלומר אם נגדל צמחי נקבה בלבד הסיכוי לקבלת זרעים נמוך מאוד, וזאת ללא כל צורך בהתערבות כימית או גנטית”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר