האם חברות הקנאביס מזייפות במשקל האריזה?

משקל אריזות הקנאביס אמור להיות קבוע ומדוד, אך מטופלים מתלוננים כי בבדיקות שהם עורכים נמצא כי האריזות מכילות פחות מהמוצהר - בין אם בגלל משקל נמוך ובין אם בגלל עודף ענפים ועלים.

בשבועות האחרונים מתלוננים מטופלים כי המשקל האמיתי של הקנאביס באריזות הקנאביס הרפואי אינו תואם למוצהר על ידי החברות.

חלק מהמטופלים פרסמו לאחרונה בפורום קנאביס בפייסבוק סרטונים בהם נראה כי באריזות של 1 גרם יש בפועל 0.9 גרם, או אף פחות מכך.

משקל תכולת האריזה נמוך מהמשקל המופיע על גבי האריזה (צילום: גיא אדרי / פייסבוק)

אם בבדיקה הנ”ל נמצא כי בפועל האריזה הכילה 0.9 גרם במקום 1 גרם, בדוגמה אחרת אותה האריזה הכילה אף פחות מכך – 0.8 גרם בלבד:

משקל תכולת האריזה נמוך מהמשקל המופיע על גבי האריזה (צילום: אסף אשבל / פייסבוק)

לעתים משקל התכולה נמוך אף יותר, למשל בבבדיקה שבתמונה שלהלן, שפורסמה אף היא בפורום קנאביס בפייסבוק ובה נמדדו 0.7 גרם בלבד.

משקל אריזות קנאביס רפואי
משקל תכולת האריזה נמוך מהמשקל המופיע על גבי האריזה (צילום: חיים מור / פייסבוק)

גם במקרים אחרים, בהם משקל תוכן האריזה זהה לכתוב על גבי האריזה, בפועל המטופלים מתלוננים כי הם מקבלים הרבה פחות – זאת עקב גיזום (“טרימינג”) לא נכון.

משקל אריזת קנאביס רפואי
גיזום לא תקין של התפרחות מוביל לכך שהמשקל של הקנאביס אינו תואם לזה המוצהר על גבי האריזה (צילום: עידן שרון / פייסבוק)

כך למשל ניתן לראות תכולה של שקית שמשקלה הוא אמנם 10 גרם כמוצהר, אך בפועל בגלל עודף ענפים ועלים שאינם מיועדים לצריכה, המשקל יורד לכ-6 גרם וחצי בלבד.

בדיקת משקל אריזת קנאביס רפואי
בדיקת תכולת שקית קנאביס רפואי במשקל 10 גרם: מימין עלים וענפים שלא נצרכים ומשמאל משקל התפרחת האמיתי (צילום: אורנה בק / פייסבוק)

החברות עצמן מתכחשות לממצאים שעולים מבדיקות המטופלים וטוענות כי בחלק מהמקרים מדובר בסרטונים ערוכים או במשקלים שאינם מכויילים היטב.

לדברי מנהלי החברות המוצרים יוצאים מהמפעל רק לאחר בדיקה כפולה של המשקל ולכן לא ייתכן שהמשקל באמת לא מדויק.

מחברת “בזלת” נמסר: “הדרישה של משרד הבריאות היא ל-10 גרם. אנחנו הכרחנו את כל החוות לתת 10.5 גרם. באריזה הזאת יש עד 10.5, מה שקובע זה האריזה הכוללת. גם בסיגריות יש זנים של 18 סיגריות וזנים של 24 סיגריות וזה נובע מכך שרמת הדיוק מושפעת משמנוניות החומר. כשמישהו שוקל שקית אחת של 1 גרם אין לו בסיס לקבוע אם כל האריזה אינה עד 10.5”.

נתקלתם במקרים דומים? פרסמו את התמונות בתגובות.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט