מגלגל...

החוק החדש יביא לירידת מחירים? “הצעה פופוליסטית, בדיוק להפך”

"חוק הקנאביס הרפואי החדש לא יוזיל עלויות, בדיוק להפך": מנהלי מפעלים ובתי מרקחת בענף הקנאביס הרפואי מפקפקים בהבטחות על ירידת מחירים בעקבות ההצעה שאושרה אתמול בממשלה, טוענים שמדובר ביוזמה שכולה יחסי ציבור, ומעריכים שהיא כלל לא תאושר לבסוף: "שרן השכל לא מבינה מה היא עושה"

אם הצעת החוק להסדרת ענף הקנאביס הרפואי שאושרה אתמול (א’) בועדת שרים אכן תשלים את הליך החקיקה ואם אכן תשמור על הנוסח המקורי שלה – שני דברים שלא מעט גורמים בענף לא מאמינים שאכן יקרו – היא עשויה להשפיע לא מעט על האופן בו מתנהל הענף.

במקרה שכן, אחד השינויים המשמעותיים הצפויים הוא שחוות הגידול יוכלו לשווק קנאביס רפואי ישירות למטופלים ללא צורך בהעברת סחורה דרך מפעלים ואף ללא צורך בבתי מרקחת. המשמעות היא, לפי הערכות, חיסכון אפשרי של בין 10% ל-30% בעלות של המוצרים לצרכן.

הערכה זו מבוססת על בדיקת מגזין קנאביס מינואר השנה שמצאה שבתי מרקחת גוזרים כ-30% מהעלות. נתון דומה נמצא גם שנה קודם לכן בבדיקת ועדת המחירים של משרד האוצר. מנגד, הסתדרות הרוקחים עומדת על כך שרוב מוחלט מבתי המרקחת גוזרים בממוצע רק כ-20%.

אך גם אם האריזה והשיווק שמבוצעים כיום על ידי המפעלים ובתי המרקחת יעברו אכן לידי המגדלים, לא כל 20%-30% “ייעלמו”. מדוע? מכיוון שהחוות יצטרכו להקים פעילות אריזה ושיווק משלהן, ולממן פעילות של רוקחים, עובדים והוצאות על אחסון, שינוע ועוד. אלו ייגזרו בסופו של דבר על הצרכנים, המטופלים.

שלט בית מרקחת (צילום: https://www.flickr.com/photos/zeevveez/4581135090)
“הקטנת תחרות לא תוביל להוזלת עלויות, בדיוק להפך”

לפיכך ניתן להעריך את ה”רווח” מהצעת החוק הזאת, במידה וכאמור היא אכן תושלם במלואה על כלל סעיפיה כפי שהם כעת (דבר שכאמור לא ממש סביר), בכ-10% עד 20% בלבד בירידה במחיר. במקרה כזה, לדוגמה, מוצר ממוצע שעולה כיום כ-240 ש”ח יעלה כ-210 ש”ח, ומוצר יקר שכיום עולה כ-300 ש”ח יעלה כ-255 ש”ח.

יש גם מי שמעריך שהמהלך לא יביא לירידת מחירים בכלל. לדברי אלה, המגדלים והיבואנים לא יורידו את המחירים בהתאם אלא יגזרו לעצמם את הנתח הזה במקום המפעלים ובתי המרקחת. כדוגמה הם נותנים את חברות הגידול שכבר היום מחזיקות בבתי מרקחת בהם הן משווקות את המוצרים באותם המחירים בדיוק וללא שום הנחה.

טל קירשהיימר, רוקח ובעלים של בית מרקחת כנרת בכפר סבא, אומר: “הצעת החוק הזו היא כמו לחפש את המטבע ‘מתחת לפנס’. אפשר להוריד את העלויות בצורה הרבה יותר חכמה אם מפחיתים רגולציה כמו למשל הדרישה ששינוע קנאביס רפואי יתבצע עם שני נהגים, האריזות הסגורות, חסמי יבוא וייצוא ועוד. למה המורפיום יכול להגיע עם שליח רגיל והקנאביס מגיע עם שני שליחים כשאחד מהם חמוש?”

“הקשר האמיתי עם הרוקח בבית המרקחת הוא חיוני להצלחת הטיפול,” מוסיף קירשהיימר. “אנחנו עושים כל יום שלושה, ארבעה ייעוצים פרטניים גם למטופלים חדשים וגם לישנים. אני מאוד בעד מטרת הצעת החוק אבל הדרך לא תשיג את המטרה ותוביל בסופו של דבר דווקא לפחות תחרות, ובכך להעלאת מחירים. הקטנת תחרות לא תוביל להוזלת עלויות, בדיוק להפך”.

חגי שור, מנכ”ל רשת בתי המרקחת שור טבצ’ניק וסגן יו”ר ארגון הרוקחות בישראל, מסכים: “לספק קנאביס לצרכן דורש שירות יותר רחב וזה לוקח זמן מאשר תרופה רגילה. בשביל לספק את השירות הזה כפי שצריך להיות, צריך רוקחים מנוסים, יש דרישות רגולטוריות, וזה עולה הרבה כסף. אם רוצים שחברות קנאביס יתנו את השירות הזה ובתנאים דומים למה שיש היום בבתי המרקחת, אז גם להם זה יעלה כסף, ואם גם להם זה יעלה כסף, אני לא רואה איך המחירים ירדו.”

רוקחת ישראלית מחזיקה קנאביס רפואי
“הצעת חוק פופוליסטית להפליא”

עוד מוסיף שור: “הצעת החוק הזו פוגעת בבתי המרקחת ישירות וארגון הרוקחות, שאני חלק ממנו, פנה למשרד הבריאות ולחברי כנסת ולשרים עוד טרם ההצבעה על המחדל הזה. הם לא התייחסו לפנייה. אנחנו ננסה בכנסת לשכנע אותם שזו הצעת חוק שהיא לא אפויה. אין תקדים כזה בתרופות ולא רק בישראל. יש ביקורת על הרפורמה ואפשר בהחלט לשפר אותה אבל מטרתה הייתה מדיקליזציה של הקנאביס, כלומר להעביר אותה לפסים יותר רפואיים. בכל העולם יש ניתוק מוחלט בין היצרנים לצרכנים כי המכירה לא תהיה אובייקטיבית אם יהיה קשר ישיר בין המטופל ליצרן.”

“אני בהחלט מודאג,” סיכם. “מדובר בהצעת חוק פופוליסטית להפליא ולא חסרים פופוליסטים בבית המחוקקים שרוצים לתפוס כותרות. לדעתי זה מעיד על חוסר הבנה בתחום של מי שהציע את החוק הזה. שרן השכל לא מבינה מה זה אומר לנפק קנאביס, שזה אומר לתת ייעוץ מאוד מקצועי למטופל. צריך להבין את זה. זה דורש עבודה מאוד משמעותית.”

מאיר אריאל, מנכ”ל חברת בזלת פארמה, מפעל הקנאביס הגדול בישראל: “הצעת החוק הזו לא תביא להוזלת עלויות. החוות ירוויחו את כל הסכום. המדינה קבעה רפורמה, נערכנו לזה והשקענו עשרות מיליונים, אז מה נראה להם שנוותר על זה לפני שנילחם? אף אחד לא יסכים שבריאות הציבור תיפגע”.

לדברי אריאל, “האסדרה הישנה אולי עשתה טוב למי שרצה קנאביס ב-370 ש״ח, אבל היא לא עשתה טוב עם המטופלים. אם ההצעה הזו נועדה רק להוריד מחירים, אז מדובר בהצעת חוק פופוליסטית לחלוטין. מוטב היה שהיו עוזרים להכניס את הקנאביס לסל הבריאות, זה היה יעיל הרבה יותר.”

“ברגע שהמטופלים הבינו שאי אפשר לתקוף את זה בצורה משפטית דרך בג”ץ, אז הלכו לפתור את זה דרך הכנסת,” הוסיף. “אני לא סבור שהצעת החוק הזו תעבור. הקנאביס בישראל הוא הכי זול בעולם, תבדקו בכל מקום באירופה, בארה״ב ובקנדה. הצעת החוק מחזירה אותנו שנים רבות אחורה כי אנחנו לא נוכל לייצר מוצרים ברמה גבוהה בלי לשלם עליהם. החקלאי הוא זה שידאג שהחומר יהיה עם כל התקינה? בריאות הציבור לא חשובה? שרן השכל לא מבינה מה היא עושה. זה כנראה יחסי ציבורי בשבילה. אם מישהו חושב שייצרו פה קנאביס בחינם, אז הוא טועה.”

ח”כ שרן השכל עצמה פרסמה אתמול הודעה בה כתבה כי “אני מודה לוועדת שרים לחקיקה שאישרה את הצעת החוק שלי לרפורמה בקנאביס הרפואי המצילה מאות אלפי חולים במדינת ישראל, ותאפשר להם לקבל תרופה באיכות ראויה ומחיר נגיש. זהו יום חשוב במאבק שהתנהל בהובלתי מזה שנים, ואני גאה לעמוד בהבטחת הבחירות החשובה הזו של תקווה חדשה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר