טוען...

האם בקרוב יוכרז צמח הגת כבלתי חוקי?

לאחרונה עולה שמו של צמח הגת לכותרות בעיתונים השונים. מה שהיה נחלת התימנים בלבד, הפך להיות פופולרי בפאבים, מועדונים ובארים ברחבי ישראל. הפופולריות הגואה של הצמח באה בצורתו החדשה – מיץ גת, וקשה שלא להשוות את ההתרה של צמח הגת לאיסור הפלילי על צמח הקנאביס.

מיץ גת (קאת)
מוזגים מיץ גת במועדונים בתל אביב

אופנה חדשה – מיץ גת

כבר בשנת 2007 דווח כי הפופולריות של הגת עולה ושייבוא הגת זינק בצורה חדה. כעת, 5 שנים לאחר מכן, גת הוא כבר ביטוי נפוץ בכל פאב שני בתל אביב.

בכתבה מפורטת ב”הארץ” ניתן לקרוא בדיוק על התופעה החדשה שכבשה את תל אביב:

הלוגמים אומרים שמי ששותה מיץ גת בפתיחת הערב, יוכל לרקוד או להשתגל כל הלילה מבלי להתעייף. אך בעוד הרחוב מחבק את ה”קפה המשמח” החדש, בממסד הרפואי מתייחסים אל המיץ כאל סם לכל דבר. הרכיב הפעיל במיץ הוא קתינון, המככב בסמי הפיצוציות ממשפחת ה”חגיגת”, והוא טומן בחובו סכנות לטווח קצר ובעיקר ארוך (ראו מסגרת). אך מבחינה חוקית, צריכת העלים האלה מותרת וכאב הראש ביום שאחריה ­ מינימלי.

כיצד חדר המיץ מפיצוציות למסעדות? התשובה טמונה במעמד החוקי הלא ברור שלו. באף מסעדה לא יעזו להגיש קוקאין, אבל אם בקבוק גת מתגלגל לידיהם של טבחים או מלצרים ­ עד מהרה הוא מגיע גם ללקוחות: צ’ופר למקורבים ולמביני עניין. בקבוק מיץ גת במטבח הוא דבר שבשגרה במסעדות ובתי קפה רבים במרכז. לכל אחד יש מתכון למשקה בתוספת מיץ חמוציות, עראק או לימונדה מתוקה.

“אם גראס היה חוקי, אין מצב שהייתי לועס עלים כמו עז”

ב-MAKO פורסמה כתבה מפורטת בעניין הגת החבשי האדום שכותרתה: “הגת האתיופי הוא הסוטול החדש והחוקי של ישראל”. בכתבה מסופר על דוגמניות ושחקניות שמכינות ממנו שייק שמדכא תיאבון ומשאיר אותן רזות ושמחות, סטודנטים שלועסים אותו במקום לעשן גראס ואנשי עסקים שמנסים לגדל זנים משודרגים של גת אדום מקומי.

צפו בכתבה:

הרשויות החלו בקמפיין הפחדה

הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול בוחנת כעת את יחסה “לתופעה ההולכת ומתרחבת של מכירת מיץ גת”, ומגבשת המלצות בשיתוף משרד המשפטים והבריאות ומשטרת ישראל. מהרשות נמסר: “ההרחבה בשימוש בגת, והפיכתו למרכיב במשקאות המשווקים במוקדי הבילוי, היא בעייתית, אך הפתרון המשפטי חייב לתת מענה גם לבעיה של שוויון בחוק ביחס לכל מגוון מוצרי הגת”.

גם בממסד הרפואי מתעקשים להחריב את המסיבה. ד”ר שלמה אלמוג, חוקר בכיר במכון לטוקסיקולוגיה ופרמקולוגיה קלינית במרכז הרפואי שיבא תל השומר, מפנה אצבע מאשימה לצרכני המיץ: “הם חסרי אחריות ולא יודעים מה זה יכול לעשות להם לטווח ארוך. אני לא אומר, ‘שתה מיץ גת ותמות באותו רגע’. הסיכוי שזה יקרה אפסי. אבל לאורך זמן, הסטטיסטיקה יכולה ליפול עליך.

ועדת הבריאות של הכנסת תקיים מחר (5.6) דיון מיוחד בנושא תהליך המיצוי של צמח הגת ושאלת חוקיותו. צרכני המשקה, בעיקר קהל של בליינים, מדווחים שהוא גורם לתחושה של ערות מוגברת ומעורר את החשק המיני.

בשבוע שעבר ערכה המשטרה פשיטה ראשונה על כמה קיוסקים בתל אביב, שם נמכר המשקה. במשטרה אומרים שבחיפוש שנערך באחד הקיוסקים באבן גבירול אותר משקה הנקרא ג’יין אנרג’י, שעל פי החשד מכיל מיץ גת יחד עם חומרים נוספים האסורים לשימוש.

גת (קאת) חבשי
1 קילו גת חבשי

מהו גת בעצם?

מתוך וויקיפדיה:

מקור השם הוא בערבית – قات – קאת. ישנם שני זנים עיקריים של קאת: האדום והלבן. שיח הקאת הוא ירוק-עד ועשוי להגיע לגובה של 3 מטר. הצמח דורש השקיה מרובה וכמעט ואינו פגיע למזיקים ולמחלות, למעט קימחון. תפוצתו המקורית של הצמח היא במזרח אפריקה (אתיופיה) ובחצי האי ערב (בעיקר בתימן ועומאן).

עלי הקאת הצעירים, מכילים את החומרים הפעילים קאתין (Cathine) וקאתינון (Cathinone), אלקלואידים הקרובים למשפחת האמפטמינים ונחשבים לסמים פסיכואקטיביים בדרגה בינונית-קלה. השפעת החומרים הפעילים משתנה על פי הכמות, אורך זמן צריכת הקאת, והיא גם משתנה מלועס ללועס. יש מי שחשים בשעת הלעיסה תחושה של עליזות ושמחה, ויש מי שצריכת הקאת גורמת לו לתחושת אופוריה קלה, התרגשות, עירנות מוגברת, כושר ריכוז, ביטחון עצמי, ידידותיות, שביעות רצון, השראה מוגברת ועידוד הדיבור.

חוקיות הגת בעולם

בגלל נוכחות הקאתינון בצמח הקאת, הוא אסור למסחר בארצות הברית, בגרמניה, בחלק ממדינות אירופה ובמצרים. לאחרונה הוצא הגת מהחוק גם בהולנד. הוא מותר לשימוש ברוב מדינות האיחוד האירופי בבריטניה ובחלק ממדינות ערב. בישראל לא היתה שום הגבלה על צמח הגת עד שבפיצוציות החלו להמכר גלולות סינטטיות בשם “חגיגת”. ה”חגיגת” הכיל גם כמויות גדולות של קאתינון שפגע במשתמשיו. בעקבות כך התקיים דיון בכנסת ולפי המלצת משרד הבריאות, הותר הצמח לשימוש ולמסחר בצורתו הטבעית בלבד. נכון ל-2011, מגודל צמח הקאת בישראל, לשימוש מסחרי, בשטח בהיקף כולל של כ-1,000 דונם, המשווקים לירקנים ולפיצוציות.

מתכון להכנת מיץ גת

לפניכם מתכון להכנת מיץ גת. המתכון מאתר “שוטגת”:

1. קחו חבילת עלי גת ביבי – עלי גת עדן טריים (במידה ומשתמשים בסוג אחר של גת, יש להפריד את העלים מהגבעולים) והניחו אותם בבלנדר.
2. מלאו במים כך שיכסו את העלים וטיחנו במשך דקה או שתיים עד לריסוק מוחלט של כל העלים.
3. סננו את הנוזל במסננת עדינה, דרך בד או במסחטה ידנית של קפה (פלנג’ר). שתו במקום, או הקפיאו עד לשימוש הבא.
5. המלצה שלנו למתכון מנצח: את המיץ המסונן מזגו לקנקן, הוסיפו מיץ לימון וסוכר לפי הטעם ותתענגו על לימונדה-גת מרעננת וטעימה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר