מגלגל...

האם אפשר להתמסטל מאכילת קנאביס?

מדוע אכילת קנאביס כפי שהוא, מבלי לחמם אותו קודם, לא תמסטל אתכם, אך עשויה לסייע לטפל במחלות דלקתיות ואוטואימוניות.

האם אי פעם ראיתם פרח קנאביס יפה כל כך וריחני עד כדי כך שהתחשק לכם לאכול אותו? סביר להניח שכן. אבל האם אכילת קנאביס כפי שהוא תמסטל אתכם? התשובה הקצרה היא ‘לא ממש’.

על מנת להתמסטל מקנאביס, קודם צריך להפוך את הרכיב הממסטל שבו מהתצורה החומצית, הטבעית שלו, THCA, לתצורה הלא חומצית שלו – THC.

התהליך שעושה את זה נקרא דה-קרבוקסילציה, ומדובר למעשה פשוט בחימום התוצרת לטמפרטורת מינימום נדרשת.

צמח הקנאביס מייצר באופן טבעי הרבה THCA, אבל מעט THC. כאשר אתם רואים אחוזי THC בהקשר של זן מסויים, הכוונה היא לאחוזי THCA+THC.

כאשר מחממים את הקנאביס, כפי שקורה בעישון למשל, או באידוי, החלק החומצי ב-THCA מתנתק מהמולקולה, ומשאיר רק את ה-THC.

תהליך דיקרבוקסילציה - פירוק חומצות קנבינואידיות, לקנבינואידים פעילים - הכנת הקנאביס הטרי לצריכה יעילה
דיקרבוקסילציה – חומצה קנבינואידית THCA הופכת לקנבינואיד הפעיל THC

בניגוד ל-THC, ה-THCA לא נקשר לרצפטורים הקנבינואידים CB1 ו-CB2 באותה עוצמה, ולכן לא ממסטל אותנו.

לשם השוואה, מחקר אחד מצא כי THC נקשר לרצפטור CB1 בעוצמה גבוהה פי 62, ולרצפטור CB2 בעוצמה גבוהה פי 125, בהשוואה ל-THCA.

THCA כן נקשר לקולטנים אחרים שההשפעה שלו עליהם עדיין לא מובנת לגמרי, ומחקרים הראו כי הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות וגם מאזן את המערכת החיסונית במחלות אוטואימוניות (אימונו-מודולציה).

במחקר אחר משנת 2017 נמצא כי לתמציות קנאביס טרי יש השפעה אנטי-דלקתית על קטעי מעי נגועים שהוסרו בניתוח מחולי מחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס.

החוקרים התעניינו איזה רכיב בקנאביס הטרי (שלא עבר חימום) הוא זה שגורם לאפקט האנטי-דלקתי במעי הנגוע, ומצאו כי בניגוד להשערה במחקרים קודמים, מדובר דווקא ב-THCA ופחות ב-CBD או הצורה החומצית שלו CBDA.

מחקר אחר משנת 2006 מצא כי לקנאביס שלא עבר חימום ול-THCA שבו יש אפקט דומה לתרופות מקבוצת האימונו-מודולטורים אשר ניתנות לחולים במחלות אוטואימוניות כדי למנוע ממערכת החיסון לתקוף תאים בגוף.

המחקר גם מצא שאפקט האימונו-מודולציה של THCA אינו קשור לרצפטורים הקנבינואידים CB1 ו-CB2, ושהוא חזק יותר מזה שמתקבל דרך הרצפטורים האלו בצריכת THC מקנאביס שעבר חימום.

לסיכום אם כן צמח הקנאביס כן מפיק קצת THC באופן טבעי, אך הריכוז שלו בצמח בדרך כלל נמוך ועל כן תצטרכו לאכול כמות מאוד גדולה שלו בשביל להרגיש השפעה ממסטלת.

עם זאת, יש לציין כי גם בתהליך ההתיישנות של הקנאביס חלק מה-THCA שבו הופך ל-THC, כך שהתשובה תלויה גם בזמן שעבר מאז שהוא נקטף. כך או כך, מומלץ להעביר את הקנאביס תהליך פשוט של דה-קרבוקסילציה על מנת להפיק ממנו את המירב באכילה.

יש לציין גם כי ההשפעה של אכילת קנאביס (שעבר דה-קרבוקסילציה) היא הרבה יותר אינטנסיבית, עולה לאט, ונשארת הרבה מאוד זמן יחסית לעישון.

התצורה החומצית של THC, ה-THCA לא תמסטל אתכם, אבל עשויה להיות בעלת פוטנציאל לטיפול במגוון מחלות ולהקל על הסבל של חולים רבים, שחלק ניכר מהם מעדיף תרופה שלא תמסטל אותם.

ראו עוד:
מיץ קנאביס טרי ותהיה לי בריא
אכילת קנאביס טרי יכולה להגן על המוח
דה קרבוקסילציה: איך “להפעיל” את הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר