המשטרה עצרה יבוא ויצוא קנאביס, מנהל היק”ר נתן ארכה זמנית

משטרת ישראל הנחתה את החברות המנהלות את מסופי המטען בנתב"ג לחדול לאלתר מקליטת סחורות קנאביס ליבוא ויצוא. הן בתורן הודיעו ליצרני הקנאביס כי עליהם לאסוף מהמסופים עד סופ"ש כל סחורה ששלחו ואם הסחורה מייבוא להטיס אותה בחזרה למדינות המוצא. בעקבות חשיפת הפרשה ניפק מנהל היק"ר רישיון זמני שמאפשר המשך פעילות

פרסום ראשון: משטרת ישראל הודיעה אמש (א’) לחברות ממן (Maman) וסוויספורט (Swissport) לעצור לאלתר קליטת סחורות קנאביס רפואי במסופי המטען בנתב”ג, הן למטרות יצוא והן למטרות יבוא.

משטרת ישראל סירבה למסור תגובה לפנייה בנושא אך ביקשה להפנות את השאלה אל משרד הבריאות שטרם מסר תגובה. עם זאת, מקורות המעורים בפרטים מוסרים למגזין קנאביס כי ההנחיה נוגעת לעניין רישיונות לעיסוק בקנאביס.

מכיוון שמסופי המטען בנתב”ג המנוהלים על ידי ממן וסוויספורט אינם מחזיקים ברישיון עיסוק בקנאביס מטעם היק”ר כפי שמחזיקים למשל בתי מסחר ומפעלים בתחום, אלא פועלים מתוקף נהלי אחסון תרופות בלבד, המשטרה הורתה על איסור פעילות בתחום.

כלומר, לאחר שלאורך יותר משנתיים נקלטו במסופים סחורות קנאביס מיבוא מבלי שהיה למסופים הללו רישיון להחזיק בקנאביס, ייתכן ודבר מה שהתרחש לאחרונה הביא את המשטרה לעצור את הפעילות ולדרוש ממשרד הבריאות לנפק רישיונות לחברות ממן וסוויספורט לאחר בדיקה יסודית.

עדכון (ב’, 19:00): מקורות מוסרים למגזין קנאביס כי בעקבות הפרשה ניפק לפני שעה קלה מנהל היק”ר יובל לנדשפט רישיון זמני וחריג לסוויספורט ולממן שיהיה בתוקף עד ליום 21.8.22. עדכון (21.8): ארכה נוספת של הרישיון הזמני ניתנה, בינתיים עד 21.10.22.

הבדיקות היסודיות שנעשות בטרם ניתן רישיון עיסוק בקנאביס כוללות למשל מה שנקרא “בדיקת כספת” – בדיקה המבוצעת על ידי משטרת ישראל לכל העובדים בחברות המועמדות לרישיון לצורך וידוא שאין להם קשר כלשהו לפלילים.

ייתכן, אם כי אין לכך אישור רשמי כלשהו, שהמשטרה זיהתה שאחד או יותר מהעובדים בחברות ממן וסוויספורט, שהוא חלק ממערך הקליטה של הקנאביס בנתב”ג, לא היה זכאי לקבל את האישור לכך אם היה נדרש לעבור בדיקת כספת כזו או חמור מכך – עבר עבירה כלשהי.

כך או כך, בעקבות הנחיית המשטרה הודיעו ממן וסוויספורט לחברות השינוע הבינלאומי העוסקות בקנאביס, ואלו עדכנו את היצרנים והיבואנים, כי עד הודעה חדשה לא ניתן לייבא ולייצא קנאביס אל ומישראל.

בנוסף עדכנו את יצרני הקנאביס כי עליהם להגיע ולאסוף בחזרה סחורה שלהם שנמצאת ברגעים אלה במחסנים של ממן וסוויספורט ולעשות זאת עד סוף השבוע הקרוב.

כמו כן, חברות שמייבאות קנאביס מחו”ל והסחורה שייבאו כבר נקלטה במסופי המטען, נדרשות להטיס את הסחורה בחזרה למדינת המוצא.

כאמור, בעקבות הודעת המשטרה ניפק מנהל היק”ר לנדשפט רישיון זמני לשתי החברות. לא ברור בשלב זה מה יקרה ביום 21.8 לאחר שיפוג הרישיון הזמני.

יש לציין שהסחורה של קנאביס רפואי מייבוא מחו”ל היא המועדפת על מטופלי הקנאביס בישראל. על פי סקר הקנאביס השנתי לשנת 2021 כ-72% מהמטופלים מעדיפים את הסחורה מייבוא על פני קנאביס מקומי.

אם האיסור על יבוא קנאביס מחו”ל ימשך, מדובר בבשורה ליצרני הקנאביס המקומיים שבשנה האחרונה מתרעמים על היבוא החופשי שפוגע לדבריהם ברווחים ואף מסכן את המשך פעילותם בתחום.

ממן וסוויספורט הן שתיים משלוש חברות העוסקות בניהול מסופי המטען בנתב”ג, והשתיים היחידות מביניהן שמורשות לעסוק בקליטת מוצרי קנאביס רפואי אם כי כאמור עד כה לא החזיקו ברישיונות יק”ר לשם כך.

מהמשטרה נמסר כי תשובות בעניין זה ניתן לקבל רק ממשרד הבריאות. ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר