טוען...

האם יוחנן דנינו מגדל קנאביס בניגוד לחוק

חברת 'טוגדר', המקווה לפעול בתחום הקנאביס הרפואי, נסחרת בבורסה הישראלית בשוויים גבוהים בזכות הודעות על היתרי גידול קנאביס רפואי באוגנדה, אפריקה. אבל - משרדי החקלאות והבריאות של אוגנדה מתעקשים כי לא ניתן כל היתר שכזה. 'אין ולו חברה אחת שקיבלה היתר לגדל קנאביס באוגנדה,' הם קובעים.

לראשונה מספק משרד הבריאות של אוגנדה תשובה רשמית וברורה לפרסומי החברה הישראלית ‘טוגדר’ על כך שהחלה לכאורה לגדל קנאביס רפואי במדינה בהיתר של הרשויות.

בהודעה שנחשפת כעת לראשונה במגזין קנאביס מובהר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי גידול קנאביס רפואי באוגנדה אסור בתכלית האיסור וכי משרד הבריאות, הגוף האחראי לנושא על פי חוק, לא התיר לה מעולם לעשות זאת.

יוחנן דנינו (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
יוחנן דנינו, יו”ר חברת ‘טוגדר’ (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

לאחרונה הודיעה ‘טוגדר’ על מינויו של מפכ”ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו לתפקיד יו”ר החברה, שיאלץ כנראה לספק הסברים למשקיעים מדוע החברה מדווחת כי בידיה כל ההיתרים לגידול, ייצור וייצוא של קנאביס רפואי מאוגנדה למרות שהרשויות שם מכחישות זאת.

כזכור הדיווח הראשון של ‘טוגדר’ בעניין פעילותה באוגנדה הגיע בקיץ 2018 והפתיע רבים שכן רק 3 ממשלות באפריקה (לסוטו, זימבבואה, דרום אפריקה) פרסמו כי סיימו את ההליך הרגולטורי הנדרש לפי אמנת הסמים של האו”ם לצורך פעילות חוקית של ענף קנאביס רפואי.

דיווח מפתיע זה של החברה, הנסחרת בבורסה הישראלית בשווי מאות מיליוני ש”ח ומתעתדת לפעול בתחום הקנאביס הרפואי, הובילו לפרסומים בתקשורת המקומית שדיווחו על חשש כי למעשה אין לחברה את האישורים הנדרשים לכך.

בכירים ברשויות השונות באוגנדה הכחישו בתשובה לפניות עיתונאים כי התירו לחברה לגדל קנאביס רפואי באופן כזה או אחר – אך החברה התעקשה כי הכל נעשה על פי חוק ובהיתר.

בעקבות הכחשות החברה ערכו נציגי מגזין קנאביס פגישה עם שר החקלאות של אוגנדה, שאף הוא טען בפירוש כי לא ידוע לו על כל אישור שניתן לחברה כלשהי, מקומית או ישראלית, לגדל קנאביס מסוג כלשהו במדינה.

שר החקלאות של אוגנדה וינסנט סמפייה בפגישה עם מגזין קנאביס
שר החקלאות של אוגנדה וינסנט סמפייה בפגישה עם מגזין קנאביס

לאחר פרסום הידיעה במגזין קנאביס הכחישה ‘טוגדר’ את הדברים שוב ובחודש שעבר אף פרסמה הודעה מיוחדת לבורסה ולעיתונות שכללה תמונות ממקום חממות הקנאביס שלה במחוז ‘קססה’ (Kasese) שבדרום-מערב אוגנדה, על גבול קונגו.

בתמונות הוצגו מנהלי החברה הישראלית יחד עם עובדות אוגנדיות לכאורה לצד כמה עשרות שתילי קנאביס קטנים שעל פי ההודעה עתידים להיכנס לחממות ולהפוך למוצרי קנאביס רפואי שישווקו בהמשך לכל העולם.

בעקבות הודעה זו פנינו שוב לרשויות באוגנדה, על מנת לנסות ולהבין כיצד זה שישנה רק חברה אחת שמנהלת אופרציה לגידול קנאביס באוגנדה ואיך זה שהממשלה המקומית מעולם לא ביצעה הליך רגולטורי הנדרש לשם כך לפי אמנת הסמים של האו”ם.

הפנייה התבצעה הפעם אל משרד הבריאות של אוגנדה. אמנם שר החקלאות כבר טען כאמור בפגישה עימנו כי הממשלה האוגנדית לא התירה גידול קנאביס רפואי במדינה, אך על פי אמנת הסמים של האו”ם הגוף האחראי לנושא הקנאביס הוא משרד הבריאות ולא משרד החקלאות.

טוגדר אוגנדה
מנהלי חברת “טוגדר” עם שתילי קנאביס לצד חממות באוגנדה

לאחר בדיקות מעמיקות שנמשכו כמה שבועות נמסרה השבוע לכתב מגזין קנאביס תשובה רשמית מטעם שרת הבריאות של אוגנדה, ד”ר ג’יין אצ’נג (Jane Aceng), המבהירה את הדברים באופן סופי.

תשובתם של ד”ר אצ’נג ומשרד הבריאות המקומי לא מותירה מקום לספק: “אין ולו חברה אחת שקיבלה היתר לגדל קנאביס באוגנדה,” נמסר. “אם החברה הזו טוענת שיש בידה אישור כזה, אנא שמנהליה יציגו בפניך העתק של אישור זה”.

מנהלי ‘טוגדר’ מצידם סירבו להיענות לבקשת שרת הבריאות של אוגנדה, ולא הציגו בפנינו עותק של ההיתר – מה שהוביל להבהרה נוספת מצד השרה: “נכון להיום אם יש מישהו, או חברה כלשהי, שמגדלים קנאביס באוגנדה, הם עושים זאת באופן לא חוקי”.

עוד מוסרים גורמים בממשל האוגנדי עמם שוחחנו כי “על פי חוק, הסמכות לאשר גידול של קנאביס היא אך ורק בידי משרד הבריאות ונכון להיום הוא לא אישר זאת לאף חברה”.

על טענות שנשמעו כאילו המשטרה והרשות למלחמה בסמים של אוגנדה אישרו זאת נאמר כי “לרשות יש אולי את הסמכות לעסוק בסמים, אבל לא את הסמכות לאשר גידול שלהם”.

לבסוף נוצר גם קשר גם עם הבעלים של חברת Hemp Uganda, המנהלת לכאורה את פעילות גידול הקנאביס באוגנדה ומחזיקה ברישיונות הגידול לכאורה. בשיחה עם מגזין קנאביס הוא מבהיר כי הרישיונות הם שלו, ואינם רשומים על שם ‘טוגדר’ או מי מטעמה, אך שאכן יש הסכם בינו לבינם.

לדבריו האישורים שבידיו הם אינם אישורים סופיים והינם למטרות מחקר בלבד בינתיים. הוא אף הציג בפנינו מה שנראה כמו אישורים ראשוניים להקמת מפעל למיצוי שמן קנאביס רפואי, אם כי הם חתומים על ידי גורם ברשות למלחמה בסמים (NDA) ולא במשרד הבריאות שעל פי חוק הוא האחראי לאשר זאת.

עוד הוא טוען כי הוא מקווה שעד חודש מאי 2019 הוא יצליח לקבל את האישור הסופי לפעילות מקיפה, וכן כי המחקר שהוא מבצע כיום נערך בשיתוף עם אוניברסיטת מקררה (Makarere), אם כי בשיחה שלנו עם פרופ’ מהאוניברסיטה המעורה בפרטים הכחיש הלה כי ניתן אישור סופי כלשהו לגידול קנאביס רפואי.

תגובת טוגדר: “החברה נמצא בקשר שוטף עם הרשויות באוגנדה, פועלת באופן מלא, על פי ההנחיות והיא מחזיקה בכל הרישיונות הרלוונטים לפעילות. בחווה הפעילה באוגנדה כבר נשתלו צמחי קנאביס לשימוש רפואי מתוך מטרה לייצר מוצרים שעתידים להיות משווקים עוד השנה.”

תגובת הרשות לניירות ערך: “הרשות אינה מתייחסת לפעילותה מול הגופים המפוקחים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר