טוען...

דה קרבוקסילציה: כך נוצר ה-THC

תהליך ‘דה-קרבוקסילציה’ הוא התהליך בו הופכות חומצות הקנבינואידים הנמצאות בצמח הקנאביס הטרי, לקנבינואידים פעילים בעלי השפעות שונות. בתהליך זה מחממים את פרחי הקנאביס המיובשים לטמפרטורות בהן משתחררים החומרים הפעילים. כאשר מעשנים את הקנאביס תהליך זה קורה באופן טבעי, אך לפני בישול כדאי לדעת כיצד לבצעו היטב.

צמח הקנאביס בצורתו הטרייה, בטרם הוא עובר תהליך של ייבוש ויישון, מכיל סגולות רפואיות רבות בפני עצמו, הנובעות מפעילותן של החומצות הקנבינואידיות הבסיסיות שקיימות בו, כמו THCA, CBDA ועוד.

תהליך דה קרבוקסילציה - פירוק חומצות קנבינואידיות, לקנבינואידים פעילים - הכנת הקנאביס הטרי לצריכה יעילה
דיקרבוקסילציה – חומצה קנבינואידית THCA הופכת לקנבינואיד הפעיל THC

חומצות קנבינואידיות אלו אינן בעלות השפעה פסיכואקטיבית כלל, שמקורה בעיקר בקנבינואיד THC המוכר, שהוא למעשה תוצר הפירוק של החומצה הקנבינואידית THC-A. כדי לפרק את החומצה ו”להכין” את הקנאביס לצריכה יעילה שתניב השפעה פסיכואקטיבית, יש להעביר את התפרחת הטרייה (בדרך כלל במצב גרוס) תהליך שנקרא דה קרבוקסילציה, או דה-קרבוקסילציה.

דה קרבוקסילציה: הכנת הקנאביס הטרי לצריכה

תהליך זה – המתרחש באופן טבעי כאשר מדליקים ג’וינט או מאדה (וייפורייזר) אך נדרש וחשוב כאשר מכינים מוצרי קנאביס למאכל – משמעותו הפרדת מולקולות הפחמן (והמולוקולות הקשורות אליהן) מהשרשרת המולקולרית של החומר. בתהליך זה מתפרקות אותן חומצות בסיסיות לקנבינואידים פעילים, על ידי חימום לטמפרטורות שונות.

בכל טמפרטורה משתחררים קנבינואידים אחרים כפי שניתן לראות בטבלה שלהלן (THC לדוגמה משתחרר בטמפרטורה 155 מעלות צלזיוס. CBD משתחרר ב-165 מעלות):

טבלת טמפרטורות פירוק קנבינואידים בקנאביס
דה קרבוקסילציה של קנבינואידים – הטמפרטורה בה מתפרקים הרכיבים הפעילים בקנאביס

תהליך הדה קרבוקסילציה הוא חיוני במיוחד בתהליך צריכת הקנאביס וניתן להגדירו כהכנת הקנאביס הטרי לצריכה יעילה. מאחר ומרבית שיטות הצריכה הפופולאריות (כמו עישון ואידוי) כוללות תהליך של חימום כחלק אינטרגלי מהן (הדלקה במצת, או חימום באמצעות גוף חשמלי), הצורך לביצוע תהליך זה באופן נפרד עולה בעיקר בעולם הבישול – בו נדרש חימום מראש של התפרחת בעת הכנת כל מתכון הכולל קנאביס.

תהליך הדה קרבוקסילציה ניתן לביצוע על ידי חימום בתנור ביתי שחומם מראש ל-90-100 מעלות צלסיוס
תהליך הדיקרבוקסילציה ניתן לביצוע על ידי חימום בתנור ביתי שחומם מראש ל-90-100 מעלות צלסיוס

באופן כללי ניתן לומר שכאשר רוצים להעביר את הקנאביס תהליך של דה קרבוקסילציה לפני בישול, יש לחמם במשך 30-40 דקות (לערבב כל 10) את תפרחת הקנאביס הגרוסה בתנור ביתי שיחומם מראש לחום נמוך של 90-105 מעלות צלזיוס, עד שייצבע בחום זהוב, או כמובן בעזרת סיר מים, כפי שמבוצע בתהליך הכנת חמאת קנאביס.

כדי לבצע את תהליך הדה קרבוקסילציה בצורה המיטבית, שלאחריה ניתן פשוט לערבב את התערובת הזהובה עם מעדן חלב למשל, מומלץ לצפות בתהליך כפי שמוצג בסרטון:

חימום לא מדויק פוגע באיכות התוצרת

חברת Ardent Cannabis האמריקאית פיתחה מוצר ביתי חדש בשם ‘נובה‘ שנועד לביצוע תהליך דיקרבוקסילציה מושלם ובקלות. לפי נתוני המחקר שפרסמה החברה ביצוע התהליך באופן לא מבוקר, וללא יכולת לשלוט ברמה הלחות או הלחץ האטמוספרי, מובילה לפגיעה משמעותית באיכות התוצר הסופי.

הנתונים שפורסמו מראים כי גם במפעלים מקצועיים לייצור מאכלי קנאביס (Edibles), התוצר הסופי יהיה בדרך כלל רחוק מהפוטנציאל שלו, עקב שיטות חימום מיושנות (תנורים תעשייתיים בעיקר). נתונים אלו משליכים על השוק הביתי, בו היכולת לשלוט במשתני הייצור נמוכה אף יותר.

'נובה' - מכשיר חימום ביתי לבישול עם קנאביס
‘נובה’ – היחיד בשוק שמציע לצרכן מיצוי THC מקסימלי

ראו עוד:
מה מתרחש בגוף כשאוכלים קנאביס?
7 יתרונות בריאותיים של THC
איך להכין שמן ריק סימפסון (RSO)
איך להכין חמאת קוקוס קנאביס טבעונית
בלי קנאביס: מדענים מייצרים מריחואנה משמרים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר