דיון סוער בוועדת הכנסת: האם לאשר לגליזציה בישראל?

הבוקר נערך בכנסת דיון מיוחד בנושא לגליזציה של קנאביס בו השמיעו חברי כנסת, נציגי רשויות ומטפלים את עמדתם בנוגע לשיח הציבורי בנושא. “אני אדאג שהחוק לאי-הפללה לא יעבור,” הצהירה ח”כ עליזה לביא כנגד ח”כ מגל, שהגיש הבוקר את הצעת החוק שלו. “הורים שמעשנים ישכחו לתת אוכל לילדים שלהם,” קבעה ח”כ נורית קורן מהליכוד. “לגליזציה תביא דור שלם לאבדון,” אמרה ח”כ סוויד מהעבודה. “השימוש בקנאביס בקרב בני נוער בישראל הכפיל את עצמו,” טענו ברשות. צפו בדיון במלואו:

דיון מיוחד בנושא מדיניות האכיפה כנגד צרכני הקנאביס בישראל נערך הבוקר (ג’) בוועדת החוקה של הכנסת. בדיון, אותו יזמו חברות הכנסת זנדברג (מרצ) ולביא (יש עתיד), נשמעו טיעוניהם של התומכים והמתנגדים להקלה על חוקי הקנאביס, ומי שהאזין לדברים, עלול היה לחשוב שחזר בזמן לשנות ה-90. בין היתר השתתפו בדיון חברי הכנסת ינון מגל (הבית היהודי), עפר שלח (יש עתיד), דב חנין (חד”ש) ונורית קורן (הליכוד). גם איתן גורני ויוסי הראל-פיש נציגי הרשות למלחמה בסמים, יואל הדר נציג המשרד לבטחון פנים ונציגי רשויות שונות נשאו דברים אף הם.

“אנשים בכירים מאוד בתחום אכיפת החוק שינו את דעתם אחרי שסיימו את תפקידם,” פתחה ח”כ זנדברג בהתייחסה לדבריו של מפכ”ל המשטרה יוחנן דנינו שהביע תמיכה בשינוי החוק. “קשה להתעלם מדעת הקהל הציבורית בתחום. כל האזהרות שנשמעו בעבר כנגד הקלה – אין להן שחר. אמנם קנאביס הוא חומר משנה תודעה ברמה מסויימת, אך אין קשר בין הענישה לבין מידת הנזק שהם גורמים. קנאביס לא מסוכן וממכר יותר מאלכוהול וסיגריות וההשפעה שעלולה להיות לו זו לא סיבה להגדירו כעבירה פלילית.”

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג: “אלכוהול וסיגריות מסוכנים יותר מקנאביס”

חברי הכנסת עליזה לביא ומאיר כהן ממפלגת ‘יש עתיד’, אותה מפלגה שעל מייסדיה נמנה מנכ”ל חברת התרופות ‘טבע’, עמדו בראש ההתנגדות להקלה בחוקים במהלך הדיון.

“זה מדרון חלקלק”

“אני אדאג לזה שהחוק שהגיש ינון מגל להפסקת הפללה לא יעלה,” קבעה ח”כ לביא. “אני הייתי חברת הנהלה בכפר איזון של מכורים לסמים, אני מכירה את הסיפורים מקרוב. 30% מהאנשים שמגיעים לכפר זה מגיעים בשל שימוש בקנאביס ולא מסמים קשים. אני רוצה להתריע בפני המדרון החלקלק של מתן לגיטימציה ציבורית לשימוש בקנאביס. אנחנו יודעים למשל שמחצית מהכמות של המריחואנה הרפואית איננה נמכרת לשימושים רפואיים.”

“אני ראיתי מה קרה לתלמידי בית ספר אחרי שהשתמשו בקנאביס,” הבהיר ח”כ כהן שציין כי הוא מתנגד ללגליזציה. “זה לא סתם שינוי תודעה. החברה שלנו חוזרים לצבא אחרי בילוי של לילה שלם בו עישנו גראס וזה מצב מסוכן.”

עליזה לביא
ח”כ עליזה לביא: “אנחנו נדאג לזה שהחוק הזה לא יעלה”

“אין הבדל בין לגליזציה לאי-הפללה”

איתן גורני, ממלא מקומו של יאיר גלר כמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, טען כי האחריות על קביעת מדיניות אכיפת החוק כנגד צרכני סמים הינה של הרשות ושלה בלבד. “יש בארץ מיעוט קולני מאוד שכולל עיתונאים, אישי ציבור וח”כים שתומך בהפסקת הפללה, אבל הציבור חושב אחרת,” אמר גורני, זאת בניגוד לסקר שנערך בשנה שעברה ומצא תמיכה של למעלה מ-60% במדיניות אי הפללה. “ברגע שאין הפללה זה לגליזציה, אין הבדל בין הדברים,” הוסיף גורני והציג את בורותו בהבדלי המדיניות השונים.

“לאיזו חברה אנחנו שואפים?” אמר גורני, “אנחנו לא צריכים לשאוף לחברה שהבילוי של ערבי שישי בבית או במועדון הוא בילוי של שימוש חופשי בקנאביס. הנזקים בשימוש של סוף שבוע לא נגמרים בשבת.”

איתן גורני
איתן גורני, ממלא מקום מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

“המפכ”ל אמר באופן פורמלי את מה שקורה בשטח,” אמר ח”כ עפר שלח, “מדיניות יובש הוכחה כבלתי יעילה במדינות שניסו להוציא את האלכוהול מהחוק. בני הנוער שותים היום הרבה יותר ממה ששתו בעבר – תופעה חמורה יותר מעישון סמים – אבל כשהכניסו להם לראש את ‘אם שותים לא נוהגים’ אז הם מקשיבים.”

“הורים ישכחו לתת אוכל לילדים”

“קנאביס גורם להתקפי לב, להתמכרות, להתקפי אימה וחרדה – בעיה קשה שהופכת להיות כרונית ודורשת טיפול רפואי,” קבעה נציגת משרד הבריאות. “זה מוביל להתקפים פסיכוטיים ומכפיל הסיכון לסכיזופרניה. זה מבלי לדבר על התפתחות של סרטן ודלקות זיהומיות. שימוש כרוני אמור לגרום לבעיות זיכרון קשות מאוד, לחוסר רצון ולאפטיות.”

ח”כ נורית קורן מהליכוד, הביעה התנגדותה המוחלטת ללגליזציה והסבירה מדוע: “אני נגד סמים ומעולם לא התנסיתי בזה. אסור לנו לאשר את השימוש בקנאביס בציבור,” אמרה. “יש לנו מספיק בעיות, שמענו על ההתמכרויות שזה יכול לעשות וזו בעיה. הורים שמעשנים ישכחו להחליף חיתול לילדים או לתת להם אוכל. לפני שנה תינוקת אושפזה אחרי שבלעה מריחואנה ואנחנו לא רוצים שזה יקרה. קנאביס גורם למחלות נפש פסיכוטיות ואני לא רוצה שאנשים יתחילו ללכת עם פסיכוזה. אנשים מגיעים לחתונות וכולם שם יושבים ומעשנים.”

נציג המשטרה, ניצב משנה אמיר בן טובים, שכיהן כעוזרו של מפכ”ל המשטרה וקודם על אף שתקף שוטרת והורשע בהתנהגות שאינה הולמת שוטר, ציין כי השוטרים מחויבים לפעול לפי החוק כפי שהוא. “זה תפקידה של המשטרה,” אמר, אך סרב לתת נתונים מדוייקים בנוגע למספרי המעצרים בגין סמים שונים. ח”כ זנדברג כמעט והוצאה מהדיון לאחר שנזפה בנציג המשטרה שלא הגיע עם נתונים ברורים.

יואל הדר, היועץ המשפטי של המשרד לבטחון פנים ואחד המתנגדים הגדולים להקלה על חוקי הקנאביס הרפואי, ייצג את השר גלעד ארדן, ומסר כי “השר נכנס זה עתה לתפקידו והוא רוצה עוד לבדוק את הנתונים לפני שיקבע עמדתו”.

“לא ייתכן שצרכן קנאביס יהיה עבריין”

ח”כ דב חנין בירך על קיום הדיון והביע תמיכתו בלגליזציה. “אני מברך את אמירתו של המפכ”ל,” אמר, “אין כאן אף אחד שהמטרה שלו היא להמליץ להרבות להשתמש בקנאביס, זו לא השאלה. השאלה היא האם השימוש בקנאביס צריך להיות עבירה פלילית או לא. יש הרבה דברים שאנחנו לא אוהבים ואנחנו לא הופכים אותם לפליליים. יש סיכונים ונזקים בשימוש, כמו גם באלכוהול, אבל המלחמה באלכוהול גורמת ליותר נזק מהאלכוהול עצמו. הרבה מדינות מבינות את זה ומתקדמות לשינוי.”

ינון מגל
ח”כ ינון מגל – הגיש הבוקר את הצעת החוק להפסקת הפללה

יש מיליון צרכני קנאביס בישראל,” אמר ח”כ ינון מגל, שאף הודיע כי הבוקר הונחה הצעת החוק החדשה להפסקת הפללת צרכני הקנאביס. “אין סיבה שאנשים לא יוכלו לצרוך קנאביס בשקט בביתם מבלי שייפתח להם תיק פלילי. רישום פלילי זה לא משהו שנמחק ודבר כזה עלול לדרדר אותו לעבריינות.”

“החוק הזה לא יעלה, אנחנו נדאג שהוא לא יעלה,” הודיעה כאמור ח”כ עליזה לביא לח”כ מגל ועוררה את כעסו. “בוא נראה אם השרים של הבית היהודי יתמכו בחוק הזה,” אמרה. ח”כ זנדברג שאלה את לביא “האם את מאיימת?” צפו:

“השימוש בקנאביס בקרב בני נוער הכפיל את עצמו”

בניגוד לממצאים הברורים לחלוטין שעלו בעקבות הלגליזציה במדינות ארה”ב והקלת החוקים במדינות אחרות, טען יוסי הראל-פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים, כי “במדינות בהן עשו לגליזציה הנתונים כל כך חדשים שאנחנו לא יודעים מה קורה שם”. עוד הוא סיפר כי במדינות בהן יש לגליזציה, 36% מהצרכנים הם בני נוער, אך לא ציין מהיכן המידע. “השיח הליברלי מסביב ללגליזציה יוצרת ירידה בתחושת המסוכנות של הסם. בכל המדינות בהן זה קרה, עלה השימוש בקרב בני נוער מיד.”

דבריו של פיש מנוגדים כמובן לממצאים שפורסמו רק אתמול (ב’) בירחון המדע המוערך “לנצט” ומצא כי התרת חוקי הקנאביס אינה מובילה כלל לעלייה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער.

יוסי הראל-פיש
יוסי הראל-פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים: “מספר בני הנוער המעשנים קנאביס בישראל הכפיל את עצמו

“הנתונים מראים על סכנות השימוש בקנאביס,” המשיך פיש. “ככל שמשתמשים צעירים יותר הנזקים הם גרועים יותר ובלתי הפיכים. קנאביס גורם לחוסר מוטיבציה ומוביל ילדים להגיע לשולי החברה.” פיש גם סיפק מידע חדש שאסף ועל פיו “מספר בני הנוער הצורכים קנאביס הכפיל את עצמו בשנים האחרונות. החיפזון הוא מהשטן, ההורים בקולורדו נמצאים בפאניקה, אנחנו לא שפני ניסיון ויש להיזהר.”

“לגליזציה תביא דור שלם לאבדון”

רויטל סוויד, מקום 15 במפלגת העבודה, הביעה אף היא התנגדות נוקשה ללגליזציה.

“יש בזמן האחרון קריאה ללגליזציה של קנאביס בדומה לאלכוהול ולכאורה יש תחושה שמדובר במשהו קליל, אך זה ממש לא כך,” אמרה. “לפעמים אפילו שימוש חד פעמי הוביל נערים למקומות שליליים מאוד.” סוויד פנתה לזנדברג ומגל ואמרה להם: “אני יודעת שכשאתם לוקחים ג’וינט אתם עושים זאת באחריות, אבל יש אנשים צעירים שעוד לא מצאו את דרכם ושימוש בסמים – גם קלים – יכול להביא לנזק בלתי הפיך. לגליזציה עלולה להביא דור שלם לאבדון.”

בסיכום הדיון דיברו גם יו”ר עלה ירוק, נציגי תנועות חברתיות, מטפלים במוסדות גמילה ועוד.

צפו בדיון במלואו:

ראו עוד:
שיחת היום: האם לגליזציה טובה לישראל?
ינון מגל: “לגליזציה כבר בקדנציה הקרובה”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר