טוען...

דיווח באוגנדה: הפסדי ענק לחממות הקנאביס של דנינו

התקשורת באוגנדה מדווחת על הפסד צפוי של עשרות מיליוני דולרים לחברת "טוגדר" ושותפיה, זאת בעקבות תקלת חשמל שהובילה להרס של תוצרת קנאביס שגדלה בחממות. החברה מכחישה את הדיווח וטוענת כי הוא שקרי.

החברה הישראלית “טוגדר”, בראשות המפכ”ל לשעבר יוחנן דנינו, דיווחה בשבוע שעבר על קציר קנאביס מוצלח ראשון באוגנדה, אך נאלצת להתמודד כעת עם פיטורים של מאות עובדים מחממות הקנאביס שלה במדינה והפסד צפוי של עשרות מיליוני דולרים.

על פי דיווח שפורסם בסוף השבוע בעיתון “דיילי מוניטור” באוגנדה, חברת Industrial Hemp, שותפתה של טוגדר והאחראית על חממות הקנאביס, נאלצה לפטר 370 עובדים מחממות החברה, כלומר 82% מהסגל, זאת לכאורה בעקבות הפסד צפוי של עד 30 מיליון דולר.

שקיות קנאביס טוגדר אוגנדה
90 ק”ג נקצרו במקום 708 ק”ג כמתוכנן, כך בדיווח מאוגנדה. תמונה שפרסמה חברת טוגדר של קנאביס ארוז לאחר הקציר הראשון

הנזק הכספי העצום נגרם על פי הדיווח עקב קצרים חשמליים שהובילו להשמדת תוצרת רבה, עד כדי כך שלבסוף נקצרו 90 ק”ג קנאביס במקום 708 ק”ג כמתוכנן.

כל קילוגרם קנאביס אמור היה על פי הדיווח להימכר ב-4,000 דולר, על בסיס נתון זה תכננה החברה להרוויח 2 מיליון דולר בחודש. בגלל התקלה הם יאלצו למכור קנאביס בשווי 360 אלף דולר בחודש בלבד.

“זו החלטה כואבת, אבל אין לנו ברירה ואנו נאלצים לפטר חלק מהעובדים,” מסר לעיתון בעלי חברת Industrial Hemp, בנג’מין קדט. “מאחר ואין באפשרותנו לפעול במלוא ההספק אנו נאלצים לעבוד עם 80 עובדים מתוך 450 העובדים שלנו”.

“אנחנו מפסידים רווח פוטנציאלי של כ-1.6 מיליון דולר בחודש בגלל בעיות אספקת חשמל,” הוסיף קדט. “עיקר העובדים שפוטרו הם אלו העוסקים בחקלאות ועובדים כלליים”.

בשיחה עם קדט במהלך סוף השבוע הוא טען כי הפרסום בעיתון האוגנדי איננו מדויק והתחייב כי הוא יתוקן, אך עד כה לא תוקנו הפרטים והוא עצמו אינו משיב עוד לפניות.

משרד הבריאות של אוגנדה עומד עדיין על עמדתו כי גידול וייצור קנאביס באוגנדה הוא אסור וכי החלטת קבינט בנושא זה טרם גובשה. מנגד טוענת החברה כי היא מחזיקה באישור משר הבריאות הקודם ועל כן היא רשאית לגדל ולייצר קנאביס.

מטוגדר נמסר בתגובה: “הנתונים, כביכול, אשר המוצגים בכתבה, הם שקר ואין להם שום קשר למציאות ולאמת. החברה השלימה את הקציר הראשון של קנאביס רפואי באוגנדה ושתלה את המחזור השני של 10 דונם. החברה לא פיטרה עובדים, אלא גייסה עובדים בשל גידול בפעילות, וכיום יש לה כ -150 עובדים באוגנדה. ישנם עובדים שעסקו בבניה וסיימו את בניית המתקן ועדיין החברה מצפה לגייס עובדים נוספים עם התקדמות פעילותה בתחום הגידול באוגנדה. למתקן החברה אספקת חשמל וחיבור קבוע לחשמל והוא אף נבנה מראש עם יכולת ייצור חשמל עצמאית באמצעות גנרטור. החברה נמצאת בקשר צמוד עם גורמי הממשל הרלוונטיים, כפי שציינה בעבר. החברה מצפה לייצא מוצרי קנאביס רפואיים מאוגנדה השנה.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר