מגלגל...

שטיפת מצע הגידול – מתי מבצעים ומדוע?

מה ההבדל בין שטיפה במהלך הגידול לשטיפה לפני קציר? כיצד מבצעים את השטיפה? ומדוע רבים כל כך מתנגדים לה? כל מה שצריך לדעת על הפעולה הכי שנויה במחלוקת בקהילת מגדלי הקנאביס.

חובבי גידול הקנאביס הביאו לעולם מספר לא מבוטל של דפוסי פעולה וטכניקות גידול מקוריות – אך עם זאת חלקם גם שנויות במחלוקת. בין שפע הפרדיגמות בעולם הקנאביס קשה למצוא טכניקה שעוררה כלכך הרבה ויכוחים כמו רעיון השטיפה של מצע הגידול.

בזמן שיש לא מעט מגדלי קנאביס מנוסים המקפידים מאוד על ביצוע השטיפה בטרם הקציר, ניתן לשמוע קולות של מגדלים ואנשי מקצוע הטוענים כי הפעולה הזו מיותרת למדי, ואף עלולה במקרים מסוימים להזיק לצמח.

מטרת השטיפה

בכדי להבין טוב יותר את שורש המחלוקת, רצוי להבדיל בין שני סוגי השטיפות אותן נהוג לבצע במהלך מחזור הגידול:

שטיפה במהלך הגידול – מטרתה של שטיפה מסוג זו תהיה לנקות את מצע הגידול מעודפי מינרלים ומלחים שהצטברו בו במהלך הגידול (עודפים אלו עשויים לפגוע ביכולת קליטת המינרלים של הצמח), או במקרים מסוימים גם לאזן את המצע מבחינת חומציות. כך ניתן להבטיח המשך גידול בריא ולמנוע בעיות של עודף או מחסור במינרלים בעתיד. לרוב זו תהיה שטיפה “מתונה” יותר.

שטיפת מצע הגידול

שטיפה לפני קציר – הפעולה הזו נחשבת לשנויה במחלוקת בקרב קהילת מגדלי הקנאביס. הרעיון המרכזי שעומד מאחורי הטכניקה הוא כביכול לשפר את טעמו של התוצר הסופי, את אופן הבעירה שלו, ויש שיטענו שאף את תפוקת התפרחת וכמות הטריכומות הסופית.

אופן השטיפה

בדומה לחלוקת השטיפות על פי מועדים, נהוג גם לבצע חלוקה בהתאם לאיטנסיביות הפעולה:

שטיפה אינטנסיבית – בה משקים בכמות גדולה של מים נקיים ללא דשן (ויש שיקפידו גם שיהיו מזוקקים ומאוזנים חומצית) את מצע הגידול.

בשטיפה מסוג זה באדמה נהוג להעביר כמות מים של פי 2 (ולעתים פי 3) מנפח העציץ בו הקנאביס יושב. למשל: צמח שיושב בעציץ של 12 ליטר יקבל בין 24 ל-36 ליטר מים נקיים.

במערכות הידרופוניות סגורות יש למלא את המאגר במים נקיים ולהפעיל את המערכת כך שתעבוד למשך מספר שעות, לאחר מכן לשפוך את המים, למלא את המאגר פעם נוספת ולאפשר למערכת לפעול שוב עד שרמת המליחות בניקוז תהיה זהה לרמת המוליכות במאגר ההשקיה.

לרוב לא מבצעים שטיפה שכזו על מצע קוקוס עם מים נקיים, אלא עם כמות קטנה של דשן, קרי “שטיפה מתונה”:

מדריך לשטיפת מצע הגידול2

שטיפה מתונה – בה משקים את הצמח בתמיסת השקיה עם רבע עד שליש מכמות הדשן המומלצת, כך שלמעשה מבטיחים שגם בתום השטיפה תישאר כמות מסוימת של מינרלים במצע.

כמובן שהזמנים והמינונים המצוינים כאן נתונים לדיון, אולם ניתן לומר באופן כללי כי זו ההבחנה בין שתי השטיפות. לרוב שטיפה “אינטנסיבית” תתרחש בטרם הקציר, ושטיפה “מתונה” תתבצע במהלך הגידול עצמו.

חילוקי הדעות

פרוצדורת השטיפה במהלך הגידול אינה נתונה למחלוקת, והיא נחשבת לדפוס פעולה מקובל במקרים של עודפי דישון וכדומה. עם זאת, התאוריה של ביצוע שטיפה בטרם הקציר בכדי לשפר את הטעם ואופן הבעירה של התפרחת עדיין מהווה מוקד לוויכוח בקרב מגדלי קנאביס רבים.

טענות בעד השטיפה

ניקוי מלחים ופירוק תרכובות – המגדלים בעד השטיפה טוענים שהצמח יאלץ לפרק את הכלורופיל ותרכובות נוספות המצויות בו בכדי להזין את עצמו, וכתוצאה מפירוק תרכובות אלו חווית העישון תהיה נעימה, טעימה וחלקה יותר. כמו כן, יש הגורסים כי חוסר האיזון ברמת המלחים בין מצע הגידול לצמח עצמו (לאחר השטיפה), יגרום לצמח להפריש חלק מהמלחים שבו החוצה – מה שיתרום לשיפור הטעם והבעירה.

שינוע חנקן - מדריך שטיפה

טענות נגד השטיפה

פגיעה בצמח – שטיפה אינטנסיבית של מצע הגידול במועד מוקדם מידי, עלול להביא למחסור במינרלים ויסודות הזנה החיוניים ביותר לצמח. מה שיגרום לקנאביס להיכנס למצב עקה בשלב קריטי בגידול, ולפגיעה בתפוקה ובאיכות של היבול הסופי.

מנגנון קליטת המינרלים – הצמח לא קולט את הדשן כפי שהספוג סופג מים. כל הנוזלים והמינרלים בתמיסת ההשקיה חודרים למערכת השורשים באמצעות מנגנון מורכב יותר, כך שלמעשה התרכובות בתמיסת ההשקיה עוברות תמורות במהלך הקליטה בצמח, ומשתנות להרכב שונה לחלוטין.

מבחן התוצאה – בסופו של יום רבים יעידו כי קשה מאוד (עד בלתי אפשרי) להבחין בין צריכת צמח קנאביס שעבר שטיפה, לצריכת קנאביס שהוזן בדשנים עד יומו האחרון.

אין חכם בכעל הניסיון

נראה כי התפיסה המדעית נוטה לדחות את התאוריה המצדדת בשטיפה בטרם הקציר, ויותר ויותר מגדלים (חובבים ואנשי מקצוע כאחד) זונחים את דפוס הפעולה המדובר. עם זאת, עושה רושם כי הפרדיגמה הזו אימצה לעצמה קהל מאמינים אדוק שעדיין לא מוכן לוותר עליה.

מדריך שטיפה - פרחים מיושנים

בשורה התחתונה ניתן לומר כי הדיון בנושא הוא הרבה יותר עקרוני מאשר פרקטי – מצד אחד קשה להוכיח שתפרחת שעברה שטיפה טעימה ונעימה יותר לעישון, ומנגד הסיכוי לפגיעה משמעותית בצמח (כפי שטוענים מתנגדי השטיפה) כתוצאה מהשקיה במים נקיים בלבד מספר ימים בטרם הקציר – יהיה נמוך ביותר.

על כן נותר רק להמליץ לכל מגדל המבקש לבחון את הדברים לערוך ניסוי ביתי ולבדוק בעצמו – האם יש הבדל ניכר במהלך העישון? האם הטעם עדין יותר? הבעירה חלקה ונעימה יותר? לא לחינם חז”ל אמרו “אין חכם כבעל הניסיון”…


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר