בתכנית: שחקני כדורסל לא יודחו בגלל קנאביס

בעקבות פניית ‘עלה ירוק’ מתכוונים במנהלת הליגה לנסות לבטל את הסנקציות הכבדות נגד שחקני כדורסל שמעשנים קנאביס. “שחקנים שבבדיקות בישראל התגלה כי עישנו קנאביס חוזרים לשחק בליגות ברחבי העולם,” הם טוענים בין השאר.

בעקבות השעיות שחקני כדורסל מליגת העל לאחר ששרידי קנאביס נמצאו בדמם, ביקשה בשבוע שעבר מפלגת ‘עלה ירוק’ תיקון של הנהלים על ידי מנהלת ליגת העל בכדורסל, איגוד הכדורסל והסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט.

הבוקר מדווח כי בעקבות האירועים ופניית המפלגה מתכוונים במנהלת הליגה – הגוף המייצג את קבוצות ליגת העל – לפנות לייעוץ משפטי במטרה להשוות את המדיניות לזו הנהוגה על ידי פיב”א באירופה וה-NBA בארה”ב.

במנהלת מסכימים עם הטענות שעלו במכתב על כך שבליגות אחרות מתאפשר השימוש בקנאביס וכן מבינים שקנאביס אינו עומד בהגדרת ‘סם משפר ביצועים’.

שחקן הפועל ירושלים בכדורסל (צילום: רועי עלימה, פלאש90)
האם יבוטל האיסור על קנאביס בליגת העל בכדורסל? (צילום: רועי עלימה, פלאש90)

“מנהלת הליגה בעד בדיקות למציאת חומרים אסורים ונגד שימוש בחומרים משפרי ביצועים על ידי ספורטאים פעילים,” נמסר. “עם זאת, נראה לנו תמוה מאוד ואף מטריד ששחקנים אשר בבדיקות בישראל התגלה כי עישנו קנאביס, מושעים על ידי הוועדה למניעת סימום בספורט בישראל, ותוך זמן קצר חוזרים לשחק בליגות השונות ברחבי העולם ובגביעי אירופה השונים.”

עוד מסרו כי “המנהלת מתכוונת לבדוק גם את נושא עישון הקנאביס על ידי שחקני כדורסל פעילים, מאחר וברחבי העולם, כולל בישראל, אין מדיניות ענישה לצריכה עצמית ואין זו עבירה פלילית ומאחר והקנאביס אינו ידוע כמשפר ביצועים, יש לבדוק האם עישון קנאביס מחייב השעיה ממשחקים רבים ואף מעונות שלמות”.

במנהלת ציינו עוד כי “בליגת ה-NBA למשל, שחקן שנתפס על עישון מריחואנה נשלח לסדנה, על עבירה שניה הוא נקנס ב-25 אלף דולר ועל עבירה שלישית דומה הוא מושעה מחמישה משחקים בלבד ונשלח לסדנה נוספת”.

לסיכום מסרו כי “המנהלת בודקת בימים אלה את הנושא מול פיב”א ומול WADA ולאחר שתקבל את כל הנתונים תפנה לייעוץ משפטי בנושא”.

מצד הועדה למניעת סמים בספורט מסבירים כי אין זה בסמכותם להחליט לכאן או לכאן: “הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט היא זרוע ביצועית של WADA במדינת ישראל (החלטת ממשלה), וככזו היא אוכפת במדינת ישראל את תקנון WADA,” כתבו בתשובה לפנייתנו.

עוד הוסיפו שם כי “בית הדין המשמעתי של הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט דן ע״פ תקנון ואין לנו כל אמירה לגבי התנהלויות שונות של איגודים מקומיים ובינלאומיים שונים ואגודות שונות ברחבי העולם. לנו כאן בארץ אין כל אמירה לגבי מה צריך להיות כלול ברשימה, והאם בכל זמן או רק בתחרות.”

עוד מבקשים להזכיר בועדה כי “עד לשנת 2013 הופיע ברשימה זו גם קפאין, ובהמשך הוסר, CBD לא מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט ואם ספורטאי נמצא עם THC (חומר אסור בתחרות בלבד), נבדקת גם הרמה, כאשר ה- cutoff point מחושב כך ששימוש מחוץ לתחרות לא יגיע אליו, ולכן הבדיקה לא תדווח כחיובית. כאשר יש דיווח על ממצא חיובי, זה בערכים גבוהיים בהרבה מאותו ‘סף’ שהוגדר.”

מאיגוד הכדורסל טרם נתקבלה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר