בקשה לביזיון ביהמ”ש הוגשה נגד משרד הבריאות וחברות הקנאביס

האם משרד הבריאות יואשם בביזיון בית המשפט? מנהל היק"ר יובל לנדשפט הורה לחברות להמשיך בהעברת מלאי הקנאביס שלהן אל בתי המרקחת ובכך גרם למחסור למטופלים באסדרה הישנה ולעליית מחירים חדה. לטענת המטופלים מדובר בפגיעה בהם, בניגוד להחלטת בג"ץ. משרד הבריאות טוען כי לא הבין את החלטת השופטים.

שופטי בג”ץ קבעו בדיון בחודש שעבר (6.10) כי יש להמשיך עם האסדרה הישנה בתחום הקנאביס הרפואי לפחות עד 31.3.2020, מבלי לפגוע בשום אופן במטופלים, אך משרד הבריאות התיר לכאורה לשלוש חברות (“בטר”, “שיח”, “IMC”) ולשני מפעלים העובדים עימן (“בזלת”, “פנאקסיה”) לעצור את האספקה במודל הישן ולהעביר את מטופליהן בכח אל בתי המרקחת שם הם נאלצים לשלם יותר, עד פי 4 ויותר, מה שלכאורה כן מהווה פגיעה בהם.

כזכור, על אף שכן התירו את המשך הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי, בהחלטתם האריכו השופטים את האסדרה הישנה ושמו דגש על שתי נקודות מרכזיות: שלא תהיה עליית מחירים חדה ושלא תהיה פגיעה במטופלים. שתי נקודות אלו הופרו לכאורה ועל כן הגישו עו”ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי את הבקשה לצו ביזיון ביהמ”ש.

שיעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
הפר צו בית משפט? סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

לאור התנהלות זו הוגשה הבוקר (ד’) בקשה לצו ביזיון בימ”ש, בטענה כי ההיתר שנתן משרד הבריאות לחברות לעצור את האספקה ובכך להוביל לפגיעה כלכלית ובריאותית לכאורה במטופלים חולים, ניתן בניגוד להחלטת השופטים שקבעו בדיון כי על משרד הבריאות להקפיד שלא ייפגעו חולים בתקופה זו ועד פתרון המצב, בדגש על הקפדה על סוגיית המחירים.

“יובהר כי הבקשה לאכוף בקנס ו/או במאסר ו/או בדרך אחרת מכוונת הן כלפי משרד הבריאות, היחידה לקנאביס רפואי, פרופ’ איתמר גרוטו ומגר’ יובל לנדשפט, כמו גם המשיבים (חברות הקנאביס), המפרים או מסכלים את הצו השיפוטי שניתן ביום 6.10.2019,” כתבו עו”ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי המייצגות בעתירה.

כפי שנחשף במגזין קנאביס, רק בשבוע שעבר, בחלוף שלושה שבועות מאז ההחלטה, פנה משרד הבריאות אל בג”ץ וטען כי החלטת השופטים לא הובנה כראוי – כלומר האם המשמעות של הארכת האסדרה הישנה כוללת גם שמירה על מחיר קבוע של 370 ש”ח כשהיה ועל אופן האספקה (שיווק ישיר ולא דרך בתי מרקחת), או רק למשך תוקף הרישיונות.

“הפסקת האספקה במסגרת האסדרה הישנה התרחשה בין לילה, בלא שהתקיימה הבחנה בין מטופלים, ביניהם קשישים רבים אשר לא יכולים להמשיך לקבל את הטיפול כלל, מבלי שנבחן הצורך הרפואי האינדיבידואלי של המטופל ובהתאם ל’טבלת המרה’ שטיבה טרם הובהר לבית המשפט, והכל מבלי שנסלל מסלול המאפשר את תיקון הליקויים בזמן אמת,” נכתב עוד. מהלך זה לדבריהן “הוביל דה פקטו להפסקה כללית של אספקת מוצרי הקנאביס הרפואי והותיר אלפי חולים בלא טיפול במשך כל תקופת החגים”.

לטענתן “משרד הבריאות טוען כי הצו שניתן מתייחס רק לקצב הסבת הרישיונות ואין משמעותו כי החברות מחויבות ליישמו בפועל באמצעות אספקת הקנאביס בתנאי האסדרה הישירה, כבעבר, ולפיכך הוא סבור כי אין מקום לשינוי רגולטורי או אכיפתי, והרי מפני מה אם לא פגיעה ברצף הטיפולי והסבת נזק למטופלים ביקש בית המשפט להימנע?”

בבקשה לביזיון בית המשפט מציינות העותרות את המייל ששלח מנהל היק”ר יובל לנדשפט אל חברות הקנאביס הרפואי ונחשף במגזין קנאביס, בו הבהיר להן כי עליהן להמשיך “ללא שינוי” בהעברת אספקת הקנאביס אל בתי המרקחת. עוד הוא הוסיף כי על החברות לוודא שאין הן מפירות את החלטת בג”ץ ובכך הסיר מעצמו את האחריות אך הותיר אותן מבולבלות.

יובל לנדשפט
הורה לחברות להמשיך “ללא שינוי” את העברת האספקה אל בתי המרקחת. יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (צילום מסך: “כאן 11”)

מנגד דורשות עורכות הדין “כי על מנת למנוע את המשך הפגיעה ביהמ”ש יתכבד להורות על בטלות הוראות התפיסה שפרסם משרד הבריאות ואשר גרם בפועל להעברת מלאי מוצרי האסדרה הישנה למכירה ברשתות הפארמה במחירים מופקעים, על פני אספקתם למטופלים המבקשים להמשיך לעשות כן במסגרת האסדרה הישנה”. לטענתן מהלך זה “מהווה לא רק את הפרת צו ביהמ”ש אלא אף עשיית עושר שלא במשפט”.

שלוש החברות ושני המפעלים שהחליטו לעצור חד-צדדית את האספקה ולגרום למטופלים שלהן להיוותר ללא טיפול כלל, או לספוג שינוי באופי הטיפול ובעלויות גבוהות בהרבה, טוענות מצידן כי מאחר ולא נותרה להן סחורה שיוצרה במתכונת האסדרה הישנה הרי שמכירת סחורה מהאסדרה החדשה במחירי האסדרה הישנה משמעותה הפסד כלכלי שהן לא יכולות לספוג.

מנגד חמש חברות אחרות (“פארמוקן”, “קנדוק”, “טבע אדיר” ,”שאיפה לחיים”, “תיקון עולם”) כן המשיכו לספק את הקנאביס במתכונת האסדרה הישנה בחודש אוקטובר, כלומר במחירים של 370 ש”ח בלבד ובשיווק ישיר ולא דרך בתי המרקחת – בין אם נותר ברשותן המלאי הנדרש או שהן מוכנות לספוג את העלויות על מנת לא לפגוע במטופלים – כך הן מבהירות בתשובה לפניית מגזין קנאביס.

אך בבקשה שהוגשה הבוקר מצוטטות נציגות שירות של חברת “קנדוק” ושל חברת “טבע אדיר”, שמבהירות למטופלים שמהחודש (נובמבר) לא תתאפשר אספקה באסדרה הישנה, וזאת למרות שלא יצאה מצדן הודעה רשמית בעניין זה – ככל הנראה על מנת להימנע מהליכים משפטיים שהוגשו נגד שאר החברות. בחברת “טבע אדיר” אף נוצר מצב בו המטופלים לא יכולים לקבל מוצרים הן באסדרה הישנה והן בחדשה.

חנן מלצר (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
יורה למשרד הבריאות ולחברות הקנאביס לפצות את המטופלים? שופט ביהמ”ש העליון חנן מלצר (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

לפני סיכום נכתב כי “משרד הבריאות ומגדלי ויצרני וספקי הקנאביס, נוהגים בצו ביהמ”ש משל היה ‘נייר ריק מתוכן’ או ‘אות מתה’, ומסרבים לאפשר את המשך אספקת הטיפול במסגרת האסדרה הישנה, כל זאת תוך הותרתם של אלפים רבים של חולים קשים בלא טיפול רפואי כלל במשך חודש בתקופת חגי תשרי ובלא שנמצא למטופלים אלו כל מענה חלופי וללא התראה כלשהי”.

עוד כוללת הבקשה את בתי המרקחת ואת הסתדרות הרוקחים וארגון הרוקחים, שעל פי עורכות הדין “פועלים כסייענים להפרתו של צו הביניים שניפק בית המשפט, וכפועל יוצא לביזיונו, תוך שהם מפיקים רווחי עתק ופועלים באופן המביא לכדי עשיית עושר ולא במשפט”. עוד נטען כי החברות משווקות מוצרי קנאביס ללא ציון שם ה”זן” במה שמהווה “דבר חמור כשלעצמו מכח הפגיעה בהסכמה מדעת החולה שאינו יודע מה יש בשקית ההפתעה שקיבל”.

לבסוף מבקשות העותרות מבית המשפט לקבוע פיצוי כספי למטופלים שנפגעו מכורח הפרת הצו, זאת כאמור לצד בקשה לביזיון ביהמ”ש, חיוב בהוצאות משפט, שכר טרחת עורכי דין והטלת סנקציות נוספות לשם הרתעה. במקביל הן מבקשות לקבוע מועד לדיון דחוף נוסף על מנת לבאר את הדברים בפני השופטים עצמם.

דנה בר און, מנכ”ל העמותה ויוזמת העתירה לבג”ץ, מסרה הבוקר בתגובה: “הזוועה שאנחנו עדים לה יכלה היתה להימנע לו למישהו מבעלי השררה היה באמת רצון אמיתי להעניק לנו טיפול רפואי נאות, או בכלל, במקום להתעסק בכותרות ריקות מתוכן ויח”צ. מעולם בהיסטוריה של מדינת ישראל, ואני בספק אם בהיסטוריה של מדינה נאורה כלשהי, לא קרה שאלפי חולים איבדו בן לילה את הטיפול הרפואי בו הם תלויים אך ורק בגין ‘רפורמה’ . זילות חיי האדם, זילות בית המשפט, חרגו מכל דימיון וכולנו תקווה שבג”צ יגיב להתנהלות זו ביד קשה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר