מגלגל...

בקרוב בדיקות רוק לנהגים תחת השפעת קנאביס

צפי כי בקרוב תוכל המשטרה לבצע בדיקות רוק לנהגים בכדי לאתר נהיגה תחת השפעת קנאביס. ועדת הכלכלה אישרה הבוקר את תיקון החוק ביוזמת השר גלעד ארדן. טרם ידוע באיזה מכשיר תשתמש המשטרה וכיצד תדע להבדיל בין נהגים תחת השפעה לכאלו שעישנו זמן רב לפני כן.

ועדת הכלכלה אישרה היום (ג’) לקריאה שניה ושלישית את תיקון החוק ביוזמת השר לבטחון הפנים ארדן, שמסמיך את המשטרה לבצע בדיקות רוק מדגמיות בכבישים לאיתור נהיגה תחת השפעת סמים וקנאביס.

עד כה לא היה למשטרה כלי אפקטיבי להיאבק בה שכן שרידי קנאביס נשארים בדם הצרכנים גם עד שבועיים ויותר לאחר השימוש.

כעת, כחלק מרפורמת השר ארדן לאי הפללה בנוגע לשימוש בקנאביס, דרש השר לקדם מתן סמכות למשטרה שתאפשר לבצע בדיקת רוק בכדי לוודא שהרפורמה לא תגרום לעלייה בשימוש בקנאביס לפני נהיגה בכביש.

זו הפעם הראשונה שהמשטרה מקבלת סמכות לבדיקה אינדיקטיבית של סמים. ככל שתימצא אינדיקציה חיובית, יישלח הנהג לביצוע בדיקת דם או שתן לאיתור סמים בגופו.

סמכות כזו ובדיקות כאלה נהוגות כיום בחלק מהמדינות אך בישראל לא היתה אפשרות כזו עד כה.

השר ארדן מסר בתגובה כי “במסגרת הרפורמה בתחום הקנאביס, דרשתי שיינתנו בידי משטרת ישראל כלים כדי להבטיח שנהגים שעשו שימוש בסמים לא יעלו על הכביש. אני מאמין שבזכות הסמכות הזו המשטרה תייצר אכיפה והרתעה משמעותית יותר שתסייע למנוע מוות מיותר בכבישים”.

גם זה בטח יעניין אותך

לאחרונה הותר למטופלי קנאביס רפואי ברישיון לנהוג תחת השפעת קנאביס, כל עוד הקנאביס נצרך 6 שעות בטרם העלייה על הכביש – מה שהוביל למחאה מצד המשטרה.

בקנדה, שם נכנס מחר (ד’) חוק הלגליזציה לתוקף, נבחר לאחרונה המכשיר שישמש את השוטרים לבדיקות מאין אלו. גם בישראל מחפשת המשטרה מאז שנת 2016 מכשיר שכזה, אך טרם דווח על איתורו.

עדכון: החוק אושר סופית (כל הפרטים והמשמעויות כאן).

ראו גם:
נתפסתם נוהגים בהשפעת קנאביס? מה לעשות – ומה לא

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר