בוטל האיסור על קנאביס בבייסבול: "נתייחס לזה כמו לאלכוהול"

ליגת הבייסבול המקצוענית בארה"ב (MLB) החליטה להסיר את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים ולהתייחס למשתמשים בקנאביס כמו למשתמשים באלכוהול. ההחלטה מגיעה לאחר מקרי מוות רבים של ספורטאים מאופיואידים.

כחלק מהמלחמה במשככי כאבים אופיואידים יהיה מותר החל משנת 2020 לשחקני בייסבול בליגת MLB, הליגה המקצוענית העליונה בארה"ב (Major League), לצרוך קנאביס – בדיוק כפי שמותר להם לצרוך אלכוהול.

ביטול האיסור על קנאביס הוא תוצאה של דיונים שנערכו בין הליגה לאיגוד שחקני ה-MLB במטרה לשנות את מדיניות הסמים שלה מכזו שמתמקדת בענישה לכזו שמתמקדת במניעה, חינוך, וטיפול.

"מגיפת האופיואידים בארה"ב מדאיגה אותנו," אמר סגן יו"ר הליגה דן היילם. "אנו מקווים שהשינוי בחוקים יסייע לשמור על הבריאות והבטיחות של השחקנים ויגביר מודעות לסכנות שבתרופות אופיואידיות".

בהודעת הנהלת MLB לעיתונות נמסר כי "מעתה והלאה היחס שלנו לשימוש בקנאביס יהיה זהה ליחס לשימוש באלכוהול – ביצוע הערכה של בעייתיות השימוש, הצעת טיפול במקרה הצורך, וענישה משמעתית רק עבור התנהגות בלתי הולמת תחת ההשפעה".

במילים אחרות, שחקנים לא ייענשו על שימוש בקנאביס, אלא רק על עבירות משמעתיות אחרות שביצעו תחת השפעת קנאביס – בדומה לאלכוהול. עד היום, כל שחקן בייסבול שנמצאו בשתן שלו שרידי THC היה חייב ללכת לגמילה כתנאי להמשך הקריירה שלו בליגה, ויכל גם לקבל קנס של עד 35 אלף דולר.

בנוסף, מדיניות הסמים החדשה של ה-MLB מחייבת את כל השחקנים ואנשי הצוות בליגה להשתתף במהלך העונות של 2020 ו-2021 בסדרת שיעורים חינוכיים תחת הכותרת "הסכנות של תרופות אופיואידיות וגישות פרקטיות למריחואנה".

מרבית הספורטאים המקצוענים סובלים במהלך הקריירה מפציעות, שבמקרים רבים גורמות לכאבים כרוניים קשים. מכיוון שליגות הספורט למיניהן אוסרות על שימוש בקנאביס (גם לא רפואי), הספורטאים נאלצים להתמודד עם הכאב באמצעות משככי כאבים אופיואידים.

תופעת ההתמכרות לאופיואידים בקרב ספורטאים מקצועיים גבתה קורבנות רבים, ובסוף חודש אוגוסט היא גבתה גם את חייו של שחקן הבייסבול בן ה-27 טיילר סקאגס. המוות של סקאגס ממנת יתר של פנטניל ואוקסיקודון הוא זה שהביא את ליגת ה-MLB לבחון מחדש את מדיניות הסמים שלה ביחד עם איגוד השחקנים ולהסיר את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים כדי לאפשר שימוש רפואי בו.

שחקן הבייסבול טיילר סקאגס, מת ממנת יתר של פנטניל ואוקסיקודון באוגוסט 2019
שחקן הבייסבול האמריקאי טיילר סקאגס, מת ממנת יתר של פנטניל ואוקסיקודון באוגוסט 2019

ה-MLB היא הראשונה מבין ליגות ספורט המקצועי הגדולות שמסירה את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים. מוקדם יותר השנה, התאחדות הגולף המקצועי של ארה"ב (PGA) הכריזה כי היא אוסרת על שחקני גולף להשתמש לא רק בקנאביס אלא אפילו ב-CBD, וזאת למרות העובדה שהוא חוקי לחלוטין בארה"ב כבר מ-2018.

ליגת הפוטבול הלאומית (NFL) ריככה את הענישה שלה על שימוש בקנאביס בשנת 2014 כך ששחקן שנתפס משתמש בקנאביס בפעם הראשונה לא ייענש מיד אלא יקבל עונש 'על תנאי', אך מאז לא עשתה שינויים נוספים.

בסוף חודש מאי יצאו מעל 150 ספורטאים מקצועיים בקריאה משותפת לסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (WADA), בדרישה שתוציא את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים לשימוש על ידי ספורטאים על מנת לאפשר להם להשתמש בו לצרכים רפואיים.

בשנת 2017, השנה האחרונה לגביה פורסמו נתונים, איתרה הסוכנות THC ב-154 בדיקות שתן שהיא ערכה לספורטאים. העונש לספורטאי שנתפס עם בדיקת שתן חיובית ל-THC הוא איסור על השתתפות במשחקים ותחרויות לתקופה של עד 6 חודשים.

בשנת 2018, הסוכנות הפסיקה לאסור על שימוש ברכיב הלא ממסטל בקנאביס, הקנבינואיד קנאבידיול (CBD).


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט