ליצמן ייכנע לארדן? למה רפורמת הקנאביס הרפואי תקועה

איפה חוות הקנאביס החדשות והחלוקה בבתי מרקחת? מסתבר שחצי שנה אחרי שכבר היתה אמורה להיכנס לתוקפה, רפורמת הקנאביס הרפואי של ליצמן תקועה לפחות עד לקראת 2018, כך לדברי בכירי משרדו. הסיבה: התנגדות השר ארדן להקמת עשרות חוות גידול בכל הארץ. החקלאים חוששים והמטופלים מתאגדים.

רפורמת הקנאביס הרפואי של שר הבריאות יעקב ליצמן הולכת והופכת אט אט ל'דפורמה', עיוות צורה, של מה שהוצג לציבור עוד בשנת 2015 כמהפכה שכבר נמצאת מעבר לפינה. בשטח, במציאות, הדברים נראים אחרת לגמרי. הכותרות המבטיחות על בתי מרקחת שימכרו קנאביס, על חוות גידול שחקלאים יפתחו בכל הארץ, על יצוא ישראלי לחו"ל ועל קנאביס במרשם רופא – הולכות ונראות יותר ויותר כמו חזון אוטופי שבואו אינו ידוע.

ליצמן הבטיח אמנם כי התנעת הרפורמה תחל עם כניסת שנת 2017 – וזכה על כך בכותרות מהללות בתקשורת כולה – אך בכירי משרדו מודים בחודשים האחרונים, באיחור של חצי שנה ממועד ההתנעה והפעם בשקט וללא כותרות בתקשורת, על דחייה של שנה נוספת במועד כניסת הרפורמה לתוקפה – רק לקראת תחילת שנת 2018.

אין יצוא = אין רפורמה

אך מה הסיבה האמיתית לדחייה? את זה לא סיפרו במשרד הבריאות. מי שמספר זאת בשבילם הוא פקיד ממשלתי בשם יואל הדר, יועצו המשפטי של השר גלעד ארדן, הזכור לותיקי התחום כמי שדוחף עוד משנת 2010 לסגירת ענף גידול הקנאביס המקומי ומעבר לייבוא של קנאביס ממדינה באירופה.

כמו מאז 2010, גם בדיון האחרון שנערך בועדת הסמים של הכנסת בנושא רפורמת הקנאביס הרפואי, הדר הסביר כי הוא וארדן לא מתכוונים לאשר את הקמתן של עשרות חוות קנאביס רפואי בכל אזורי הארץ כפי שמבטיחה תכנית הרפורמה. השניים, בעידוד המשטרה כמובן, חוששים שעשרות חוות שכאלו משמעותן למעשה עשרות נקודות זליגה של קנאביס רפואי לשוק הפנאי הבלתי חוקי. "זה מסכן את בני הנוער בארץ ובעולם," הסביר הדר בדיון וטען כי "עד שלא תהיה הסדרה של הרפורמה בישראל, לא יאושר ייצוא לחו"ל".

הוא שכח רק שעד שלא יאושר ייצוא כנראה לא תהיה הסדרה של הרפורמה, כשברקע עשרות חקלאים שכבר קיבלו אישורים ראשוניים להקמת החוות החלו לגייס השקעות, לחתום על שיתופי פעולה ולהוציא כספים על תכניות עתידיות שאולי כלל לא יצאו לפועל בעתיד הנראה לעין.

וכיצד יכול משרד ממשלתי אחד למנוע רפורמה שכבר אושרה בממשלה לפני שנה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה – כולל השר ארדן עצמו? בגלל שבכל הנוגע להצטרפות של חקלאים חדשים לענף, רפורמת הקנאביס הרפואי מבוססת לחלוטין על אישור של יצוא קנאביס רפואי לחו"ל, כפי שבא לידי ביטוי בשתי מילים בחוברת הרפורמה הארוכה והן: 'הצדקה כלכלית'. בלעדיה אין קיום לחוות גידול חדשות.

גם במשרד החקלאות מסכימים עם הטענה כי ללא אישור של יצוא לא תוכל הרפורמה לצאת לדרך. מספר המטופלים הנוכחי, עדיין פחות מ-30,000 בלבד, אינו מצדיק הקמה של חוות נוספות מעבר ל-8 הקיימות, כך הסביר באותו הדיון בכנסת נציג המשרד חנן בזק. אפילו אם יאושר יצוא, אמר, מספרן לא יגיע למספר כמו '300 חוות בכל הארץ' כפי שהבטיחו לאחרונה בעלי עניין לעשרות החקלאים שכבר קיבלו אישורים ראשוניים להקמת החוות.

מסיבה זו כנראה אמר לאחרונה פרופ' רוני גמזו בראיון למגזין קנאביס כי לדעתו הרפורמה לא תצא לפועל גם בעוד 10 שנים. מדובר כזכור במי שהיה מנכ"ל משרד הבריאות עד לאחרונה ומי שבמשך 5 שנים שימש כמוציא ומביא של הענף המתגבש. כשנשאל בראיון מה היתה הטעות שלו, השיב שייתכן שהקשיב קצת יותר מדי להפחדות של גורמי האכיפה, המשרד לבט"פ והמשטרה – בדיוק כפי שנכנעים לכאורה כעת גם מחליפיו בתפקיד.

קנאביס בבתי מרקחת?

אבל חוות הגידול של חקלאים חדשים הן רק חלק ממה שהובטח כמובן ברפורמה. קנאביס בבתי מרקחת, שדיווחים אודותיו אנו שומעים מזה למעלה משנתיים, כנראה גם לא יהיה בקרוב, בעיקר מאחר וחברת 'סופר-פארם' (שהגישה את מרבית הבקשות להצטרפות עד כה) גוזרת קופון של 50% לפחות על כל מוצר שנמכר אצלה על המדפים. משמעות הדבר היא נסיקה עתידית במחירי הקנאביס הרפואי לחולים, מה שיוביל בודאי להגשת בג"צ מצד המטופלים ועל כן מהלך זה 'נתקע' גם הוא.

קנאביס במרשם רופא גם כן לא נראה באופק, למרות ש-4 מחזורים של קורס הקנאביס החדש לרופאים כבר הסתיימו. חלק גדול מ-69 הרופאים שכבר הוכשרו לתפקיד – אך לא הוסמכו עדיין – טוענים שהקורס הזה הופך אותם לפקידים של משרד הבריאות ללא שום יכולת החלטה מקצועית.

אך מלבד בתי המרקחת שלא נפתחו, מרשמי קנאביס מרופאים שטרם ניתנו, חוות גידול של חקלאים בכל הארץ שלא הוקמו, ייצוא ישראלי לחו"ל שנתקע גם כן ומרפאות כאב שעדיין לא מוכנות לספק שירות לחולים למרות הבטחות מפורשות של משרד הבריאות – יש גם את רשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי, אליה לא נוספה אפילו מחלה אחת בשנתיים האחרונות מאז נכנס ליצמן לתפקידו, זאת לצד שירות כושל ביק"ר, זמני המתנה של שעתיים ויותר בטלפון, תקלות מחשוב ששולחות הודעות שווא לחולים וחודשי המתנה ארוכים לטיפול בבקשות בכתב, שוב – למרות הבטחות שר הבריאות עצמו על קיצורן ל-15 ימים בלבד.

ליצמן, שכבר הבטיח כאמור בפומבי לא פעם שהרפורמה תיכנס לתוקפה בתחילת 2017, די כועס על שנאלץ להפר הבטחותיו אחת לאחר השנייה. מקורבים אליו מספרים על מתח אמיתי ששורר בעניין זה במשרדים. כשברקע הוא מתמודד עם ביקורות נוקבות על פרשת מעטפות הכסף בלשכתו, קידום מוזר של חברות הסיגריות בישראל וכניעה לתאגידים בקמפיין המלחמה בסוכר – נראה שהקנאביס הרפואי הוא הדבר היחיד ששומר לו קצת על תדמית הסב החביב שטיפח עד כה ובעזרתו הוא מקבל מעט כותרות חיוביות.

השמועות מספרות שכדי לנסות ואולי להצליח לעשות לארדן מט מפתיע בכל זאת ולאשר את הייצוא בדרך עקיפה בעזרתה תפתחנה חוות הקנאביס הרפואי בכל הארץ, ליצמן עובד בימים אלו על הכנת הצעת חוק חדשה – הצעה שתגיש למעשה את מסמך הרפורמה לאישור בחקיקה, שלא כמו האישור בקיץ הקודם בהצעת מחליטים של הממשלה בלבד. אין לכך עדיין אישור ובהחלט ייתכן שמדובר בשמועות בלבד.

ואיזה מסכנים החקלאים והחולים

בפועל, מכל הבטחות הרפורמה, טרם הושלם ולו הליך אחד בה. מי שנפגע כאן, מלבד החקלאים שעלולים כאמור לאבד את המכנסיים, הם כרגיל המטופלים עצמם, שסובלים בדיוק כפי שסבלו עד היום – מתוצרת באיכות לא מספיק גבוהה, משירות לא מספיק טוב ומתנאי רשיון נוקשים המטילים עליהם מיני איסורים, הגבלות והוצאות כספיות גבוהות.

מי שסובל לא פחות הם אלו החולים המעוניינים לקבל רשיון שנאלצים להשלים לפני כן שנה של טיפול בכדורים ותרופות מרשם מסוכנות, בהוראת משרד הבריאות כתנאי לאספקת רשיון קנאביס. מאחר והם נדחים בבושת פנים במרפאות הכאב הציבוריות, רבים מהם נופלים בפח לעוקצים ועוקצות הפועלות לכאורה במסווה של חברות למימוש זכויות רפואיות למשל וגובות מהם בשיתוף עם גורמים בתעשיה אלפי שקלים, אפילו עד 10 אלף ש"ח, על שירות אותו ניתן לקבל גם במחירים של 0 עד 500 ש"ח לכל היותר.

השר ארדן, כך נראה, שם עצמו כחומה נגד נושא הייצוא, כשגם המודל שלו למעבר צפוי לקנסות במקום הפללה של צרכני קנאביס בשוק הפנאי – לא באמת יפסיק את ההפללה על פי חוק. אם ליצמן לא יצליח לעמוד מול ארדן ולהביא לאישור הייצוא לחו"ל, ייתכן שהתנעת הרפורמה תתעכב עוד זמן רב.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט