“אמסטרדם, לא חראם?” – יהונתן גפן נפרד מאמסטרדם

בעקבות החוק החדש שנחקק בהולנד לפיו תיאסר מכירת מריחואנה וחשיש לתיירים, נזכר יהונתן גפן בימים היפים באמסטרדם.

נדגיש כי החוק החדש טרם הוחל באמסטרדם ובינתיים נאסרה מכירה של מריחואנה וחשיש בשלוש ערים באזור דרום הולנד. על פי התכנית, גם באמסטרדם תיאסר מכירת קנאביס לתיירים החל מחודש דצמבר 2012.

יהונתן גפן
יהונתן גפן

אמסטרדם, לא חראם? / יהונתן גפן

05.05.12

ב-1 במאי, בלי שום קשר לחג הפועלים, תיירים לא יוכלו יותר לרכוש מריחואנה וחשיש בקופישופס באמסטרדם. הבה נרכין ראש טוב ביום הזה, שהוא יום קשה ועצוב לסטלני העולם החופשי ולבני דורי, שעדיין מתענגים על זיכרונות נעימים משנות השבעים והשמונים של המאה שעברה, שבהן בכל חופשה אני וידידי המוזיקאים והמשוררים – שבארצנו נעצרו סדרתית על כל אחזקת בוף זעיר או על פרח ירוק צעיר – טסנו לעיר הזאת בכל הזדמנות ובכל מזג אוויר.

כמובן שלהורים ולילדים שלנו, שנשארו מאחור, ולא הבינו כל כך את המשיכה שלנו לעיר התעלות הדי משמימה הזאת, דאגנו להסביר שאנחנו קשורים לאמסטרדם בגלל המוזיאונים וההיסטוריה, אבל מטרת הנסיעה הייתה ברורה: לדפוק את הראש ולחזור לארץ שבה חלומות על העשב הירוק הם מחוץ לחוק.

כפכפי עץ באמסטרדם

מסלול הטיול שלנו באמסטרדם היה ברור ויעיל: נחיתה רכה בשדה התעופה סחיפהול; רכבת מהירה לתחנת המטרו בפרינסחראכט, למלון מוצרט; ולפני שפורקים את המזוודות צעידה מהירה של אנשים שיודעים לאן הם הולכים לכיוון הקופישופ, “MELLOW YELLOW” שם הוגש לנו תפריט מגוון של גראס וחשיש, ומי שלא עישן התכבד בעוגיית נאפאס משמחת.

ואז, כשהראש מסוחרר ומסודר, כדי שלא יחשבו שבאנו הנה רק בגלל החומר, אנחנו צועדים בראש טוב בין תעלות המים העכורות לרחוב פרינסחראכט (אתם יודעים כמה קשה להגיד את זה כשאתה מסטול?), ביקור מהיר בבית אנה פרנק, כדי שלא יגידו שאנחנו מכחישי שואה ושבאנו לעיר הזאת רק כדי לעשן אותה; אחר כך לוקחים רכבת לסמן וי על אמנות ברקס מוזיאום.
בהינו חצי שעה ב”משמר הלילה” של רמברנדט, כמעט התפקענו מצחוק למרות שמדובר בציור ממש לא מצחיק, בצבעי שמן חומים המזכירים מאוד חשיש לבנוני משובח.

אחרי הסיבוב המחייב הזה, הרגשנו חופשיים לשרוץ יום ולילה בקופישופ. בגלל ההפתעה הנעימה שמותר לרכוש פה כמה חומר שרוצים בלי להסתכן, היינו קונים תמיד יותר מדי, ב-30
דולר ויותר, ולפני ההמראה המצערת הביתה נתקענו עם איזו סוליית חשיש כבדה, שאותה לא העזנו להבריח במטוסים, ככה שאת מה שנשאר לנו השארנו בעוגמת נפש מסוימת על השידה במלון לתייר התרבותי הבא שיבוא להתאכסן בו.

בשדה התעופה תמיד הקפדנו לקנות לילדים פריטים הולנדיים טיפוסיים, ואנחנו תקועים איתם מאז. מישהו אולי מעוניין בעשרה זוגות כפכפי עץ ענקיים וכבדים עם ניחוח קל של גראס?

צפו: שלומי סנדק מראיין את יהונתן גפן

צפו: יהונתן גפן שואל את ח”כ ניצן הורוביץ לדעתו על לגליזציה בתכנית “מצב האומה”

מקור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר