אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

הקדמה

להגיד שלמריחואנה ניתן מוניטין רע בעשורים האחרונים זה נכון בלשון המעטה. אם אתם כמו רוב הישראלים, כנראה שהורגלתם להאמין שמריחואנה היא סם מסוכן וממכר, שהרס את חייהם של מיליוני בני נוער ומבוגרים. עודדתם להאמין שהמריחואנה גורמת לסרטן ריאות ומהווה “שער” לסמים קשים יותר. הממשלה אפילו מנסה לשכנע אתכם כי רוב האנשים המשתמשים במריחואנה הם מפסידנים שיושבים על הספה בבית כל היום ולא עושים כלום.

פותחים דף חדש – תנו לנתונים לקבוע את דעתכם

מה שאנחנו היינו רוצים לעשות הוא לפתוח דף חדש ולהתחיל מהתחלה. תשכחו כל מה ששמעתם בעבר ותקשיבו בראש פתוח לאמת אודות המריחואנה. אנחנו לא כאן כדי לומר לכם שהיא לא גורמת לנזקים או שהיא סוג כלשהו של תרופת פלא. אנחנו פשוט מקווים שתגיעו להבנה שזה הרבה פחות מזיק ממה שהממשלה והרשויות מספרות לכם.

חלק מהבעיה היא שאנשים רבים פשוט לא מכירים את המריחואנה. הם אף פעם לא ניסו את זה (או ניסו רק פעם או פעמיים לפני הרבה שנים) וחושבים על הגרוע מכל. הם הורגלו לחשוב שהשימוש במריחואנה הוא רע, וכי האנשים המשתמשים בה הם אנשים מסוכנים, מוזרים או אולי אפילו עבריינים. יש להם חזיונות של אנשים שמשתמשים במריחואנה ונהפכים למסטולים לגמרי, עד כדי כך שהם אינם מסוגלים לנהל שיחה פשוטה.

האמת היא שהמריחואנה נמצאת בשימוש נרחב בצורה די דומה לאלכוהול. מבוגרים עשויים לצרוך אותה לפני ארוחת ערב מהנה וחגיגית עם חברים. חברים יכולים לקחת קצת לפני משחק פריזבי אינטנסיבי. ובני זוג – כן, אפילו כמה מהזוגות שאתם מכירים – יכולים להשתמש קצת וליהנות מערב רומנטי ביחד ויחסי מין משופרים. משתתפים בהופעות ומסיבות ידועים בכך שחלקם לוקחים שאיפה או שתיים לפני או במהלך הופעה – סביר להניח שזה מה שגורם להם לרקוד כמו שהם רוקדים, או שאולי זו ההנאה מהמוזיקה. מה שבטוח זה שהם לא שוכבים על הקרקע כמו גושים.

שום דבר מזה הוא לא “רע” או “שגוי” או “לא מוסרי”. זה פשוט משהו שהמבוגרים האחראים הללו בוחרים לעשות. לעתים קרובות זה משהו שהם בוחרים לעשות דווקא במקום אלכוהול. ויש לכך סיבה טובה מאוד! אלכוהול הוא רעיל יותר, ממכר יותר, מזיק יותר לגוף, מעלה את הסיכוי לפציעות, ומעלה את הסיכוי להוביל לאלימות. הנזק שגורם האלכוהול לאדם הצורך אותו ולסביבתו, הוא עצום!

ביל היקס מדבר על סמים בחברה

קנאביס בטוח יותר לצרכן וגם לסביבה

למטה רשומות כמה מהעובדות שמדגישות את ההשפעות השונות מאוד של שני החומרים הפופולריים על אלה שצורכים אותם ועל הקהילה המורחבת. כמות עצומה של מידע נוסף ניתן למצוא ברשת באינספור מאמרים ומחקרים.

בטוח יותר עבור הצרכן

1. אנשים רבים מתים משימוש באלכוהול. אף אחד לא מת משימוש במריחואנה. המרכז האמריקאי לשליטה ומניעת מחלות (CDC) מדווח כי יותר מ-37,000 מקרי מוות בשנה בארצות הברית, כולל למעלה מ-1400 מקרים בקולורדו, מיוחסים לצריכת אלכוהול בלבד (כלומר, נתון זה אינו כולל מקרי מוות שנגרמו כתוצאה מתאונות). לעומת זאת, בדיווחי המרכז אין אפילו רישום אחד של מקרה מוות כתוצאה משימוש במריחואנה.
כמו-כן, ראוי לציין שמחקרים קובעים שגם אחוז ההתאבדויות יורד באזורים בהם המריחואנה חוקית.

אלכוהול או קנאביס - אולי כדאי להחליף תחביב?
אלכוהול או קנאביס - אולי כדאי להחליף תחביב?

2. אנשים מתים ממינון יתר של אלכוהול. מעולם לא הייתה מנת יתר קטלנית של מריחואנה. הפרסום הרשמי של האגודה למחקר מדעי, “מדען אמריקאי” (“American Scientist”), דיווח שאלכוהול הוא אחד הסמים הרעילים ביותר ושימוש בכמות שגדולה פי 10 פעמים בלבד מזו שמשתמשים בה כדי לקבל את האפקט, עלולה לגרום למוות. מריחואנה היא אחת התרופות הכי פחות רעילות, אם לא הכי פחות רעילה, וכדי לגרום למצב של מוות יש ליטול פי אלפי פעמים מהמינון שיש להשתמש בו כדי להשיג את ההשפעה הרצויה. הביטוי “אלפי פעמים” הוא למעשה תיאורטי, מכיוון שמעולם לא היה מקרה של אדם שמת כתוצאה ממנת יתר של מריחואנה. בינתיים, על פי דיווח של ה-CDC (המרכז לשליטה ומניעת מחלות), מאות מקרי מוות כתוצאה ממנת יתר של אלכוהול מתרחשים בארצות הברית בכל שנה.

3. עלויות הבריאות הקשורות לאלכוהול גדולות בהרבה מאלה הקשורות לשימוש במריחואנה. עלויות הבריאות של צרכני האלכוהול גדולות פי שמונה מאלו של צרכני המריחואנה, על פי הערכה שפורסמה לאחרונה ב”גיליון בריאות הנפש וההתמכרויות של קולומביה הבריטית” (“British Columbia Mental Health and Addictions Journal”). באופן יותר ספציפי, העלות השנתית של צריכת אלכוהול היא 165 דולרים לכל משתמש, לעומת רק 20 דולרים למשתמש מריחואנה. זה לא צריך להפתיע עקב הכמות העצומה של המחקרים המראים שאלכוהול אחראי על הרבה יותר (ואולי על הכי הרבה) בעיות בריאות מאשר מריחואנה.

4. שימוש באלכוהול פוגם במוח. שימוש במריחואנה לא. למרות המיתוסים ששמענו כל חיינו על כך שמריחואנה הורגת תאים במוח, מתברר כי מספר גדל והולך של מחקרים מצביע על כך שלמריחואנה בעצם יש תכונות נוירו-פרוטקטיביות. משמעות הדבר היא שהמריחואנה פועלת על מנת להגן מפני פגיעה בתאי המוח ואף מגבירה את קצב היווצרותם. לדוגמה, מחקר שנערך לאחרונה מצא כי בני נוער שהשתמשו במריחואנה ובאלכוהול בו זמנית, נפגעו פחות באופן משמעותי באזורי החומר הלבן הנמצא במוחם. כמובן שאין ספק בכך שהאלכוהול פוגע בתאי המוח.

ביל היקס מדבר על סמים בחברה

5. שימוש באלכוהול קשור לגרימה לסרטן. שימוש במריחואנה לא. צריכת אלכוהול קשורה למגוון רחב של סוגי סרטן, כולל סרטן הוושט, הקיבה, המעי הגס, הריאות, הכבד, הלבלב והערמונית. שימוש במריחואנה לא נמצא קשור בצורה משכנעת לסוג כלשהו של סרטן. למעשה, מחקר אחד סתר לאחרונה טענה ותיקה של הממשלה לפיה השימוש במריחואנה קשור לסרטן הראש והצוואר. הוא מצא כי השימוש במריחואנה למעשה הפחית את הסיכוי ללקות בסרטן הראש והצוואר. אם אתם מודאגים לגבי הקשר בין מריחואנה לסרטן הריאות, אתם עשויים להתעניין מאוד בתוצאות המחקר המבוקר הגדול ביותר שנערך אי פעם, שנערך במטרה לחקור את השפעות עישון המריחואנה והסיגריות על מערכות הנשימה. המחקר שנערך על ידי ד”ר דונלד טשקין (Dr. Donald Tashkin) ופורסם בשנת 2006 מצא כי לעישון מריחואנה לא היה קשר עם סיכון מוגבר לפיתוח סרטן ריאות. באופן מפתיע, החוקרים גילו כי בקרב האנשים שעישנו מריחואנה היו למעשה פחות מקרי סרטן לעומת אנשים שלא השתמשו בסמים. קיראו עוד במאמר: “הריאות שלך אוהבות מריחואנה”.

6. אלכוהול ממכר יותר ממריחואנה. חוקרי התמכרויות דיווחו באופן עקבי כי המריחואנה הרבה פחות ממכרת מאלכוהול על פי מספר גורמים. בפרט, צריכת אלכוהול עלולה לגרום לנסיגה משמעותית ואפילו קטלנית בכושר הגופני, בעוד המריחואנה לא נמצאה כגורמת לתסמינים מהסוג הזה. למשתמשי האלכוהול יש גם סבירות גבוהה יותר לפתח תלות ולבנות סובלנות.

שינה תחת השפעת אלכוהול מול שינה תחת השפעת מריחואנה

7. השימוש באלכוהול מעלה את סיכוי הצרכן להיפצע. שימוש במריחואנה לא. אנשים רבים שצורכים אלכוהול או מכירים אחרים שאחרים ששותים אלכוהול לא יתפלאו לשמוע שזה מגדיל מאוד את הסיכוי לפציעה חמורה. מחקר שפורסם השנה בכתב העת “אלכוהוליזם: מחקר קליני וניסויי” (“Alcoholism: Clinical & Experimental Research”), מצא כי 36 אחוזים מהאשפוזים כתוצאה מתקיפות ו-21 אחוזים מהפציעות מיוחסות לצריכת אלכוהול. במקביל, “כתב העת האמריקאי לרפואה דחופה” (“American Journal of Emergency Medicine”) דיווח כי השימוש במריחואנה במשך כל החיים קשור לעתים רחוקות בלבד לביקורים בחדר המיון. במועצה המייעצת הבריטית, בדיון בנושא שימוש לא נכון בסמים, נאמר כי: “קנאביס שונה מאלכוהול … מבחינה אחת גדולה. נראה שהוא לא מגביר את לקיחת הסיכונים בהתנהגות. זה אומר שהקנאביס יכול לתרום לאלימות רק לעתים נדירות, בעוד צריכת אלכוהול היא גורם מרכזי לפגיעה עצמית מכוונת, תאונות בבית ואלימות”. באופן מעניין למדי, מחקר אחד הראה גם כי שימוש במריחואנה נמצא קשור לירידה בסיכויים לפציעות, ומחקר אחר הוכיח שאחוז תאונות הדרכים יורד בכ-9% באזורים בהם המריחואנה מאושרת לשימוש.

בטוח יותר עבור הקהילה

1. שימוש באלכוהול תורם להתנהגות תוקפנית ואלימה. שימוש במריחואנה לא. מחקרים הראו שוב ושוב כי אלכוהול, שלא כמו מריחואנה, תורם לסבירות של התנהגות אגרסיבית ואלימה. במאמר שפורסם ב”כתב העת להתנהגויות התמכרותיות” (“Journal of Addictive Behaviors”) דווח כי “האלכוהול הוא ללא ספק הסם בעל מספר הראיות הרב ביותר לתמיכה ישירה בשכרות ואלימות”, ואילו “הקנאביס מפחית את הסבירות לאלימות תחת השפעה”.

2. שימוש באלכוהול הוא גורם מרכזי לעבירות אלימות. שימוש במריחואנה לא. המכון הלאומי לשימוש לרעה באלכוהול ואלכוהוליזם מעריך כי 25-30% מסך כל עבירות האלימות בארצות הברית קשורות לשימוש באלכוהול. לפי דיווח של מחלקת המשפטים האמריקאית, משמעות הדבר היא כ-5,000,000 עבירות אלימות הקשורות לאלכוהול בשנה. לעומת זאת, הממשלה אפילו לא עוקבת אחר מעשי אלימות הקשורים באופן ספציפי לשימוש במריחואנה, מכיוון שהשימוש במריחואנה לא נמצא קשור לאלימות. (כמובן שכדאי לציין שאיסור השימוש במריחואנה קשור למעשי אלימות עקב יצירת שוק פלילי נרחב).

קנאביס מול אלכוהול - תופעות לוואי אלימות
קנאביס מול אלכוהול - תופעות לוואי אלימות

3. שימוש באלכוהול מעלה את הסבירות לאלימות במשפחה ולתקיפה מינית. שימוש במריחואנה לא. אלכוהול הוא גורם מרכזי התורם לשכיחות האלימות במשפחה ותקיפה מינית. זה לא אומר שהאלכוהול גורם לבעיות הללו, אלא שהשימוש בו יגרום לסבירות גדולה יותר שאדם הנוטה להתנהגות כזו יפעל על פיה. לדוגמה, מחקר שנערך על ידי המכון למחקר התמכרויות מצא כי בקרב אנשים שהיו מתעללים באחרים באופן קבוע, נמצא קשר בין צריכת אלכוהול לבין עליה משמעותית בסבירות התוקפנות הפיזית של הגבר כלפי האישה. מנגד, צריכת מריחואנה לא הראתה כל עליה בסבירות לתוקפנות. באופן ספציפי, הסיכויים להתעללות היו גדולים פי שמונה בימים בהם אנשים שתו, והסיכויים להתעללות חמורה היו גבוהים פי 11. אתר הרשות הלאומית לאלכוהול, אונס, התעללות וגילוי עריות בארה”ב (RAINN), מדגיש שהאלכוהול הוא “הכימיקל הנפוץ ביותר בעבירות תקיפה מינית” ומספק מידע על מערך של סמים אחרים הקשורים לאלימות מינית. בהתחשב בעובדה שמריחואנה נגישה ונפוצה כל כך, זה דיי מוזר שהמילה “מריחואנה” אינה מופיעה בשום מקום בדף.

4. שימוש באלכוהול מעלה את הסבירות לתאונות דרכים. מריחואנה לא. אין באמת צורך להסביר עד כמה אלכוהול הוא גורם משמעותי בתחום תאונות הדרכים. פצועים והרוגים רבים הם קורבנות של החומר המסוכן הזה שנמכר לכל דורש בכל פינת רחוב. מנגד, מחקרים מוכיחים שלא רק שמריחואנה אינה פוגעת בנהיגה, היא אף מפחיתה את אחוזי תאונות הדרכים. מריחואנה מצילה חיים!

אז למה קנאביס לא חוקי?

מריחואנה יכולה להציל את חייכם, אבל אתם לעולם לא תדעו את זה.

בוב מארלי על אלכוהול מול קנאביס:

10 שקרים שהאלכוהול מספר לכם

“רגע, אני עשיתי מה? על השולחן? עם אשתו של מי?!”. זהו בוודאי משפט מוכר לכל מי שיצא לו לבלות ערב של שתייה מאסיבית.
באתר Sad and Useless (שזה גם תיאור די מתאים למצב הצבירה המתואר מעלה) אספו את עשרת השקרים הכי הרסניים שמספר לנו האלכוהול, ובאתר “חורים ברשת”, תרגמו אותם לעברית.

להלן כמה מהמוצלחות שביניהן:

אתה רוקד פשוט נפלא...
האקס מחכה לטלפון...
בחורות מתות על הודעות זימה בבוקר
השוטר בטוח ישחרר אותך אם תמשיך לצעוק עליו
דבר חזק!
בוא מכות
אתה בטוח יכול לקפוץ מהגג לבריכה
זה ארון ממש יפה... להשתין בו.
אתה יודע מה יותר חלש מהאגרוף שלך? החלון הזה
הם שואלים מה כי הם לא שמעו אותך

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר