מגלגל...

מה התוקף של מוצרי קנאביס רפואי‎‎ ואיך הוא נקבע

למה חלק ממוצרי הקנאביס הרפואי מגיעים עם תוקף של חצי שנה בלבד בעוד אחרים עם תוקף של שנה שלמה, והאם ייתכן מוצר קנאביס עם תוקף של שנתיים?

אריזות הקנאביס הרפואי נושאות תאריך פג תוקף, לעתים, מחלק מהמפעלים, של חצי שנה קדימה, לעתים של שנה, ולפעמים במקרים מסויימים אף יותר מכך. לאחרונה נשלחה למערכת המגזין תמונה של אריזת מוצר קנאביס רפואי עם תוקף של יותר משנתיים – אוקטובר 2023 – לצד שאלה האם מדובר בזיוף.

שקית קנאביס רפואי מזויפת
תאריך תפוגה על אריזת קנאביס רפואי מזוייפת – יותר משנה קדימה

פנינו לשניים מהמפעלים המצליחים ביותר בארץ: המפעל הגדול בישראל של חברת “בזלת פארמה” בקיסריה, והמפעל המשוכלל של חברת “קרונוס” בגן שמואל, בעלת מותג “פיס נטורלס” הקנדי, כדי להבין כיצד נקבע התוקף, מי קובע אותו, איך ניתן להאריכו והאם יש סיכוי שיש בשוק מוצר תפרחות קנאביס עם תוקף של שנתיים (ספוילר: כרגע, לא).

לדברי מאיר אריאל, מנכ”ל בזלת, התוקף נקבע לפי היכולות של המפעל ממנו המוצר יצא – כל מפעל והיכולות שלו. על המפעל להוכיח עמידה במינימום הנדרש, כלומר חצי שנה לפחות, ואם לאחר מכן הוא מוכיח שהמוצרים עמידים גם לאורך שנה, הוא יקבל תוקף ארוך יותר, וכך הלאה.

“באופן עקרוני, כדי לפשט את ההסבר – שמים את הקנאביס במעין אינקובטור במפעל, בטמפרטורה של 25 מעלות ו-60 אחוזי לחות, למשך חצי שנה לפחות,” הוא מסביר. “אם בתום התקופה אין בקנאביס שינויים מהותיים, כלומר אין ירידה של יותר מ-10% מהנתונים שלו בהתחלה, המשמעות היא שניתן לשווקו עם תוקף של חצי שנה.”

חדר האינקובטורים של חברת בזלת
חדר האינקובטורים של חברת בזלת

אך יש גם אפשרות שנייה והיא לעשות זאת בשיטת האצה, כלומר שהקנאביס ישהה באותם אינקובטורים למשך 3 חודשים בלבד וזה ייחשב כאילו הקנאביס ישב באינקובטור חצי שנה. אם התהליך יהיה של חצי שנה התוקף יהיה של שנה. “תהליך האצה כזה ניתן לעשות רק בנוסף לתהליך רגיל, ולא במקומו,” הוא מדגיש.

לדברי ד”ר ויויאנה בראודה, סמנכ”לית איכות ורגולציה של קרונוס ישראל, את ההאצה מבצעים על ידי אינקובטורים שמוגדרים לתנאי קיצון, כלומר במקום 20 מעלות צלזיוס מגדירים 40 מעלות צלזיוס, ובמקום 60 אחוזי לחות מגדירים 75 אחוזי לחות.

“סדרת הבדיקות הזו נקראת ‘תכנית יציבות’ והיא נועדה לספק ראיות האם וכיצד איכות המוצר משתנה לאורך זמן באריזתו המסחרית ובתנאי אחסון מבוקרים (טמפרטורה, לחות),” מסבירה ד”ר בראודה. “נבדקים שינויים כימיים (כגון תכולת THC, CBD ו-CBN ולחות) ופיזיים (כגון נראות הפרח)”.

לדבריה “אורך התכנית נקבע מראש, כמו כן תדירות תחנות הבדיקה. שומרים בתנאים מבוקרים מספיק חומר לבדיקת מעבדה עבור כל תחנה ומגדירים מראש את אורך התכנית – חצי שנה, שנה או שנתיים ואף ארוך יותר, ואת התחנות, זמן השחרור לייחוס – 3 חודשים, 6 חודשים, שנה ושנתיים.”

תוקף זן קנאביס רפואי
תוקף על מוצר קנאביס של פיס נטורלס, מבית קרונוס

אריאל מוסיף: “מרגע ששמנו תפרחות באינקובטור, בכל חודש בשלוש השנים הקרובות מוציאים דוגמית משקיות הקנאביס שהונחו ובודקים אותן – ביולוגית, מיקרוביאלית, ומבחינת ערכי רכיבים פעילים – כדי לראות שאין שינוי מהותי, כלומר שההפרש הוא לא יותר מ-10%. אם בחודש מסויים למשל רואים שירד אחוז ה-THC ב-10% לעומת הרגע בו הונח הקנאביס באינקובטור, זה השלב בו נגמר התוקף של המוצר הזה.”

לדברי ד”ר בראודה “כל מוצר חייב להיבדק בנפרד. במקרה של קנאביס יש לנהל תכנית לתפרחות, תכנית לגליליות ותכנית לשמנים. אם משנים אריזה הכל מתחיל מחדש…”.

אריאל מסביר: “הבדיקה לא נעשית רק על התפרחות אלא גם על השקית, גם על הקופסה, על הכל, כדי לדעת שהאריזה אטומה. כלומר, אם עשית שינוי כלשהו באריזה, תצטרך להעביר את המוצר דרך אינקובטור מהתחלה פעם נוספת כדי לאשר את התוקף שלו.”

אינקובטור לבדיקת יציבות קנאביס רפואי (מפעלי חברת בזלת)
אינקובטור לבדיקת יציבות קנאביס רפואי (מפעלי חברת בזלת)

עוד הוא מסביר כי הבדיקה לא נעשית עבור כל זן בנפרד, אלא עבור קטגוריה. “לוקחים 3 אצוות מקטגוריה מסויימת, למשל של T10, או T15 או T20. לאו דווקא של זן מסויים אלא של קטגוריה מסויימת, מה שנקרא ‘הרכב’. יוצרים גרף ועוקבים אחר הבדיקות לאורך שנה. אנחנו בבזלת נעשה גם לאורך שנתיים ואפילו לאורך שלוש שנים. המשמעות במקרה כזה היא פרחים שיושבים 36 חודשים ומדי חודש בודקים אותם.”

לדבריו “כרגע, בשמן, חברת בזלת כבר עם תוקף של שנה וחצי ובעוד חודשיים כבר יהיה לנו תוקף של שנתיים. בתפרחות אנחנו עומדים על תוקף של שנה ובקרוב נעלה לשנה וחצי. בגליליות אנחנו על חצי שנה ונעלה לשנה. בחלק מהמפעלים האחרים עומדים גם כן על שנה לתפרחות לכל היותר, ואחרים, החדשים יותר מביניהם, על חצי שנה בלבד”.

ד”ר בראודה מדגישה: “כל מפעל ייצור חייב להראות שהמוצר כפי שהוא ארוז אצלו, נשמר. לא ניתן להשתמש בנתונים של אחרים אלא אם, כמו במקרה שלנו, חברת Peace Naturals הקנדית בדקה לאורך מספר שנים את אותם הזנים באותה האריזה בדיוק כמו זו שמשווקת בישראל. לכן כבר עם כניסתנו לשוק יכולנו לייצר ולשווק מוצרי תפרחות בעלי חיי מדף של שנה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר