איך זה שכוכב אחד מעז – עמוס סילבר עושה לגליזציה

עמוס דב סילבר, פעיל זכויות צרכני הקנאביס, לא נהנה להעביר את ליל הפגנת הלגליזציה עטוף למחצה בשמיכה מרופטת וללא כרית במעצר במשך ימים. אך למשמע ברכת הסוהר בבוקר למחרת: “לא נורא קנאביס, היה לכם אירוע ממש טוב אתמול,” עיניו כבר נצצו את היוזמה הבאה שלו.

מאת: טוני לברוב

בארבע עשרה השנים האחרונות מאז שעזב את משפחתו החרדית כנער בן 15, עמוס סילבר מעשן קנאביס כל יום. בנוסף פועל עמוס למען זכויות הצרכנים בישראל כבר שנתיים. במאמר הראשון שלו בנושא הוא מסביר: “העבירה שאותה הם עוברים, אינה פוגעת באף אדם, ומשפיעה רק על האדם שעובר אותה. על סמך שימוש מתועד של אלפי שנים ומחקרים עדכניים, לא רק שהעבירה אינה פוגעת בו, היא אף משפרת את מצבו בצורה ברורה, ולעיתים מצילה אותו מייסורים ומוות.”

עמוס סילבר
עמוס סילבר

“להגיד שעישון קנאביס זאת סטייה נשמע לי מקביל למשפט “יניקת חלב-אם היא סטייה”, תינוקות משלימים תזונה קנאבינואידית (החומרים הפעילים בצמח הקנאביס) דרך חלב אם, בוגרים דרך הצמח או תחליפים זולים שלו”, אמר עמוס. ולמרות שאלו נתונים מדעיים, צורת חשיבה זו נתקלת להרבה מאוד התנגדויות בשמונת העשורים האחרונים ברוב העולם. אך דעתו איננה דעת מיעוט יותר, את אותו הדבר שמענו בפיות המשתתפים בהפגנה למען הלגליזציה ב- 21.12.13 בכיכר רבין בתל אביב.

“זה חלק ממני, מהשגרה שלי עם עצמי, ושלי עם בן הזוג השלי. זה מקל עלי להירגע, לישון, לחשוב בדרכים רבות ולקבל מצבים הרבה יותר בקלות. אם זה לא יאה לחברות התרופות, הטבק והאלכוהול – שילכו לחפש. אנחנו הפסקנו להתבייש,” סיפרה נועה, מפגינה צעירה. בן זוגה, חייל משוחרר, סטודנט מצליח שעובד ומשלם מסים, מחכה לזימון למשפט בגין החזקת קנאביס. מהנאום של הקומיקאי גדי וילצ’רסקי ערב ההפגנה: “ובימים ההם רבותיי, אין מלך בישראל. איש הישר בעיניו יעשה, ומי ילך לכלא? לא האיש שביד אחת מחזיק קטין, ובשנייה את האיבר שלו (הכוונה לרב מוטי אלון). הבן אדם שביד אחת מחזיק מצית, ובשנייה את הדבר התמים הזה, בקבוק ומבחנה קטנה.”

הפגנות, אירועים מתוקשרים כמו ההפגנה בכיכר רבין, או מול ביתה של השרה גרמן והשר לפיד, הם רק חלק מיוזמותיהם של הפעילים, לפי דבריו של עמוס. “חלק גדול מהתהליך הוא החזרה לשגרה, שזהו מעשה נורמטיבי לחלוטין”. למרבה האירוניה, עיקרון זה הוא שנתן למעשיו נופך קיצוני. עמוס פרסם באוגוסט האחרון תגובה בעמוד הפייסבוק של המשטרה המזמינה אותם לבוא לעצור אותו כי הוא מעשן קנאביס ברגעים אלה. הם לא באו.

עמוס סילבר נגד משטרת ישראל

“אם הם היו באים, הם היו מצהירים שהם יילחמו בכל אדם שיגיד את זה, והם לא מסוגלים להצהיר כזה דבר,” מספר עמוס בתכנית הבוקר של אורלי וגיא בערוץ עשר. גם השתילים המפורסמים בכיכר רבין הם פרי מלאכתו. עמוס: “מאיפה האומץ? משלוש סיבות: הראשונה היא שזה משהו בי, באופי שלי. השנייה היא דור הפייסבוק והמדיה שמקל עלי לפנות לאלפי אנשים ולגופים כמו המשטרה, הכנסת, הממשלה ואנשי ציבור. השלישית היא בגלל שדיווחו עליי למשטרה וכשלא הכחשתי הופניתי להסתכלות. כל בקשה לא להזריק לי את התרופות לא עזרה בזמן שאני קשור למיטה. הבנתי שאני מעדיף לבחור במוות מאשר בחיים. אני לא שלטתי על התודעה שלי. מישהו אחר שלט בה. בנוסף המעצרים, בפרט מעצר הימים. מה יעשו לי אם ירשיעו אותי? שלושה חודשים כלא? סבבה, תביא. כלא זה בית מלון לעומת המקומות שהייתי בהם.”

עמוס מספר על בוקר אחד בו יצא לתחנה המרכזית בתל אביב כדי לרכוש חשיש מהעובדים הזרים הסוחרים באזור. הוא פגש בסוחר שהיסס למכור מפני שניידת משטרה עמדה בקרן הרחוב. “הלכתי לשוטר עם השטר, הצגתי אותו ואמרתי לו: “אדוני השוטר בוקר טוב, אני מעוניין לקנות חשיש כאן וננדי הכלב שלי רוצה לעשן פאסיבית. בגלל שאתם כאן, אף אחד לא מוכר לנו.”

עמוס סילבר שותל גראס בכיכר רבין
עמוס סילבר שותל גראס בכיכר רבין

“כשאתה בא לאנשים, בפרט לשוטרים, בלי המסכות שלך, בלי הפחדים שלך – גם הם לא יעטו את כל השריון שלהם. השוטר מהמקרה הקודם לא הטיף לי, לא עצר אותי ולא עיכב אותי. אפילו להפך, אני הטפתי לו,” מעיד עמוס.

“בסיפור צדיקים אחד, אדם בא לרב ומבקש ממנו עזרה להרגלי הגניבה שלו. הרב אומר לו לעשות מה שהוא רוצה, אבל תמיד להגיד את האמת. בסופו של דבר האדם הפסיק לגנוב, כי ידע שיצטרך לספר על זה אחר כך. אפשר להגיד שדי אימצתי את הגישה הזאת לחיים. לשקר זה המון אנרגיות, קודם כל. דבר נוסף, בתור אחד שמאמין שכולנו חלק מאורגניזם אחד שלם אני מחזיק שלהיות טוב לאדם אחר, ישתלם לי בסופו של דבר.”

“אני לא רואה את הדיכוטומיה פה,” מסביר עמוס כשנשאל לגבי העדפתו בין המאבק על הקנאביס הרפואי החופשי לבין המאבק על הלגליזציה. “אני מקביל את זה הרבה פעמים לעגבניות או שמן זית: יש נתח מהאוכלוסייה שאם לא יצרוך עגבניות, הוא יפתח מחלה וייקחו אותו לרופא. הפתרון של הטבע הוא פשוט לצרוך יותר עגבניות. יש נתח אוכלוסייה שהקנאביס נדרש בגופם באותה הצורה, הוא חלק מהתזונה הבריאה שלהם. לגבי שאר המשתמשים, קודם כל אני מסכים עם האמירה שצחוק הוא התרופה הטובה ביותר, דבר שני הוא שלחץ הוא הגורם מספר אחד למחלות. מכאן שאדם שצורך קנאביס הוא אדם ששומר על הבריאות. הרי מראש הוא מחליט להתרחק מהמחלה בתפיסה: למה להיות לחוץ?”.

שבע דקות אחרי השחרור מהמעצר, עמוס כבר שאף את עשן החירות המתוק שוב ואמר לכולם שאין טעם לשקר, שום הפסקה ושום גמילה לא תהיה פה. גם מעצר בית לא מתקבל – “או שאתם מאשימים אותי עד הסוף במה שעשיתי, או שאני חופשי.” כרגע הוא מפיק את ‘ליל הבאנגים הגדול‘, שבו יאספו קהל תומכים ויצרכו קנאביס בגן הורדים שבכנסת ב-20.4.14 (יום הקנאביס הבינלאומי). מיותר לציין, שעמוס כבר הודיע למשטרה על האירוע על מנת שיוכלו להיערך בהתאם. השאלה במה הם יערכו – בשמיכות, מאבטחים ובקבוקי מים – או ניידות ושלשלאות רגליים.

צפו – עמוס סילבר מסוכן לציבור:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר