סמים יפים: הצמחים מאחורי החומרים

ממריחואנה, דרך קפה ועד פטריות קסם: אוסף צילומים של הצמחים היפים שמאחורי הסמים המוכרים לכולנו – עכשיו בתערוכה חדשה בלונדון.

קוקאין, קפה, ורבות מתרופות המרשם – כולם תוצרים המופקים באופן תעשייתי כזה או אחר מצמחים. לצידם יש את האופיום, הקנאביס ופטריות הקסם הנצרכים גם בצורתם המקורית, כמו גם הגת, עלי הקוקה וה’פיוטה’ – כולם שימשו במשך שנים רבות כחומרים מעוררי תודעה וכן כתרופות למגוון רחב של מחלות ובעיות בריאותיות אחרות. וכולם גם מרהיבים ביופיים.

תערוכה חדשה הנערכת בימים אלו בגלרייה בגנים הבוטאניים של לונדון ונקראת “from everyday to class A” מציגה את אותם “סמים” בצורתם הטבעית והמקורית.

“אנשים בדרך כלל מכירים את הסמים הנמצאים בשימוש, אבל לא את הצמחים מהם אותם סמים מופקים במקור,” הסביר אוצר התערוכה, ג’סטין קווין. “רבים מאיתנו יקחו בשלב כזה או אחר את אחד מאותם צמחים מעוררי תודעה וטוב שיכירו אותם היטב לפני כן.”

לפניכם כמה מן הבולטות שבתמונות המוצגות בתערוכה:

אגוז Areca
אגוז Areca (בטל) –
האגוז צומח באזור אסיה ובחלקים ממזרח אפריקה ומכונה לרוב כ”אגוז בטל”. הוא ממריץ קל ונצרך בדרך כלל בלעיסה כשהוא עטוף בעלי הצמח.
אמניטה מוסקריה
אמניטה מוסקריה –
פטריה עוצמתית אשר משמשת לעיתים גם כחומר הזייתי. השפעותיה משתנות והיא עלולה לגרום לסחרחורות, אופוריה ומצבים תודעתיים משתנים.
סלוויה דיווינורום
סלוויה דיווינורום –
צמח בעל השפעה פסיכואקטיביתהגדל באופן חופשי למדי, אינו מופיע בפקודת הסמים ועל כן חוקי לחלוטין.
איוואסקה
איוואסקה –
צמח דרום אמריקני זה שימש את הילידים בפרו להכנת משקה פסיכואקטיבי. אנשים שהתנסו בשימוש עם המשקה מדווחים על חוויות רוחניות והתגלויות בנוגע למהות האמיתית של החיים על פני כדור הארץ.
מריחואנה
מריחואנה –
צמח הקנאביס הגיע במקור מאזור מרכז ודרום אסיה והיה בשימוש נפוץ ביותר להפקת סיבים לתעשייה (המפ), שמנים לטיפול רפואי וכמובן לשם הנאה ורוחניות. האיסור הגורף על השימוש בצמח לא מנע ממנו להפוך לאחד הסמים הפופולריים ביותר בעולם.
פיוטה
פיוטה –
פיוטה הוא סוג של קקטוס קטן המכיל ‘מסקלין’ וגדל באזור טקסס ומקסיקו. הילידים האמריקניים (אינדיאנים) השתמשו בו למטרות רוחניות במשך אלפי שנים. גם היום נמצא החומר בשימוש למדיטציה ופסיכותרפיה.
קווה קווה
קווה קווה –
צמח חוקי ממנו מפיקים משקה הגורם לתחושת רוגע.
דטורה
דטורה –
הצמח מוכר גם בשם “מלכודת השטן” ומקורו ביבשות אמריקה, על אף שהיום הוא גדל כמעט בכל מקום בעולם. מעבר להיותו חומר הזייתי חזק במיוחד, הוא נמצא גם כמשכך כאבים ועוזר לטיפול באסתמה.
קפה
קפה –
גדל בעיקר באזור קו המשוווה ומכיל קפאין, ממריץ עדין. כשליש מאוכלוסיית העולם צורך קפה באופן קבוע.
גת
גת (קאת) –
גת מכיל חומרים ממריצים הגורמים להרגשת אופוריה קלה. מקורו ביבשת אפריקה והוא נפוץ בשימוש בעיקר בתימן ובסומליה. ברוב המדינות נחשב הגת לסם בלתי חוקי, אך בישראל הוא חוקי לחלוטין.
אגבה
אגבה –
האגבה הכחולה גדלה במקסיקו והיא המרכיב העיקרי להפקת משה ה’טאקילה’ המוכר. הצמח היה נחשב לקדוש בתרבות האצטקית.
אופיום
פרג האופיום –
צמח המכיל מורפין ונמצא בשימוש למטרות הנאה במשך אלפי שנים בהיסטוריה ובכל רחבי העולם. משמש היום להפקת הרואין כמו גם תרופות מרשם ומשככי כאבים.

ראו עוד:
סם חדש בישראל – אגוז מוסקט
תערוכה חדשה: אמנות בטבליות אקסטזי
6 צמחים רעילים במיוחד אך חוקיים לחלוטין
6 בעלי חיים שימסטלו אתכם
10 צמחים שנראים כמו קנאביס – אבל הם לא
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)

גם זה בטח יעניין אותך
המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר