איזה זן זה באמת? לראשונה זיהוי ודאי של זני קנאביס לפי DNA

האם זן שרכשתם הוא אכן הזן שהיצרן הצהיר עליו? או זן אחר שנראה דומה אך ישפיע שונה? עד היום לא ניתן היה לדעת בודאות, גם לא בשוק החוקי. כעת טכנולוגיה חדשה מבית 'תיקון עולם' מאפשרת לראשונה זיהוי ודאי מדויק של זני קנאביס על פי DNA. "זה הגביע הקדוש של עולם הקנאביס," אומר המפתח, הגנטיקאי אסף שלמון.

איך ניתן לדעת בודאות האם זן קנאביס שרכשנו או גידלנו הוא אכן הזן עבורו שילמנו? עד היום זה נעשה באופן לא מדעי, על פי תחושה סובייקטיבית או מאפיינים חיצוניים כגון נראות, ריח וכד’. כעת, טכנולוגיה חדשה בשם CGF, פרי פיתוח ישראלי, אמורה לאפשר לראשונה לאפיין ולזהות זני קנאביס באופן מדויק על פי ניתוח של הרצף הגנטי, ה-DNA, של חתיכה קטנה מן הצמח.

עלעלי קנאביס במבחנות - CGF זיהוי זני קנאביס לפי גנטיקה DNA
עלעלי קנאביס במבחנות לקראת הפקת ה-DNA לטובת אפיון של טביעות האצבע הגנטיות של הזנים (מערכת CGF) – פיתוח חדש של חברת ‘תיקון עולם קנביט’

הטכנולוגיה החדשה, מבית חברת הקנאביס הישראלית הותיקה ‘תיקון עולם קנביט’ (Tikun Olam Cannbit), מהווה לדברי החברה Game Changer בעולם הקנאביס – כזה שיאפשר לראשונה אפיון של טביעות אצבע גנטיות, מן “ברקוד” ייחודי, לזיהוי מדויק של זני קנאביס. הטכנולוגיה תהיה בתחילה בשימוש החברה עצמה ובהמשך הכוונה היא לאפשר לציבור להיעזר בה גם כן.

במשך עשרות שנים עד היום ובעיקר בשוק הלא-חוקי אך גם בעולם הקנאביס הרפואי, סוחרים וחברות משווקים זני קנאביס בשמות נוצצים, כאלה עם רזומה ופופולריות גבוהה שבהתאם ניתן לדרוש עבורם סכומי כסף גבוהים יותר. בפועל, לפעמים, מדובר בכלל בזן אחר, אולי נראה דומה אך טומן בחובו סרגל רכיבים שונה ובהתאם גם אופי השפעה שונה.

הדרך היחידה עד כה לנסות לזהות האם מדובר אכן בזן הספציפי היתה כאמור על פי הנראות החיצונית שלו למשל, אך זו מושפעת מהמון מרכיבים כגון תאורה, סביבת גידול, חומרי דישון, שיטות גידול ועוד. בעזרת אפיון הרצף הגנטי של כל זן ניתן יהיה לדעת בודאות באיזה זן מדובר וכך להבטיח שמקבלים את אותה השפעה בכל פעם, בכפוף לפרוטוקול גידול ותנאים. הפיתוח גם יאפשר לוודא “בעלות” של חברה על זן מסוים למשל לצורך רישום פטנטים, זכויות קניין וכד’.

“היכולת לזהות זני קנאביס בדיוק ומהימנות נחשבה במשך עשרות שנים ל’גביע הקדוש’ של עולם הקנאביס,” מסביר אסף שלמון, הגנטיקאי ומנהל הפיתוח המדעי של תיקון עולם קנביט ומי שאמון על פיתוח מערכת ה-CGF. “אנחנו עושים היסטוריה עם פיתוח ‘In House’ של מערכת גנטית מהפכנית לזיהוי ומעקב אחר זני קנאביס, באמצעות אפיון ‘טביעות אצבע גנטיות’ על בסיס רצף ה-DNA של כל צמח וצמח”.

אסף שלמון, הגנטיקאי ומנהל הפיתוח המדעי של תיקון עולם קנביט
אסף שלמון, הגנטיקאי ומנהל הפיתוח המדעי של תיקון עולם קנביט, מפתח מערכת CGF – “הגביע הקדוש של עולם הקנאביס”

בהתאם לתפקידה, שמה של המערכת הוא ‘Cannabis Genetic Fingerprinting’, או בקיצור ‘CGF’. לדברי החברה “אפיון ‘טביעות האצבע’ באמצעות המערכת מתבצע תוך אבחון גנטי של מגוון רצפים ייחודים לאורך הגנום של צמח הקנאביס על בסיסן של מספר טכנולוגיות גנטיות עוקבות. טביעת האצבע הגנטית היא מעין ברקוד ביולוגי וטבעי לחלוטין (Non-GMO), אשר מלווה את הצמח לכל אורך חייו, ובמקרים רבים גם עד המוצר הסופי.”

“החברה מעריכה שמערכת ה-CGF צפויה לשנות מהותית את כללי המשחק בתחום ולהוות סטנדרט חדש בכל הקשור בזיהוי, יציבות גנטית, אחידות (צמצום טווחי הסטיות בהרכב החומרים הפעילים), הדירות ביולוגית (שיפור ‘הרצף הטיפולי’), רישום והגנת זכויות קניין, ניהול מאגר גנטי ומעקב אחר זני קנאביס, בשוק של מחר,” הם מסבירים.

שלמון מוסיף עוד כי “הפרמטר היחיד והבלעדי שמאפיין באופן מוחלט ובלתי תלוי כל זן קנאביס, קובע את תכונותיו, מאפייניו הטיפוליים וכן מבדיל אותו מכל יתר זני הקנאביס בעולם, הוא הרצף הגנטי הייחודי לו. על כן, קביעת זהותו של צמח על בסיס רצף ה-DNA האופייני לו מאפשרת זיהוי בלתי תלוי, במהימנות יוצאת דופן ובכוח סטטיסטי גבוה בהרבה מכל פרמטר ביולוגי אחר עליו הסתמכנו עד היום. כל זאת מתוקף העובדה כי רצף ה-DNA של זן, הוא המקור הבלעדי לזהותו.”

פרח זן "אבידקל" של "תיקון עולם" - חוזר לבתי המרקחת
פרח זן “אבידקל” – זן ה-CBD המפורסם של תיקון עולם

“יכולת זו, לזהות זנים באופן ברור ובלתי תלוי, נחשבה במשך עשרות שנים ויותר, ל’גביע הקדוש’ של עולם הקנאביס, אשר כולל אלפי זנים שונים, ללא כל יכולת לזהות מי הוא מי באופן ‘מוצק’ ואובייקטיבי, וללא כלים למעקב יעיל, אחר הזנים לאורך הזמן ובמרחב הגלובלי”.

לאחרונה, תוך קבלת תמיכה טכנית מ’המעבדה למטבוליזם של הצמח’ שבמכון המחקר ‘מיגל’, סיימה ‘תיקון עולם קנביט’ את שלבי הפיתוח והבנייה של המערכת הגנטית המאפשרת זיהוי של זני קנאביס, והיא נמצאת כעת לפני שלה המסחור שלה.

לדברי שלמון “שימוש נכון במערכת צפוי לאפשר מימוש מירבי של הפוטנציאל הקיים בכל מאגר זני קנאביס שהוא, בין היתר מהיבטים של איכות, אחידות והדירות, משלבי הגידול ועד המוצר הסופי. זאת, תוך שדרוג וייעול של השליטה והבקרה על המאגר הגנטי, וכן שימור ערכם של הזנים המרכיבים אותו לאורך זמן. מדובר בצעד הראשון והמהותי ביותר, אשר מאפשר לראשונה הרכבת ‘תעודת זהות ביומטרית’ קבועה ויציבה, לכל זן קנאביס באשר הוא”.

מפעל הקנאביס החדש של 'תיקון עולם קנביט' באזור התעשייה 'ציפורית' שבגליל
מפעל הקנאביס החדש של ‘תיקון עולם קנביט’ באזור התעשייה ‘ציפורית’ בגליל

“עד היום אבחון זהותו של צמח קנאביס התבצע על בסיס אפיון ומדידה של תכונותיו המתבטאות בפועל – תכונות כמו גובה הצמח, גוון וצבע העלה, קוטר הגבעול, פרופיל החומרים הפעילים הנבדקים ותכונות רבות נוספות. אי לכך תכונותיו של הצמח בפועל מושפעות ומשתנות בהתאם למאות גורמים חיצוניים שאינם קשורים בצמח עצמו ובזהותו: גורמים משתנים ברמת תנאי הסביבה, שיטות הגידול, האחסון והמדידה עצמה כגון תאורה וקרינה, דשנים, לחות, מזיקים, מחלות, טמפ’, דגמי מכשירים, שיטות עבודה וגורמים משתנים רבים נוספים. בהתאם למשתנים אלה, משתנות גם תכונותיו המתבטאות של הצמח הנבדק בפועל ואיתן משתנה גם זהותו, אשר מאובחנת על פיהן. 

“מכאן שעד כה, הליך אבחון זהותו של צמח היה מותנה בפרמטרים משתנים, חיצוניים וסובייקטיביים רבים, אשר מעמידים את זהותו המאובחנת בספק רב. מהימנות נמוכה כל כך של שיטות אלה, גרמה לזיהוי צמחים מוטעה. דבר שבנוסף לצבירת מוטציות במסגרת ריבוי הצמחים, הוביל לצבירה של שונות גנטית בתוך אוכלוסיות הזנים, ובכך ‘לבלגאן גדול’, שבין היתר מתבטא ‘בשחיקה’ והיחלשות של תכונות הזנים עצמם כמו גם בבעיות אחידות והדירות, אשר גוררות ירידה מתמשכת בערכם ואיכותם של הזנים לאורך הזמן.

אבינועם ספיר מנכ"ל קנביט - תיקון עולם מנכ"ל תיקון עולם צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
אבינועם ספיר מנכ”ל קנביט – תיקון עולם – צילום: ראובן קפוצ’ינסקי

פרט לשימוש המתבקש במערכת ה-CGF, לקביעת זהותם של צמחים ובהמשך גם של מוצרים לא מזוהים במסגרת הפעילות השוטפת, מעריכה החברה כי על בסיס מערכת זו ניתן יהיה לשפר וליעל מהותית גם את הליך רישום הזנים תחת זכויות קניין רוחני (IP), כמו ‘זכויות מטפחים’ ו/או ‘פטנט’, בהתאם להליכים המקובלים בכל מדינה ומדינה. מתוך כך צפויה להשתפר ולהתייעל משמעותית גם היכולת ‘להגן’ על זכויות הקניין, ביתר קלות וביעילות גבוהה בהרבה מזו המתאפשרת היום.

היום מערכת ה-CGF עומדת כאמור בעיצומו של הצעד האחרון, ‘שלב המסחור’ (Scale Up), אשר צפוי לספק פלטפורמה טכנית זולה ומהירה, לשימוש שוטף בקנה מידה רחב במערכת. לכשיסתיים שלב זה, תהיה המערכת זמינה לעבודה, במסגרת פעילויותיה של ‘תיקון עולם קנביט’. ככל הנראה שבנוסף גם תציע החברה, או ישות משפטית נפרדת ניטרלית אחרת מטעמה, את השירות לאפיון תביעות האצבע הגנטיות לכל המעוניין בארץ וברחבי העולם. 

כל אפיון טביעת אצבע שכזו יחייב הליך מהיר ופשוט ביותר, מצידו של מזמין השירות, אשר כולל דיגום עלה מהצמח הנבדק ושליחתו לצורך הבדיקה עצמה. במקרים בהם הדגימה תגיע מחוץ לגבולות ישראל, על מזמין השירות יהיה תחילה לדאוג להפקת ה-DNA מדגימת העלה, באמצעות שירותי מעבדה בארץ המוצא, ורק לאחר מכן ישלח ה-DNA לבדיקה בישראל. לאחר האפיון תתקבל טביעת האצבע הגנטית של הצמח הנבדק, אשר תשלח למזמין השירות, באופן דיסקרטי ונוח לקריאה, שימוש והשוואה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר