אחרי 30 שנות פעילות: ועדת הסמים של הכנסת עשויה להיסגר

לאחר שבוטל חוק הרשות למלחמה בסמים לפני כשנתיים, בוטל גם הסעיף בחוק הקובע הקמת ועדה מלווה בכנסת, היא "הועדה למאבק בנגעי הסמים". פעילי קנאביס דורשים כעת שלא תיפתח שוב.

“הועדה למאבק בנגע הסמים” של הכנסת, שהוקמה בשנת 1989, עשויה לראשונה שלא להיפתח שוב בכנסת ה-21.

הועדה היא אחת מוועדות הכנסת הלא קבועות, כלומר היא וסמכויותיה אינן מעוגנות בתקנון הכנסת בניגוד לועדות אחרות.

היא הוקמה מתוקף חוק הרשות למלחמה בסמים, כועדה מלווה לפעילות הרשות, ובתחילה הייתה אמורה לפעול במשך שנה אחת בלבד.

בחלוף שנה לפעילותה הוחלט כי תמשיך בעבודתה ומאז היא הוקמה מחדש בכל קדנציה בכנסות הבאות.

במהלך שנות פעילות הועדה הוגדר תפקידה כאחראית על “טיפול מקיף בבעיית הסמים במדינת ישראל”, “יצירת משאבים להתמודדות רחבה יותר עם הנגע” וכד’.

במשך שנים ארוכות נוהלה הועדה בעיקר על ידי חברי כנסת מש”ס והמפלגות הערביות, שהקפידו להוציא קריאות נגד כל הקלה או שקילה מחדש של המדיניות.

עם זאת במושב הקודם של הכנסת הסתמן שינוי מהותי בפעילות הועדה לאחר שהוחלט כי ח”כ תמר זנדברג (מרצ) תהיה ראש הוועדה. זנדברג היתה ראש הוועדה הראשונה אשר תומכת בלגליזציה של קנאביס והיא קידמה דיונים לטובת הקלה בחוקי הסמים והקנאביס בפרט.

אך לאחרונה, עם ביטול חוק הרשות למלחמה בסמים והעברת סמכויותיה לגופים המנוהלים תחת המשרד לבטחון פנים, התייתר גם הסעיף בחוק הקובע הקמת ועדה מלווה בכנסת ולפיכך היא עשויה שלא לקום עוד.

אתמול (ג’) פנה עו”ד חץ דוד, פעיל קנאביס ותיק, במכתב אל יו”ר הכנסת ח”כ יולי אדלשטיין ואל יו”ר הועדה המכינה של הכנסת ח”כ מר מיקי זוהר, בדרישה להימנע מפתיחת ועדה למלחמה בסמים בכנסת הקרובה.

לטענתו, עם ביטול חוק הרשות למלחמה בסמים לא קיים בסיס חוקי לקיום הועדה ולפיכך היה עליה להתבטל עוד בשנת 2017. בנוסף לדבריו הועדה יוצרת תודעה כוזבת שמגבירה את התחושה שישנה בעיית סמים בישראל.

“בשל העובדה שמדי שבוע מספרים לחברי הכנסת בועדה כמה רבים נזקי הסמים, חברי הכנסת מאבדים תחושת פרופורציה וחושבים שהיקף ה’בעיה’ גדול מהיקפה האמיתי,” הוא אומר.

עוד הוא מציין כי ממידע שקיבל “אף גורם בכנסת לא מעוניין להוביל את הועדה ובכל מקרה אם היא תיסגר הדיונים בנושאים אלו יערכו במסגרת ועדות קבועות או שדולות מה שיוביל לדיונים חיוביים יותר בנושא”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר