מגלגל...

אחרי ההפסדים: תיקון עולם נפרדת מהמנכ”ל אבינועם ספיר

חברת תיקון עולם דיווחה על כך שהמנכ"ל שלה מזה כשנתיים וחצי, אבינועם ספיר - שיאן השכר בענף הקנאביס הישראלי - התפטר מתפקידו. מקורבים לחברה אומרים שהגדרה מדויקת יותר היא "התפוטר", וזאת על רקע תוצאות שליליות שהחברה מציגה לאורך השנים האחרונות

מנכ”ל חברת הקנאביס תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit), אבינועם ספיר, יסיים את תפקידו בחברה, כשנתיים וחצי לאחר מינויו לתפקיד. הדיווח הרשמי של החברה מדבר על התפטרות מצידו של ספיר אך מקורבים לחברה מתעקשים שההגדרה הנכונה יותר היא “התפוטר”, כלומר שני הצדדים הגיעו להבנה על הצורך בסיום תפקידו.

על פי הסיכום בין הצדדים ספיר יעזוב את תיקון עולם קנביט באופן סופי בעוד כחצי שנה, לאחר שישלים 3 שנים בתפקיד. בתחילת דרכו עמדה החברה על שווי של כ-300 מיליון שקלים בבורסה ולאחר צניחה של יותר מ-80% בשווי המניה, החברה שווה היום כ-90 מיליון ש”ח בלבד, כשזו גם הסיבה כנראה למהלך ההדדי.

ספיר, שהיה ממייסדי מפלגת יש עתיד, מונה לתפקיד לאחר ששימש בתפקיד מנכ”ל חברת התרופות טבע ישראל (Teva Israel), כשבעל השליטה בחברה, ברק רוזן, האמין כנראה שבשוק הקנאביס הרפואי יעבוד היטב מה שעובד גם בשוק התרופות. בפועל, עם השנים הסתבר ששוק הקנאביס הרפואי פועל יותר בדומה לשוק הקנאביס הלא-חוקי והחברות שמצליחות בו יותר מאחרות הן אלו שמתכתבות עם תרבות הקנאביס ולא עם הניסיון לדמות לקנאביס השפעות כמו אלה של תרופות.

על פי הדוחות שפורסמו לפני כחודשיים, הציגה תיקון עולם קנביט הפסד מייצג של כ-14.1 מיליון שקלים בחציון הראשון של 2022, שהם גידול של כ-15.6% אל מול הפסד מייצג של כ-12.2 מיליון שקלים במחצית המקבילה אשתקד.

עלות שכרו של ספיר היא הגבוהה ביותר בענף הקנאביס הישראלי ועומדת על כ-5.2 מיליון שקל בשנה, מתוכם 3.75 מיליון שקל מקורם בתגמול מבוסס מניות וכ-1.45 מיליון שקל מקורו בהוצאות שכר ישירות, קרי יותר מ-120,000 שקל לחודש.

בעקבות הודעת החברה על עזיבתו הצפויה של המנכ”ל, זינקה מניית תיקון עולם קנביט בכ-20% בקירוב, דבר המעיד על אי-אמון של השוק בספיר. להגנתו של ספיר יש לציין ששוק הקנאביס כולו צנח במאות אחוזים בעת האחרונה.

לחברה יש כעת כחצי שנה לאתר מנכ”ל חדש כשנכון להיום ישנם כמה מועמדים לתפקיד. גורמים בענף מעריכים שבחברה ינסו לגייס אדם בעל שיעור קומה בניהול לצד ותק בתחום הקנאביס וניסיון בשוק הבינלאומי, אולי אף מחו”ל.

תיקון עולם הוקמה עוד בשנת 2006 והיתה חברת הקנאביס המובילה בישראל לאורך שנים ארוכות, עד הטמעת הרפורמה בענף אז אולץ הבעלים לשעבר צחי כהן למכור את הפעילות הישראלית לגורם אחר והחברה הפכה לבינונית ומטה.

מאז 2019 החברה נסחרת בבורסה כחברה ציבורית כשבעל השליטה דה-פקטו הוא איש הנדל”ן ברק רוזן. מכיוון שהמשטרה לא אישרה את פעילותו בתחום הקנאביס, בפועל רשום בנו, בן רוזן, כבעל השליטה בחברה, לאחר שקדמה לו אשתו, ורד רוזן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר