בית / כל הכתבות / בארץ / נשיאת ארגון 'עולם ללא סמים' בחיפה: "קנאביס מסרטן יותר מסיגריות"
איילת מאליס כהן
איילת מאליס כהן

נשיאת ארגון 'עולם ללא סמים' בחיפה: "קנאביס מסרטן יותר מסיגריות"נשיאת ארגון "עולם ללא סמים" בחיפה טוענת בהודעה לעיתונות כי בני נוער אינם מודעים לכך ששימוש בקנאביס עלול לגרום לסרטן "הרבה יותר מסיגריות".

"ארגון 'עולם ללא סמים' מקיים את הפעילות הלא ממשלתית הגדולה ביותר בעולם לחינוך ומניעת שימוש בסמים ואלכוהול," נכתב באתר הארגון.

איילת מאליס כהן

איילת מאליס כהן

"הארגון הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה בשנות ה- 80 בלוס אנג’לס, כדי להלחם בתופעת השימוש בסמים ואלכוהול אצל ילדים ונוער ולהביא את האמת על הסמים לידיעת הציבור."

איילת מאליס-כהן, נשיאת הסניף החיפאי של הארגון, אמרה בשבוע שעבר כי "קנאביס מסרטן יותר מסיגריות".

בכתבה, שפורסמה על ידי ליאור פרי בעיתון 'ידיעות חיפה', אמרה כהן כי "סיגריית מריחואנה כוללת בין 50% ל-70% יותר חומרים מסרטנים מסיגריית טבק," וכי "סיגריית קנאביס יחידה יכולה לגרום נזק לריאות כמו חמש סיגריות טבק המעושנות זו אחר זו." עוד היא טענה כי עישון מריחואנה בהריון "עלול לגרום לסיכון מוגבר ללוקמיה אצל ילדים".

איילת מאליס כהן - קנאביס

הכתבה מ"ידיעות חיפה"

פנינו אל גברת מאליס כהן בכדי לבקש את תגובתה לטענות אלו.

"לשאלתך, הקנביס (קנאבוס) הוא אכן סם מסוכן, וככזה הוא כלול בחוק פקודת סמים מסוכנים של מדינת ישראל."

"לשאלותיך לגבי סכנות השימוש במריחואנה, אכן החומרים הכימיים המצויים במריחואנה עלולים לגרום לנזקים משמעותיים, מאיבוד זיכרון ועד לסרטן ריאות," אמרה מאליס-כהן והפנתה אותנו לדף באתר האינטרנט של הרשות למלחמה בסמים שעל בסיסו נטענו הדברים.

יצאנו לבדוק…

בנוגע לטענותיה כי עישון מריחואנה מסרטן יותר מעישון סיגריות טבק, הפנתה אותו מאליס-כהן למחקר שנערך בניו זילנד ופורסם בשנת 2007.

במחקר אמנם נכתב כי עישון ג'וינט מזיק כמו עישון חמש סיגריות אחת אחרי השנייה, אך המחקר, שנערך על מעשני מריחואנה קבועים (כאלו שעישנו כל יום במשך 5 שנים לפחות), מדגיש כי הנזק המדובר הוא אך ורק בנוגע לסיכון לחסימת דרכי נשימה ואין כל ציון לעניין הסרטן.

עוד נכתב במחקר כי הסיבות לתוצאות אלו הן כפי הנראה עקב העובדה שאת המריחואנה נוהגים לעשן ללא פילטר וכי שריפת הקנאביס נעשית בטמפרטורות גבוהות יותר מאלו של הטבק. כלומר – הנזק אינו נגרם כתוצאה מהקנאביס, אלא כתוצאה מאופן צריכתו בעישון.

בנוגע לטענות על כך שג'וינט אחד מכיל בין 50% ל-70% אחוזים יותר חומרים מסוכנים מסיגריות טבק, אמרה מאליס-כהן כי דבריה מבוססים על מסמך שפרסמה בשנת 2001 גב' יפה צוברי, מידענית הרשות למלחמה בסמים, ובו נכתב כי "הזפת (TAR) של עשן המריחואנה מכיל 50% עד 70% יותר חומרים מסרטנים בהשוואה לטבק שמעשנים ללא פילטר. אלו כוללים: בנזנטרצן (מסרטן חלש) ובנזופירן (מסרטן חזק) וכן בנזן."

תנו לייק וקבלו את כל העדכונים גם לפייסבוק ⬅

מעיון במסמך המדובר נראה כי הטענה מבוססת על מחקר שנערך בשנת 1993. במחקר נכתב כי מדובר על נתון של 40% אחוזים ולא 70%, ועורך המחקר, דונאלד טאשקין, מציין כי נראה שהסיבה לתוצאות החריגות הינה העובדה שמעשני מריחואנה מעשנים את הג'וינטים ללא פילטרים וכן העובדה כי השאיפה מהג'וינט חזקה יותר ומוחזקת בריאות למשך זמן רב יותר.

דונאלד טאשקין

ד"ר דונאלד טאשקין

ד"ר דונאלד טאשקין הוא אחד החוקרים המצוטטים ביותר על ידי הרשויות השונות למלחמה בסמים ומי שבמשך שנים רבות טען שמריחואנה גורמת לסרטן. עם זאת, לאחר מחקר שערך בשנת 2006, חזר בו טאשקין מעמדותיו הקודמות ומצא כי עישון קנאביס אינו גורם לסרטן ריאות ואינו מזיק יותר מעישון טבק. טאשקין מצא תוצאות זהות שוב בחודש יוני השנה במחקר דומה שמצא שוב כי מריחואנה לא גורמת לסרטן בריאות.

נציין כי מעבר למחקר הבודד המדובר משנת 1993, מחקרים רבים שנערכו מאז מצאו כי קנאביס לא רק שאינו גורם לסרטן אלא דווקא יכול לעזור בצמצום גידולים סרטניים ואף במניעת התפתחות גידולים סרטניים בעתיד.

מחקר שפרסמנו בחודש שעבר מצא שרכיבים בקנאביס יכולים אף להרוג תאים סרטניים שנמצאו כעמידים לכימותרפיה.

במחקר שנערך בשנת 2006 וסיכם 19 מחקרים מכובדים שעסקו בשאלה האם קנאביס גורם לסרטן, כתבו החוקרים כי "מחקרים אלו לא הצליחו להוכיח כל קשר בין עישון מריחואנה לסרטן ריאות".

בנוגע לטענה כי עישון מריחואנה בעת ההריון מגביר את הסיכון ללוקמיה, הפנתה אותנו מאליס-כהן למחקר שנערך בשנת 1989. במחקר לא כתוב כי עישון מריחואנה מגביר את הסיכון ללוקמיה אצל ילדים אלא כי "בקרב ילדים לאמהות שעישנו מריחואנה בזמן ההריון, נתגלתה לוקמיה בגיל מוקדם יותר מאצל אלו שלא עישנו". המחקר לא בחן האם האמהות ערבבו את המריחואנה עם טבק או עישנו סיגריות רגילות במהלך אותה תקופה ועוד נכתב כי "תרופות נגד בחילות עשויות לגרום לתוצאות דומות".

שימוש בקנאביס במהלך ההריון הוכח במחקר אחר כבלתי מזיק ואף ככזה שעשוי לשפר את יכולתם של הילדים בעתיד. בנוסף, חלב אם מכיל חומרים דומים לאלו הנמצאים בקנאביס (קנבינואידים).

מאליס-כהן סירבה לקיים ראיון בנושא או להגיב לשאלה האם לדעתה הנזקים האפשריים מעישון העטרן (זפת), הם סיבה מספיק טובה כדי לתמוך במדיניות הפללת צרכני הקנאביס והאם היא חושבת שראוי לטפל בנושא השימוש בעזרת משטרה ובתי סוהר.

נראה שכהן, בדומה לרשויות המלחמה בסמים, מקפידה להתמקד במספר בודד של מחקרים שמתעקשים לנסות ולמצוא את הנזקים שיש לכאורה בקנאביס. ד"ר סנג'י גופטה, כתב הבריאות הראשי של רשת CNN, התייחס לעניין זה בראיון שערך בשבוע שעבר.

אז… שלא יעבדו עליכם!

טבק או קנאביס

ראו גם: 7 מחקרים שהרשות למלחמה בסמים לא רוצה שתכירו

שתפו:
בואו לדבר על זה: פורום קנאביס
תנו לייק וקבלו את כל העדכונים גם לפייסבוק
 • johnny

  עישון של כל חומר מזיק לריאות ולגוף – לכן מומלץ אידוי באמצעות וייפורייזר או אכילת הקנאביס שלא רק שלא מזיקים לגוף ולריאות אלא מיטיבים עימו

  עישון זה פאסה וסתם נותן לבורים עוד תרוצים…

 • Jake Dichtiar

  אני אומר שהבת זונה הזאת לא יודעת על מה היא מדברת… לאנשים כמוה צריך לחתוך את הלשון!

 • גדכד

  אומנם יש בקנאביס עטרן, אבל הקנאביס בנוי כימית ככה שהוא מבטל את ההשפעה של העטרן שלא נדבק ונספג בגוף כמו עישון של סיגריות.
  להניח שעישון קנאביס הוא יותר מסרטן מעישון סיגריות רק בגלל כמות העטרן ללא התייחסות למרכיבים האנטי מסרטנים זאת התעלמות מניפולטיבית.
  מה גם שאכילת קנאביס לא מסרטנת כלל ככה שאין הצדקה לחוק.
  גם עישון תה מסרטן יותר מסיגריות ויש אנשים שמעשנים תה, אולי נוציא את התה מחוץ לחוק?

 • לגליזציה

  אנחנו חיים במדינה ובעולם שבעלי חברות התרופות מחליטים מי יחיה ומי ימות.
  הם ממציאים ״תרופה״ שעוזרת לx מחלה, ש״התרופה״ עצמה גורמת למחלה y לפרוץ בגוף ועל המחלה השנייה הם נותנים עוד ״תרופה״ שאמורה להקל על התופעות של המחלה השנייה וככה הלאה.. הם יוצרים מחלות בכדי לייצר עוד ועוד ״תרופות״ ולגלגל לעצמם עוד כמה מיליארדים בשנה..
  מדינה של מושחתים, יש כל כך הרבה תחליפים טבעיים לכל כך הרבה זבל שהורס לנו את הטבע שהם לא מוכנים אפילו לשקול לתמחר רק בגלל שהם יפסידו את כל הכסף שלהם בגלל אותם תחליפים טבעיים שבאמת יותר טובים מכל זבל כימי שהם ממציאים..
  לדוגמא: במקום סוכר אפשר להשתמש בצמח טבעי לחלוטין בלי להוסיף לו את הזבל שמוסיפים לסוכר + בלי כל הבעיות הנגרמות מסוכר (סכרת, שיניים שחורות, בעיות חניכיים חמורות, בעיות כבד, לחץ דם וכד׳) אותו צמח נקרא סטאביה והוא המכר היום בבתי מרקחת משום מה, צמח חוקי לחלוטין אבל חברות הענק של הסוכר לא מוכנים לוותר על העסק שלהם, יש גם את הדבש שהוא אחלה של תחליף לסוכר והוא דם לא פוגע כי הוא טבעי לחלוטין.
  עוד דוגמא, צמח ההמפ שכולנו מכירים בזכות המגזין הנהדר הזה שיש לו יכולות ״על טבעיות״ אפשר לקרוא לזה, ואפשר להפיק ממנו, בטון יותר קשיח ויותר עמיד מהבטון שמוכר לכולנו שדרך אגב פוגע מאוד בסביבה שלנו גם בהכנה שלו וגם לאחר שיוצקים אותו לאדמה כל מה שנמצא מתחתיו פשוט מת, אפשר לייצר גם פלסטיק קשיח מאוד לכלי רכב, נייר שהוא יותר זול, ושהוא אינו פוגע באיכות הסביבה, בבעלי החיים שנשארים בלי אוכל ומקום מגורים (לדוגמא: דובי פנדה, קואלות ועצלנים) ששלושת אלו גם ככה בסכנת הכחדה, וגם ככל שנמשיך לקרות עוד ועוד עצים ככה נגרום באמת לכדור הארץ להתחמם יותר ולגרום להמסה של עוד ועוד קרחונים ולמוות של עוד ועוד בעלי חיים.
  יש עוד מלא דברים שהיינו יכולים להחליף בתחליפים טבעיים אבל המדינה שלנו והעולם כולו לא באמת חושב על בני האדם הגרים באותה מדינה אלא חושב רק על הכסף שהוא יכול לייצר, ועם השחיתות הזו מגיעים השקרים הללו שגורמים לאנשים לא פתוחים נקרא להם כך, להאמין לכל מה שמפרסמים, עד שאחד האנשים הללו או אחד ממשפחתם לא יחטוף חלילה מחלה שהתרופה היחידה שלה זה קנאביס (או כמו שמשרד הבריאות אוהב לקרוא לו ״קנאביס רפואי״) אז אותם אנשים לא יבינו עד כמה שיקרו להם במהלך כל השנים הללו שהם חיו.
  ודרך אגב בנוגע למאמר של הפוסטמה הזאת.. אלכוהול מזיק פי כמה וכמה ממריחואנה וגם סיגריות וגם סוכר וגם קפה וקוקה קולה וגם התרופות שמוכרים לנו בהון תועפות יותר מזיקות ממריחואנה והם עדיין חוקיים לחלוטין למרות שרוב התרופות נושאות רכיבים כימיים שהם נמצאים בהגדרת הסמים הקשים (מתאמפטמין, מורפיום וכד׳).
  ממשלה שחושבת רק על הכיס שלה.

 • אנונה

  זה אירגון שנוסד על ידי כת הסינטולוגיה,שמאמין שחייזרים נכנסו לגוף שלנו לפני מליוני שנים וצריך לעשות לנו טיהור.על כל "ניקוי חייזרי" משעבדים בערך כספי של מאות אלפי שקלים ונכסי נדל"ן.
  זה הרי ברור שזה שטיפת מוח לעוד אחד "מתהליכי הניקוי" של הכת הדוגלת לחלוטין נגד אלכוהול וסמים (כל סוג) ,בזכות זה הם עושים כסף!!!!
  לכן זה ממש לא מפתיע שזאת דעתה המבוססת על מחקרים לפני 20 שנה
  בשטיפת מוח של הפחדה (סרטן),זוהי בורות נטו ושטיפת מוח
  ולא אתפלא כלל אם אותה איילת מאליס כהן,חברת כת הסינטולוגיה

 • אביגיל

  יש לכל זה פתרון אחד. היא צריכה לעשן ג'וינט ולחשוב קצת על החיים.
  אי אפשר לשלול משהו עד שלא מנסים אותו.
  שתילחם בסמי הפיצוציות במקום בדברים טבעיים.

 • satel

  >עולם ללא סמים
  >קנאביס מסרטן
  >סיינטולוגיה

  רק מלקרוא את זה נהיה לי סרטן

 • Leon

  איך אירגון שכתוב עליו:

  בירורים שנערכו על ידי ועדות חקירה במדינות שונות, ובהן אוסטרליה,‏[2] ישראל‏[3] וצרפת,‏[4] דחו את הטענה ליסוד מדעי איתן לסיינטולוגיה, והגדירו אותה ככת. ועדות החקירה והתחקירים אף הצביעו על שימוש בשיטות של מניפולציה פסיכולוגית בסיינטולוגיה.
  עדיין קיים בארץ? כאילו לשוטרים אין מה לעשות רק לעצור סטלנים אבל כשיש כת של אנשים ששותפים לסביבה את השכל זה בסדר.

  אולי מישהו יקים כת- סליחה דת שבה אפשר לעשות מה שרוצים בתנאי שלא פוגעים בסביבה?

  בחיאת שאיזה חיפאי יתפוס אותה ,יקשור אותך ויספר לה את הפילוסופיה שלו בחיים כמו שהיא עושה בחארטות שלה בעיתון.
  אין לי בעיה עם חינוך נכון לגבי סמים אבל לשקר לגבי משהו ולהפחיד.? ממתי זה מנע ממיליון ישראלים לנסות גראס? אם היו אומרים בכמויות גדולות עלול להביא לחרדה ולהתקפים פסיכוטיים אצל אנשים שיש להם נטיה לבעיה נפשית- האמת הייתה יותר חינוכית. אם תכחו ותעשנו , יש מידה ולא 50 גרם בעוגיות כמו שרפאל משולם עשה.

 • פעיל

  הרגע נכנסתי לאתר שלה – אתם לא מבינים כמה בולשיט יש שם כמעט כל דבר שם מומצא מהראש בלי שום הסבר.
  לומר שקאנביס מסרטן יותר מסיגריות…הצחקת אותי, איזו דפוקה ובורה שרוצה רק כסף כסף וכסף.

 • Naor Levi

  גם היא ברשימת התמלוגים של חברות התרופות?
  מעניין שעוד נשאר להם כסף לחקור איזה עוד כימיקלים הם יכולים לדחוף לנו לגוף במסווה של "רפואה" מערבית…,

 • Legal aizik

  בקנאביס יש יותר זפת מאשר בטבק?
  מעניין אותי איזה טבק הם ניסו בדיוק, כי זאת שטות גמורה.
  ועוד ללא פילטר, תרשו לי לפחחח פחחחח
  אומנם יש חברות בודדות שמייצרות טבק לעישון שהוא "נקי"
  ומניסיון אישי, באמת יש סוגי טבק (נטולי ניקוטין) ובעלי רמות עטרן נמוכות למדי
  אבל אפילו סוגי הטבק האלו מכילים יותר עטרן מקנאביס טבעי ונקי.
  הייתי רוצה לדעת איזה טבק הם בדקו בדיוק, איפה הם מצאו טבק כל כך נקי שאפילו ללא פילטר הוא מפיק פחות עטרן מקנאביס?
  למיטב ידיעתי הסיגריות שמוכרים לנו בחנות: אל.אם, מרלברו, ווינסטון, פרלמנט
  כולם מכילים יותר עטרן מקנאביס נקי (אפילו למרות שהסיגריות הנ"ל מגיעות עם פילטר והקנאביס בלי, עדיין הקנאביס מפיק פחות עטרן)

 • Legal aizik

  בקנאביס יש יותר זפת מאשר בטבק?
  מעניין אותי איזה טבק הם ניסו בדיוק,.
  ועוד ללא פילטר,
  אומנם יש חברות שמייצרות טבק נטול ניקוטין ומופחת עטרן
  אבל אפילו סוגי הטבק האלו מכילים הרבה עטרן.
  הייתי רוצה לדעת איזה טבק הם בדקו בדיוק, איפה הם מצאו טבק כל כך נקי שאפילו ללא פילטר הוא מפיק פחות עטרן מקנאביס?
  למיטב ידיעתי הסיגריות שמוכרים לנו בחנות: אל.אם, מרלברו, ווינסטון, פרלמנט
  כולם מכילים יותר עטרן מקנאביס נקי אפילו עם הפילטר

 • נטלי

  מסכנה…כמה בורה.

 • Baader meinoff isreal

  עוד הסתה פרועה

 • Adrenaline

  תיסתכלו עלייה בתמונה כולה פצוצה מי סטלה כאילו עשתה ראש…

< הקודם
הבא >