5 עובדות שההורים שלך אולי צריכים לדעת על קנאביס

בשיתוף פיס נטורלס

אם תשאלו את ההורים שלכם מה הם חושבים על קנאביס, יתכן שהם יוודאו אם אתם מדברים על ״גראס״ וישבעו שהם מעולם לא צרכו סמים. לצערנו, מעמדו החוקי של הצמח ופריחת המודעות סביב הפוטנציאל הרפואי שלו לא סיימה עדיין את דרכה ויש עוד הרבה דברים שאנחנו כחברה צריכים להכיר בנוגע לקנאביס. נתחיל עם חמש העובדות הבאות

תוכן בשיתוף פיס נטורלס

לצמח הקנאביס יש משבר יחסי ציבור: מצד אחד הוא עדיין נחשב לסם אסור לפי החוק לצריכה שאינה בהמלצת הרופא, אך מצד שני ניתן לראות תוכניות קנאביס רפואי ותנועות הקוראות ללגליזציה מסביב לעולם.

איך מסבירים את זה? אם מסתכלים על המחקר המדעי סביב צמח הקנאביס, קל להבין שהקונצנזוס מצביע על כך שלצמח הקנאביס יש פוטנציאל אדיר לסייע עם מגוון אתגרים בריאותיים, אך יש עדיין מספר מיתוסים ישנים שצריך לפצח, ונתחיל בחמישה הבאים:

קנאביס לא נועד למסטל

צמח הקנאביס מכיל אלפי רכיבים, אך אלה שבזכותם הוא התפרסם הם הקנבינואידים: קבוצה של יותר ממאה תרכובות שונות שמצליחות לווסת את הפעילות של הקולטנים במערכת העצבים האנדוקנבינואידית שנמצאת בגוף שלנו, ובכך להציע פוטנציאל רפואי.

יחד עם זאת – חלק מהם גם יוצרים אפקט פסיכואקטיבי, אך הם לא נפוצים בכל זני הקנאביס. למעשה, באזורים רבים בעולם נפוצים בטבע דווקא זנים עתירים בקנבינואידים שאין להם אפקט פסיכואקטיבי ניכר. 

לצמח הקנאביס יש מגוון ייעודים, ורובם לא קשורים לאפקט הפסיכואקטיבי שלו. לכל אורך ההיסטוריה, צמח הקנאביס שימש את בני האדם למגוון תועלות – רפואיות, דיאטניות, תעשייתיות, דתיות ורוחניות.

למעשה, אם מסתכלים על ההיסטוריה, ניתן להבחין כי מאז שקנאביס הוגדר כסם לא חוקי התחילו להרקיע באופן מגמתי גם אחוזי הקנבינואידים הפסיכואקטיביים בזנים הנפוצים.

דווקא מאז שנפתח מחדש המחקר ונולדו יחסי הידידות הרפואיים עם הצמח – מדענים התחיל לחקור קנבינואידים בעלי פוטנציאל רפואי גבוה.

רק בצמח הקנאביס יש קנבינואידים

עד לא מזמן, מדענים האמינו שרק צמח הקנאביס מייצר תרכובות שיכולות להשפיע על המערכת האנדוקנבינואידית. ובכן – זה לא נכון. מחקר מראה שניתן למצוא ריכוזים של חומרים בעלי השפעות דומות לקנבינואידים גם בגזרים, ברוקולי, פלפל שחור, ציפורן, אכיניצאה וצמחים רבים אחרים. עם זאת, לצמח הקנאביס עדיין יש יתרון במגרש הקנבינואידי.

למרות שניתן למצוא רכיבים בעלי השפעה על המערכת האנדוקנבינואידית במגוון צמחים, הקנבינואידים עצמם הם בלעדיים לצמח הקנאביס ולא חוזרים על עצמם בשום צמח אחר – ובהתאם גם חשיבות המחקר אחר הפוטנציאל הרפואי שניתן להפיק מהחומרים האלו.

זו לא הפעם הראשונה שאנו מתוודעים כך לתועלותיו של צמח כלשהו. במצרים העתיקה למשל היה נהוג להכין תה מעלי עץ ערבה כדי להרגיע חום וכאבי ראש ביעילות. לאחר מאות שנים מדענים הבינו שסוד הקסם של הערבה נמצא בחומצה סליצילית שמופקת בעץ – וכך נולד האספירין.

ישראל מובילה במחקר הקנבינואידי בעולם 

רגע של גאווה לאומית: ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם במחקר על הקנבינואידים והפוטנציאל הרפואי של צמח הקנאביס כבר כ-60 שנים. למעשה, שתי התרכובות העיקריות בצמח הקנאביס, הקנבינואידים THC ו-CBD, בודדו בישראל על ידי פרופסור רפאל משולם, זוכה פרס נובל לכימיה ביחד עם פרופסור יחיאל גאוני וצוותם, וזה לא הכל. ישראל הייתה בין החלוצות שפיתחה וחקרה זנים עתירי CBD, והיד עוד נטויה. 

המחקר המדעי סביב תועלותיו הרפואיות של הקנאביס, תרכובותיו הייחודיות והסינרגיה שלהן עם גוף האדם, הן המפתח של יצרני קנאביס בעולם כולו להפקת מירב התועלות שיש לצמח להציע לבני אדם ולמזער את הנזקים האפשריים שהוא יכול לגרום, וזה משמח לדעת שישראל היא אחד המקומות אליו נשואות עיניהם של מדענים, מפתחי זנים ויצרני קנאביס מכל העולם כולו.

קנאביס לא רק מעשנים 

להשתמש בקנאביס לא אומר רק לעשן קנאביס. למעשה ניתן להשתמש במוצרי קנאביס רפואי דרך אידוי, ספיגה תת לשונית ומריחה על העור. כל דרך שימוש מגיעה עם מאפיינים משלה: עישון או אידוי מייצרים אפקט מהיר וקצר טווח לעומת ספיגה תת לשונית או מריחה, ולכן מתאימים לטיפול בסימפטומים מתפרצים לעומת אתגרים בריאותיים מתמשכים.

למרבה המזל, שינוי מעמדו החוקי של צמח הקנאביס והתפתחות המחקר הרפואי סביב תועלותיו הפוטנציאליות והמרכיבים השונים שהוא מפיק, הביאה לפריחה של מגוון מוצרי קוסמטיקה, לייף סטייל ומזון בעלי קנבינואידים. עם זאת, יש לזכור שבמוצרים אלו לרוב לא מפורסמת כמות או ריכוזים קנבינואידיים ולכן הם לא מומלצים לשימוש רפואי.

קנאביס רפואי לא גדל בחצר

ייתכן שאם תדברו עם סבתא על קנאביס היא תשאל מה כל כך מעניין בעשב גינה שמפריע לעגבניות לצמוח בשקט. בזמנה, קנאביס היה עשב שאנשים גידלו בחצר תחת חסדם של השמש הקופחת, הגשם הבוצי והחרקים. בימינו, התמונה נראית שונה; קנאביס רפואי גדל במתקנים אטומים בעלי מערכות סינון אוויר בכדי להביא את הצמח לרף טיפוליות גבוה, למנוע זיהומים ולספק חוויית צריכה מהנה.

השינויים במעמדו החוקי ובתועלות הפוטנציאליות של צמח הקנאביס לבריאות הבהיקו את חשיבותם של סטנדרטים נאותים לכל שלב בתהליך ההפקה, מפיתוח הזן, דרך הגידול ועד האריזה, האבטחה והשיווק. למעשה, במדינת ישראל ישנם נהלים מיוחדים לנושא הזה, וכל חברת קנאביס צריכה להחזיק באישורים המתאימים ממשרד הבריאות ולעבור בדיקות מתמידות כדי לפעול בהתאם לחוק.

כתיבת תגובה