הקלה בכאב ולילות של שינה מלאה: קנאביס רפואי וטרשת נפוצה

תוכן מקודם בשיתוף Peace Naturals

טרשת נפוצה, הפוגעת בעיקר בנשים, הינה מחלה אוטואימונית חשוכת מרפה. חולים המשתמשים בקנאביס רפואי מדווחים על הקלה בתסמינים ושיפור ברמת החיים שלהם, בדגש על שנת לילה ללא כאבים. אז מה הקשר בין טרשת נפוצה לשימוש בקנאביס והאם הוא יכול לסייע גם לכם?

טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית-כרונית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית (חוט השדרה והמוח) ונגרמת משיבוש בפעולה של המערכת החיסונית. השיבוש בפעילותה התקינה של מערכת החיסון גורמת לכך שבמקום שמערכת החיסון תגן על הגוף מפני זיהומים, היא תוקפת את הגוף עצמו. ליתר דיוק תוקפת חלבון ספציפי הנקרא מיאלין העוטף את שלוחות תאי העצב. 

קצת על טרשת נפוצה

בניגוד לדעה הרווחת, היא נקראת טרשת נפוצה, לא בגלל שהיא נפוצה באוכלוסייה, אלא מכיוון שהיא נפוצה בכמה אזורים שונים בתוך מערכת העצבים ומתבטאת בדרך כלל בצורה של התקפים הפוגעים באברים השונים של הגוף. 

זו למעשה מחלה אוטואימונית, אשר איננו יודעים מה הגורמים המדויקים לה ומניחים שהמחלה מתפרצת בגלל שילוב של שלושה גורמים מרכזיים: שיבוש במערכת החיסון, גורמים גנטיים והשפעות סביבתיות כמו חשיפה לזיהומים, מחסור בוויטמין D ואף עישון. המחלה פוגעת בדרך כלל בצעירים בגילאי 20 עד 40 והיא שכיחה פי 2 בקרב נשים. 

בישראל יש כ- 6,000 חולי טרשת נפוצה, ובעולם כ-3 מיליון חולים.

תסמינים ודרכי טיפול

התסמינים של המחלה מאוד משתנים מאדם לאדם ותלויים בעיקר במיקום הפגיעה במערכת העצבים ובחומרת המחלה. יש מטופלים שהתסמינים שלהם מאוד קלים וכמעט אינם משפיעים על שגרת החיים שלהם, בעוד שאצל אחרים התסמינים קשים מאוד. כך או כך, טרשת נפוצה היא מחלה שעלולה להחריף עם השנים. 

תסמיני המחלה כוללים: הפרעות תחושה או נימול, חולשה בידיים וברגליים, ירידה באיכות הראייה, דחיפות ותכיפות במתן שתן, קשיים בדיבור, חוסר יציבות בהליכה, עייפות מוגברת, שינויי מצב רוח ועוד…

Close,Up,Portrait,Of,A,Beautiful,Young,African,American,Woman

התקף טיפוסי של טרשת נפוצה מחמיר בהדרגה והוא נמשך בין כמה שעות ועד כמה ימים (בדרך כלל). האבחנה של טרשת נפוצה ניתנת רק לאחר שני התקפים נפרדים אחד מהשני, בהפרש של 6 חודשים, במקומות שונים במערכת העצבים ועם ממצאים נוספים בבדיקות MRI או נוזל השדרה.

הטיפולים הקיימים כיום מכוונים להחליש את כוח המערכת החיסונית בגוף ולמנוע את יכולה לתקוף את מערכת העצבים. בטיפולים הקיימים ניתן לעצור ולהחליש את עוצמת המחלה. 

הטיפול במחלה נעשה על פי חומרת ההתקף בבית החולים באשפוז או באופן אמבולטורי במרפאה או גם בבית. הטיפולים השונים ניתנים בעירוי, בזריקה או כבדורים. 

טיפולים אלטרנטיביים לטרשת נפוצה

הטיפול המסורתי יכול להיות יעיל בשני ההיבטים האלו (מניעת התקף וטיפול במהלכו) אך הוא אינו מתייחס לנזקים שעושה המחלה לאורך זמן וגם לא לרמת החיים ולשיפור איכות החיים של החולה. 

ישנם מספר טיפולים משלימים ואלטרנטיביים שיכולים לסייע בכך כמו ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, הידרותרפיה והתאמת אמצעי עזר (כמו הליכון או כיסא גלגלים).. טיפולים אלו מטרתם לסייע לחולה להמשיך בתפקוד רגיל-נורמלי עד כמה שניתן. במקביל יש גם חשיבות לטיפול רגשי או פסיכיאטרי על מנת להתמודד ולהפחית את הדיכאון, החרדה והמתח סביב אבחון המחלה וההתמודדות איתה. 

וקנאביס רפואי?

בהקשר של טרשת נפוצה וקנאביס רפואי יש יתרונות וחסרונות. בצד של היתרונות כמובן אנחנו מדברים על הקלה בסימפטומים של המחלה בדגש על הקלה במתח השרירים ( ספסטיות) ובכאב הכרוני המלווה אותו.. שימוש עקבי בקנאביס עוזר להרפיה של השרירים ובהקלה של התסמינים האלו. ההקלה הזאת מאפשרת לחלק גדול מהחולים לחזור ללכת, לתפקד במהלך היום ואפילו לישון בלילה ללא כאבים. מטופלים מדווחים ששני הדברים העיקריים שקנאביס רפואי עוזר להם בהקשר של המחלה הם מניעת הכאב הכרוני והקלה בספסטיות בגפיים התחתונות. 

מנגד, הקנאביס הרפואי אינו יכול להחליף את התרופות המקובלות  לטיפול בטרשת נפוצה – הוא אינו דוחה התקפים ולא מונע או עוצר אותם.. ישנה בקרב המטפלים והמטופלים בקנאביס רפואי הסכמה רחבה סובייקטיבית עדיין לא מוכחת מדעית שהטיפול עוזר להם בחיי היום יום, ולא פחות חשוב מכך. עוזר להם לישון בלילה. 

כתיבת תגובה