הקלה נפשית למחלה פיזית: פרקינסון

רעד, קשיון שרירים, תנועות איטיות –  מחלת הפרקינסון פוגעת בתאי המוח המייצרים דופמין שבין היתר חיוני לתנועות הגוף. איך מתמודדים עם תופעות הלוואי הפיזיות והנפשיות ומה היתרונות של טיפול במחלה בעזרת קנאביס רפואי?

קצת על המחלה:

פרקינסון הינה מחלה כרונית המחמירה באיטיות לאורך שנים. לרוב היא מופיעה לראשונה בשנות
ה-50-60 , אך יכולה להתחיל להופיע גם בגילאים צעירים יותר. התסמינים הבולטים שלה כוללים רעד בגפיים, קשיון שרירים, האטה בתנועות הגוף, חוסר יציבות, שינויים בדיבור, בכתיבה ובמבע הפנים. 

למרות מחקרים רבים והשקעת משאבים מסביב לעולם בנושא הפרקינסון עדיין לא ידוע בוודאות מה הגורמים למחלה. בחלק קטן של החולים  ידוע ומוכר האלמנט הגנטי: אם למטופל יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחולה בפרקינסון, הסיכויים לחלות גבוהים יותר ביחס לאוכלוסייה הכללית. 

Big,Marijuana,Buds,In,Hands,Close-up.,Medical,Strains,Of,Cannabis

מחקרים נוספים מצביעים על השפעות סביבתיות מסוימות המגבירות את הסיכון לחלות במחלה למשל חשיפה לחומרי הדברה וריסוס אף כי הדבר טרם הוכח סופית

אין כיום טיפול שיכול לרפא את המחלה, אולם ניתן להקל ואף לשפר את תסמיני המחלה 

קנאביס הוא (לא) תרופה לפרקינסון

חולי פרקינסון דיווחו  כבר לפני כמה עשורים, שעישון קנאביס הועיל להם מאוד בהתמודדות עם רעד קשה ועמיד לתרופות המסורתיות.  מחקרים שבואו בעקבות הדיווחים האלו מצאו שאומנם החולים לעיתים מרגישים הקלה, ואף אופוריה כתוצאה מהשימוש, וכי במקביל  חל שיפור גם  בתסמיני המחלה. אחת הביקורות הגדולות על מחקרים אלו היה שקשה להוכיח קשר בין השפעת הסם על הגוף והנפש לבין שיפור או הקלה ישירים בסימפטומים של המחלה ולכן קנאביס אינו נרשם לחולי פרקינסון כתרופה למחלה. 

הטיפול המסורתי בפרקינסון כולל מתן 'אל-דופה', חומר כימי שחסר במוחם של חולי פרקינסון.
הטיפול נחשב יעיל לתקופה של 5-7 שנים בהן התרופה יעיל מאד, אך לאחר מכן הטיפול עצמו גורם להתפתחות תופעות לוואי והיעילות שלו יורדת משמעותית. 

אז למה בכל זאת קנאביס ופרקינסון?

הקנאביס הוא אומנם לא תחליף כימי לתרופות המוכרות לטיפול במחלה, אך הוא משפיע  על הרצפטורים של המערכת הקנבינואידית ועל  מרכזי הפיקוח של התנועה המוטורית. 
המשמעות היא  שהקנאביס לא מטפל באופן ישיר בבעיה הנוירולוגית, אך השפעותיו הפסיכולוגיות והנפשיות חשובות  לשמירה על היציבות הנפשית. מטבע הדברים  חולים במחלת  פרקינסון בשלבים שונים נוטים לפתח דיכאון, להסתגר לסבול מאובדן תיאבון. 

תופעות הלוואי החיוביות והמוכרות של קנאביס כמו הרגעה, הגברת תיאבון ותחושת הקלילות מסייעים משמעותית לחולים להתמודד עם הפרקינסון בגישה חיובית. 

הרוב המוחלט של חולי הפרקינסון מדווחים על שיפור מוטורי מובהק עקב שימוש בקנאביס הרפואי עם הקלה ניכרת בנוקשות השרירים וברעד. בנוסף, הקנאביס מפחית חרדה, מרגיע ומסייע לשינה טובה יותר.

קנאביס רפואי נותן למטופלים תקווה ואורך רוח להמשיך קדימה. רופאים הרוצים שמטופליהם יוכלו להמשיך לחיות: לצאת מהבית, ללכת לטייל, להתפרס וכדומה יבחרו לתת למטופלים שלהם בצד  טיפול מסורתי המשמר את היכולות המוטוריות שלהם, גם טיפול מסייע בקנאביס רפואי, המשמר את היכולת המנטלית והפיזית  של המטופל. בזכות השילוב בין שניהם רוב החולים מצליחים לנהל חיים מלאים לשנים רבות. 

חקר הקנאביס הרפואי, בעיקר מהשנים האחרונות, מלמד את עולם המדע על סגולותיו הפוטנציאליים של הקנאביס הרפואי עבור חולי פרקינסון. הממצאים הראשוניים מעודדים מאד אך המחקר עדיין בראשיתו ואנחנו כאן כדי לעדכן אותך בכל מה שמעניין בתחום.

כתיבת תגובה