שר המשפטים בראיון בלעדי: אתמוך בבג”ץ הלגליזציה

בראיון בלעדי למגזין קנאביס מתחייב שר המשפטים לתמוך בבג"ץ הלגליזציה, לאשר כל בקשה למחיקה רטרואקטיבית של תיק פלילי על שימוש עצמי, עונה לטענות על "הבטחת בחירות" ומסביר מדוע הוא לא מורה על אי-הגשת כתבי אישום בעניין זה מיד.

שר המשפטים אמיר אוחנה מתחייב לתמוך בבג”ץ הלגליזציה (בג”ץ הקנאביס ההיסטורי) שיעלה לדיון בחודש הבא (22.4.2020) ובו דרישה לבטל את הפללת הצרכנים ולהסדיר את השוק. עתירות דומות התקבלו בשנים האחרונות במדינות אחרות והובילו לכיוון לגליזציה.

בראיון בלעדי למגזין קנאביס שר המשפטים מתחייב בנוסף לאשר כל בקשה למחיקה רטרואקטיבית של תיק פלילי על שימוש עצמי, עונה לטענות על “הבטחת בחירות” ללא כיסוי, ומסביר מדוע הוא לא מורה על אי-הגשת כתבי אישום בעניין זה מיד.

מה ההיכרות שלך עם נושא הקנאביס, ממתי ולמה התחלת לקדם את הנושא של לגליזציה?

כשעסקתי בעריכת דין בתחום המשפט הפלילי, הגעתי להבנה שהנזקים הגדולים ביותר מקנאביס, נובעים מעצם האיסור והאכיפה הפלילית הדורסנית. מאז אני מדבר בשבחי ההסדרה של השימוש החופשי.

הודעת על מחיקה רטרואקטיבית של רישומים פליליים על שימוש עצמי בקנאביס – מתי יכול ישראל ישראלי להגיש בקשה ותוך כמה זמן היא תאושר?

כל ישראלי שיש לו רישום פלילי בעבירה זו יכול להגיש באופן מיידי בקשה למחיקת הרישום באתר משרד המשפטים (כך תעשו זאת). לאחר כתיבת חוו״ד ע״י אנשי מחלקת החנינות הבקשה מגיעה לעיוני ואני ממליץ בפני הנשיא אם לקבל או לא לקבל את הבקשה. ההליך כולו אורך בד״כ מספר חודשים.

האם אתה מתחייב לאשר כל בקשה לחנינה בלי קשר לנימוקים, בתנאי שבתיק יש הרשעות רק בעבירות של שימוש עצמי?

אכן כן, זו התחייבותי.

מה קורה לאחר שאתה מאשר את הבקשה.

הנשיא הוא הגורם המקבל את ההחלטה, ב-99% מהמקרים לערך יש הלימה בין ההמלצה לבין ההחלטה.

מה לגבי מאות אלפי אזרחים שנושאים תיק על שימוש עצמי במשטרה שלא הגיע לכדי הרשעה בבימ”ש?

תיק שלא הגיע לבית המשפט לא אמור להפריע לתפקוד או לקבלה לעבודה של אף אדם, ניתן להגיש בקשה לראש אגף החקירות למחיקת רישום אך הפרוצדורה שונה.

מה לגבי מי שמופלל בימים אלה על שימוש עצמי בקנאביס? האם הם יופללו ואז יצטרכו להגיש בקשת חנינה? האם יש אפשרות להקפיא את כל נושא ההפללה הנוכחית? ומה לגבי הקנסות?

עד שלא ישונה החוק אין לי יכולת להתערב בהליכים מתנהלים. ההתחייבות שלי יכולה להיות רק בנוגע לדברים שיש לי השפעה עליהם.

במה שונה ההתחייבות הנוכחית של רה”מ ושלך לעומת ההתחייבות בספטמבר 2019 לפייגלין (“לגליזציה רפואית”)? 

כאן מדובר על משהו הרבה יותר רחב, הסדרה של שימוש חוקי בקנאביס לא רק במקרים רפואיים, אלא גם במקרים שאינם כאלה.

אמיר אוחנה (צילום: גילי יערי)
יתמוך בבג”ץ הלגליזציה – מתחייב לחנינה מלאה: שר המשפטים אמיר אוחנה (צילום: גילי יערי)

איך אתה משיב למבקרים שטוענים שמדובר בהבטחה “על קרח” שתישכח יום לאחר הקמת הממשלה?

אני כאמור מחזיק באג׳נדה הזאת כבר שנים רבות, ושמח שעלה בידי להגיע לתפקיד בו אני יכול גם להשפיע. כדי שזה יקרה נצטרך את תמיכת הציבור – אם לא אהיה בעמדת השפעה כמובן שהיכולת שלי ליישם את האג׳נדה תהיה נמוכה הרבה יותר.

כבר הודעת בעבר שלדעתך קנאביס לא צריך להיות בלתי חוקי וחזרת על הדברים כעת – האם כשר משפטים אין בסמכותך לקבוע כי לא יוגשו מעתה כתבי אישום על שימוש עצמי בקנאביס עוד בטרם חקיקה?

לא. ראש התביעה הכללית בישראל איננו שר המשפטים, אלא היועץ המשפטי לממשלה, ורק לו הסמכות להורות כך.

אנחנו יודעים שבצד הימני של המפה הפוליטית יש התנגדות ללגליזציה, גם מצד סמוטריץ’ למשל, וגם מצד החרדים, ליצמן ודרעי. איך תוודאו שהם לא יכשילו את המהלך? האם זה יהיה חלק מההסכמים הקואליציוניים?

ככל שתנועת הליכוד תהיה גדולה יותר, כך היא תהיה תלויה פחות במפלגות הקטנות. כך צריך להיות.

לאחרונה הוגשה עתירה לבג”ץ שמבקשת מהמדינה להסביר מדוע לא לבטל את הענישה הפלילית נגד צרכני קנאביס – מה דעתך עליה והאם אתה מעורב בניסוח תשובת המדינה שאמורה להימסר לבג”ץ בקרוב?

טרם הגיעה אלי שאלת ניסוח התשובה לבג״צ. בכוונתי להתערב ולהשפיע על התגובה כך שתהיה חיובית.

פסקת ההתגברות שבכוונתכם לחוקק לאחר הקמת הממשלה, אם וכאשר, מחזירה את הכח לממשלה ו”מגנה” על החלטותיה מפני פסיקות בג”ץ. בהנחה שהעתירה לבג”ץ תתקבל ויקבע שאסור להעניש צרכנים כי זו פגיעה לא מידתית בזכויות מוגנות על פי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו – האם הכנסת תוכל לבטל פסיקה זו, או שזה מיועד לנושאים אחרים?

מטרת פסקת ההתגברות היא לקבוע שהמילה האחרונה תמיד תהיה של הציבור, באמצעות נבחריו, כי זו הדמוקרטיה בהתגלמותה. בהקשר זה אין חשש, שכן ברור שככל שאשאר שר המשפטים לא אפעיל את פסקת ההתגברות במקרה כזה התואם את השקפת עולמי.

מדוע הליכוד לא קידם לגליזציה עד כה? יש ביקורת על כך ש”נזכרתם רגע לפני הבחירות”. איך אתה משיב לטענה זו?

כל דבר כמעט שאני עושה זוכה לביקורת ברוח זו, כאילו שהייתי בתפקידי כשר משפטים כבר 4 שנים. אני כאן רק מספר חודשים, וכפי שניתן לראות – באתי לשנות.

עד כאן הראיון.

כזכור, בשבוע שעבר הצהיר רה”מ נתניהו על תמיכה ביוזמה למחיקת רישומים פליליים לצרכני קנאביס ואף התחייב לנושא הסדרת שוק קנאביס חוקי (לגליזציה). מיד לאחר הבחירות צפויה לקום ועדה שתנסח מודל ללגליזציה בישראל על בסיס המודל הקנדי. “הליכוד” אף פרסמו סרטון מיוחד בו התחייבות למהלך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר