טוען...

30 שאלות ותשובות על חוק הקנאביס החדש (אי הפללה)

בעקבות אישור התקנות החדשות שהופכות החל מהשבוע את השימוש בקנאביס לעבירה מנהלית במקום פלילית, קיבלנו מאות פניות מקוראי המגזין בשאלות שונות. להלן 30 מהן והתשובות להן

בסוף השבוע הקרוב (1.4) תכנסנה לתוקף התקנות החדשות ששמות סוף להפללת צרכני הקנאביס בישראל – מהלך היסטורי שהוא ללא ספק צעד משמעותי בדרך להסדרה מלאה של שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי (“לגליזציה”) בעתיד.

אבל – למי התקנות תקפות? מי לא נכללו במודל החדש? מה יהיה גובה הקנסות? האם אפשר מעכשיו לגדל קנאביס בבית? האם יהיה ניתן לבטל את הקנסות רטרואקטיבית ומה יקרה במצב ששוטר יתפוס אותי עם קנאביס?

אספנו 30 שאלות מקהל קוראי מגזין קנאביס, והנה התשובות להן:

מה התקנות החדשות אומרות בנוגע לשימוש בקנאביס?

התקנות החדשות קובעות שמי שייתפסו עם כמות קנאביס לשימוש עצמי (עד 15 ג’ לפחות) לא יואשמו בפלילים אלא ישלמו קנס כספי בסך 500 ש”ח בלבד. אם ייתפסו בזמן שימוש בקנאביס במקום פומבי, ייקנסו ב-1,000 ש”ח. התקנות הללו מחליפות את המדיניות הנוכחית הפועלת מזה 3 שנים (“מודל ארדן”) ולפיה הקנסות הם בגובה של 1,000 ו-2,000 ש”ח וניתנים רק למי שעומד בתנאים כגון עבר פלילי נקי, ללא ביצוע עבירה נלווית ורק בפעמיים הראשונות.

האם בעצם הקנאביס עכשיו חוקי?

הקנאביס לא חוקי במדינת ישראל ונותר בהגדרתו סם מסוכן ואסור בפקודת הסמים כפי שהיה עד כה. עם זאת, הנוהל החדש מקטין את הענישה על שימוש עצמי בקנאביס. 

למי התקנות החדשות תקפות? 

הצו החדש תקף לבני ובנות 18 ומעלה.

למי התקנות החדשות לא תקפות? 

הצו לא תקף לקטינים (בני ובנות פחות מ-18), חיילים בשירות חובה וקבע, עובדי שירותי הביטחון ואסירים. 

מה יקרה אם שוטר יתפוס אותי עם קנאביס?

השוטר יחרים את הקנאביס, ובמידה ומדובר בכמות לשימוש עצמי, יישלח הביתה דו״ח לתשלום קנס בסך 500 או 1,000 ש”ח, בהתאם לנהלים. במידה ומדובר בכמות גבוהה יותר, שייקבע שאינה לשימוש עצמי, עלול להיות מוגש כתב אישום לבית המשפט במסגרת הליך פלילי רגיל.

מה יקרה לקטינים או חיילים שנתפסים עם קנאביס לשימוש עצמי? 

קטינים (בני ובנות פחות מ-18), חיילים בשירות סדיר (חובה וקבע), עובדי שירותי הביטחון ואסירים כאמור, נותרו מחוץ להסדר החדש. בנוגע לקטינים, בשבועות הקרובים אמור, על פי הצהרת שר המשפטים גדעון סער, להיכנס עדכון לתקנות או תיקון חקיקה שיחריג גם את הקטינים מההליך הפלילי. בתקופת הביניים, המשטרה התחייבה שלא תפעיל סנקציות פליליות כלפי שימוש עצמי בקנאביס על ידי קטינים ותמשיך לנקוט בהליך שנקרא ״טיפול מותנה״. 

מה יקרה לחיילים שנתפסים עם קנאביס לשימוש עצמי?

בנוגע לחיילים, הם ימשיכו להיות כפופים להליך בית דין צבאי. מאז 2011 חלה תמורה משמעותית ביחס לכלים של צה”ל בעניין זה והם מאפשרים רישום פלילי מופחת, שמשמעו כאי-הרשעה למשל בעבירות עוון, כל עוד העונש שנגזר הוא עד 60 ימי מאסר בנוסף ל-30 ימי עבודה צבאית. כל עוד העונש נמוך מכך הרישום הוא מופחת וההשלכה לטווח ארוך מצומצמת. בנוסף, מאז 2017 נכנסה לתוקף מדיניות חדשה, תיקון שמאפשר לכרות הסדרי הקפאה עם חיילים שביצעו עד 5 שימושים בקנאביס בנסיבות אזרחיות. נותנים בדיקות שתן למשך זמן מסוים שמעידות על כך שהחייל חדל משימוש בקנאביס ואז ההליך נגדו נסגר לחלוטין.

האם מטופלי קנאביס יכולים לצרוך או להחזיק קנאביס במקומות ציבוריים ללא חשש לקנס?

על פי התקנות שנקבעו בשנת 2017, בשלב זה רישיון לשימוש בקנאביס רפואי אינו פוטר מתשלום קנס. עם זאת, שר המשפטים אמר כי הוא צפוי לתקנן תקנה חדשה בתיאום עם משרד הבריאות שתתיר למטופלים לצרוך קנאביס במקומות המותרים לעישון ללא חשש לקבלת קנס. במקביל, מתנהלת בימים אלה עתירה בבג”ץ בעניין זה. עדכון: באוגוסט 2022 הוקלו התנאים משמעותית (ראו כאן).

מה זה בדיוק “כמות לשימוש עצמי”? 

כמות לשימוש עצמי על פי חוק היא עד 15 גרם של פרחי קנאביס או חשיש, כלומר נטל ההוכחה שזה לא שימוש עצמי הוא על המדינה. אבל, אם נניח אדם נתפס מחזיק 10 גרם, אבל גם ברשותו נמצא פתק למי הוא אמור להביא את זה וכמה כסף לקחת – זה למטרת סחר ולא לשימוש עצמי ולכן גם פחות מ-15 גרם יכול להיות לא שימוש עצמי. יחד עם זאת, באותה המידה יותר מ-15 גרם יכול להיחשב שימוש עצמי, אבל במקרה כזה נטל ההוכחה הוא על האזרח, כלומר הוא צריך להוכיח שזה רק עבורו בלבד ולא לאחרים. בעבר כבר קבעו בתי המשפט שגם כמויות גדולות יותר ואף גידול של עציץ או שניים ללא ציוד עזר ייחשבו כשימוש עצמי, כלומר, כאשר הכמות היא עד 15 גרם, יקבע בוודאות שמדובר בשימוש עצמי אך כאשר הכמות גדולה יותר ייתכן שיהיה צורך בהליך משפטי כדי לקבוע זאת. למשל, בשנת 2019 קבע בימ”ש כי רכישה מרוכזת של יותר מ-260 גרם קנאביס היתה למטרת שימוש עצמי כדי לא להסתבך ברכישות קטנות.

מה גובה הקנס בדוחות קנאביס?

גובה הקנס נקבע ל-500 ש״ח להחזקת קנאביס בכמות של שימוש עצמי בבית או בחוץ, או לשימוש בבית, ו-1,000 ש״ח לשימוש במקום פומבי.

מה נחשב מקום פומבי? 

מקום פומבי הוא מקום ציבורי בו אדם אחר יכול לראות את המעשה, או מקום שאינו ציבורי שאדם ממקום ציבורי יכול לראות את המעשה, למעט כאשר מדובר בבית מגורים. 

האם אוהל, רכב, גינה פרטית או מרפסת נחשבים למקום פרטי או ציבורי?

כל המקומות שצוינו הינם מקומות פרטיים בהגדרה. עם זאת, כאשר אדם אחר יכול לראות את המעשה משטח ציבורי, אזי מדובר על פי הנהלים כשימוש בשטח ציבורי, למעט כאשר מדובר בבית פרטי. כלומר, עישון בתוך אוהל סגור עשוי להיחשב כשימוש בשטח פרטי ולכן הקנס יהיה 500 ש”ח, אם כי המשטרה יכולה להתעקש שלא. כך גם במרפסת שהיא חלק מהבית. לעומת זאת, רכב, או חצר בית שאינה חלק מהבית ואינה מגודרת ומקורה, ייחשבו כשטח ציבורי ולכן הקנס יהיה 1,000 ש”ח בשימוש בקנאביס במקומות אלה. חשוב לציין כי עישון באופן כללי, בין אם קנאביס או סיגריות, עלול להוות מטרד לשכנים וכבר קרה שהוגשו תביעות אזרחיות בעניין זה לבית המשפט. 

מה קורה אם נתפסתי יותר מפעם אחת?

על פי התקנות החדשות, בניגוד לתקנות עד כה, אין כל מגבלה על מספר הפעמים. כל עוד מדובר בשימוש עצמי וגם אם זו הפעם העשירית לדוגמה, הקנס יעמוד עדיין על 500 ש״ח על החזקה לשימוש עצמי או שימוש במקום פרטי, ו-1,000 ש״ח על שימוש במקום פומבי.

תוך כמה זמן צריך לשלם את הקנס?

קנס קנאביס ישולם תוך שישים ימים לאחר שנתקבלה הודעת התשלום, אלא אם הוגשה קודם בקשה להישפט. יש לזכור שהגשת ערעור, בקשה להישפט, אינה דוחה את מועד תשלום הקנס. כלומר אם הערעור התקבל, יוחזר הקנס ששולם, ואם לא, משך ההליך ייספר בחשבון כפיגור בתשלום.

מה יקרה אם לא אשלם את הדו״ח? 

אם הקנס לא ישולם במועד, תתווסף על הקנס תוספת פיגור בשיעור של 50% מן הקנס או מחלקו שלא שולם. בתום כל תקופה של 6 חדשים שעברו מן המועד הקבוע – 5% נוספים מן הקנס או מחלקו יתווספו. אם אדם לא שילם את הקנס תוך שישה חודשים מיום הטלתו, רשאי בית משפט, על פי בקשת תובע, לצוות כי יוטל עליו, במקום הקנס שלא שולם, מאסר שלא יעלה על שנה. עוד קודם, הרשויות תוכלנה לפעול לעיקול נכסים של האדם שלא שילם.

מה קורה אם מבקשים להישפט במקום לשלם קנס? 

נכון לעכשיו, מי שיבקש להישפט וימצא אשם, ייאלץ לשלם את הקנס בתוספת פיגורים, וכן, יהיה כפוף לרישום פלילי. בימים אלה פועל שר המשפטים גדעון סער על מנת להטמיע תקנה נוספת לפיה תבוטל ההפללה גם במקרה כזה. 

מה בנוגע לגידול או מכירת קנאביס?

גידול, מכירה וכל עבירה אחרת בתחום הקנאביס שאינה שימוש עצמי, נותרו עבירות פליליות לכל דבר. עם זאת, כאמור, בעבר כבר קבעו בתי המשפט שגם כמויות גדולות יותר ואף גידול של עציץ או שניים ללא ציוד עזר ייחשבו כשימוש עצמי, כלומר, כאשר הכמות היא עד 15 גרם, יקבע בוודאות שמדובר בשימוש עצמי, אך כאשר הכמות גדולה יותר או כאשר מדובר בגידול מצומצם ללא ציוד שמכונה על ידי המשטרה “מעבדה”, ייתכן שיהיה צורך בהליך משפטי כדי לקבוע זאת. 

מה בנוגע לתפיסת קנאביס בזמן נהיגה

נהיגה תחת השפעת קנאביס נותרה עבירה כפי שהייתה ותוביל לשלילת רישיון לתקופות ארוכות בהתאם לחוקי נהיגה בשכרות. יש לציין ששוטר רשאי לגבש חשד סביר לנהיגה תחת השפעה אף על בסיס ריח של קנאביס, ולדרוש מהנהג לבצע בדיקות לאיתור שרידי קנאביס שעלולים להישאר בגוף ימים ארוכים לאחר מכן. 

האם שוטר יהיה רשאי לבצע חיפוש בבית פרטי על סמך חשד לעישון קנאביס?

התקנות החדשות אמנם מאפשרות מתן קנס מנהלי במקום ההליך הפלילי, אך הן לא שינו את העונש על עבירת השימוש העצמי בקנאביס בפקודת הסמים שנותרה עבירה בהגדרת ‘עוון’. לפיכך, ולאור פקודת הסמים המאפשרת חיפוש וכניסה לשטח פרטי גם על בסיס עבירת עוון, שוטר יהיה רשאי להיכנס לבתים פרטיים אם יש לו יסוד להניח שמתבצע שם שימוש עצמי בקנאביס. אם ייתפס קנאביס בכמות של שימוש עצמי כאמור יינתן קנס. אם יימצא דבר מה אחר, יהיה הליך פלילי.

האם יהיה אפשר לקנות קנאביס בשוק השחור מבלי לפחד

קניית קנאביס לכשעצמה לא נחשבת עבירה, אבל החזקה, מכירה או גידול קנאביס כן נחשבים לעבירה.

האם זה יתן לגיטימציה לשוטרים להיכנס לבתים של אנשים כדי לרשום דוחות

שוטר לא רשאי להיכנס לבית פרטי ללא יסוד סביר להניח שמתבצע שם שימוש בקנאביס. בכל מקרה, הלגיטימציה לא שונה מהנוהל הקיים שהיה קיים עד כה, אך אולי כן תהיה פחותה מכיוון שגובה הקנס הופחת ואין הליך פלילי על שימוש עצמי – מה שאולי (אולי!) יגרום לשוטרים לא לרצות להתעסק בכך יותר מדי. מצד שני, יש שטוענים שדווקא העובדה שכל מה שנדרש הוא רישום קנס במקום הליך פלילי מורכב, יקל על השוטרים לבצע אכיפה של עבירה זו, בעיקר כאשר מדובר בהחזקה או שימוש מחוץ לבית. 

איך התקנות החדשות ישפיעו על שוק הקנאביס בישראל?

מאחר ובישראל הקנאביס די נגיש כבר כיום, באופן לא חוקי כמובן, לא צפוי להירשם שינוי משמעותי מבחינה זו. עם זאת, ישנם גורמי מקצוע שטוענים שההקלה בחוק מעבירה מסר שיעודד ציבור נוסף לצרוך קנאביס. 

האם התקנות החדשות מקדמות לגליזציה?

התקנות החדשות בהחלט מהוות צעד נוסף לקראת הסדרה של שוק קנאביס חוקי לשימוש פנאי, בין היתר מכיוון שבשלב מסוים המדינה, שלא תוכל לנקוט בהליכים פליליים כלפי הצרכנים, תרצה להנות מהמיסים על השוק ולהסדיר את בשימוש כדי לצמצם את הפגיעה בבריאות הציבור מחומרים לא מפוקחים, וכן על מנת לפגוע ברווחי הסחר הלא חוקי. יש לציין שגם הממשלה הנוכחית וגם הקודמת פעלו ועדיין פועלות לקידום לגליזציה אם כי מבנה הקואליציה הנוכחי בו חברה מפלגת רע”מ מקשה מאוד על מהלך זה. 

האם שוטר יכול לבצע חיפוש בבגדים או בחפצים גם אם אין צו בית משפט?

כן, כל עוד יש לו יסוד סביר להניח שישנו שימוש בקנאביס. 

אם יש לי תיקים פליליים בגלל קנאביס הם יבוטלו?

בשלב זה תיקים פליליים על עבירות קנאביס לשימוש עצמי לא יבוטלו, אלא אם תוגש ותאושר בקשת חנינה לנשיא המדינה. לאחרונה קראו נשיא המדינה ושר המשפטים באופן יזום לבעלי רישום פלילי בגין שימוש עצמי בקנאביס להגיש בקשות כאלה. במקביל, שר המשפטים אמר כי בכוונתו לקדם תקנות נוספות שיאפשרו גם ביטול רטרואקטיבי גורף של רישומים פליליים על שימוש עצמי בקנאביס שייתכן וייכנסו לתוקף במהלך השנה הקרובה.

אם נתפסתי בעבר ויש לי קנסות לשלם שטרם שולמו, הם יבוטלו? 

לא. התקנות תקפות רק למי שייתפס לאחר שהן תכנסנה לתוקף, כלומר החל מיום 01.04.2022 ואילך. 

איך מגישים בקשה למחיקת רישום פלילי על עבירת שימוש עצמי בקנאביס?

את הבקשה למחיקת רישום פלילי יש לשלוח באמצעות טופס מקוון באתר האינטרנט של בית הנשיא או באתר מחלקת חנינות במשרד המשפטים. ניתן להגיש גם באמצעות הודעת דוא”ל לכתובת: [email protected] או בדואר רגיל לכתובת: רחוב הנשיא 3, ירושלים, מיקוד 9218801 או בפקס שמספרו 02-5887225.

מה צריכה לכלול בקשה למחיקת רישום פלילי? 

על בקשות החנינה להיות מוגשות על ידי הנידון או בא כוחו, או באמצעות בן משפחה מדרגה ראשונה. אל הבקשה יש לצרף פרטים אישיים ואמצעי התקשרות; פרטים על אודות העבירה והחלטת בית המשפט; מכתב מפורט המציג את נימוקי הבקשה, לרבות נסיבות אישיות והליכי שיקום וכן כל מסמך נוסף המבסס את נימוקי הבקשה.

מה בנוגע לתיקי משטרה סגורים?

בתיקי משטרה סגורים (רישום משטרתי), שלא הובילו להגשת כתב אישום ולמתן גזר דין בתיק פלילי (רישום פלילי), הסמכות לביטולו של הרישום הינה של משטרת ישראל ולא של נשיא המדינה, וניתן לפנות בנושא למדור מידע פלילי במשטרת ישראל בטלפון 02-5429757, 02-5429672 או בפקס 02-5429144 או בדואר אלקטרוני: [email protected].

מה עם CBD

ה-CBD נותר בלתי חוקי בשלב זה בדומה לקנאביס. עם זאת, משרד הבריאות הודיע לאחרונה כי בקרוב צפוי ה-CBD לצאת מפקודת הסמים ותתאפשר רכישה ושימוש בשמני CBD. בשלב זה לא יאושרו מכירה ושימוש במוצרי מזון וקוסמטיקה המכילים CBD, לפחות למשך השנתיים הקרובות. 

יש לכם שאלות נוספות? רשמו בתגובות ונשיב!

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר