250 ק"ג קנאביס רפואי יגיעו לישראל בייבוא מאוגנדה

בעוד מספר שבועות צפויים להגיע לישראל רבע טון תפרחות קנאביס מאוגנדה, בייבוא ראשון של קנאביס מאפריקה. חברת "טוגדר" בראשות יוחנן דנינו תשווק את הקנאביס האפריקאי בישראל אם תעמוד בדרישות הניקיון.

משרד הבריאות אישר לראשונה ייבוא של קנאביס רפואי מאפריקה והוא צפוי להגיע בתצורת 250 ק"ג תפרחות קנאביס ממתקן הגידול של חברת "טוגדר" באוגנדה שקיבל את היתר הפעילות הרשמי שם לפני כשלושה שבועות.

ממידע שהגיע למגזין מעריכים בחברה כי הייבוא יגיע כבר תוך מספר שבועות בודדים. הוא יצטרך לעמוד בבדיקות ניקיון עם כניסתו לישראל, סביר להניח שגם דרך הליך הקרנה, ולאחר מכן יגיע אל בתי המרקחת בתצורת שמן ותפרחות.

צמחי קנאביס של "טוגדר" בחממות באוגנדה - בקרוב בישראל
צמחי קנאביס של "טוגדר" בחממות באוגנדה – בקרוב בישראל
צמחי קנאביס של "טוגדר" בחממות באוגנדה - בקרוב בישראל
צמחי קנאביס של "טוגדר" בחממות באוגנדה – בקרוב בישראל

החברה, בראשה עומד מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו, מעריכה כי ייבוא הקנאביס מאוגנדה יניב לה כ-5 מיליון ש"ח, זאת לפי חישוב של 20 ש"ח לגרם על בסיס המחיר הממוצע היום בשוק הקנאביס הרפואי בישראל.

עד כה בוצעו שני משלוחים של קנאביס רפואי בייבוא מאירופה בלבד: 250 ק"ג שייבאה "קנדוק" ממתקני חברת "טילריי" בפורטוגל, ו-400 ק"ג שייבאה "בזלת" ממתקני חברת "אמק" גם כן בפורטוגל. כעת לראשונה צפוי משלוח מאפריקה.

פרח קנאביס של חברת "טוגדר" במתקן הגידול באוגנדה
פרח קנאביס של חברת "טוגדר" במתקן הגידול באוגנדה
פרחי הקנאביס מאוגנדה המיועדים לשיווק בישראל
פרחי הקנאביס מאוגנדה המיועדים לשיווק בישראל

המתקן של "טוגדר" באוגנדה מחזיק בתקן GACP הדומה לתקן הישראלי IMC-GAP, גידול חקלאי תקני, הנדרש לצורך עמידה לאחר מכן בתקני ייצור במפעל IMC-GMP בישראל או EU-GMP באירופה.

הייבוא התאפשר לאחר שכפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס בנובמבר 2019 משרד הבריאות החליט על שורת הקלות וצמצם את הדרישות לייבוא קנאביס רפואי כך שאין צורך לעמוד בתקן הישראלי כפי שצריכות החוות המקומיות לעשות.

החלטה זו לאשר ייבוא קנאביס מאפריקה מעוררת כעס בקרב חקלאי הקנאביס הישראלים הקטנים החוששים מתחרות בלתי אפשרית מול חברות באפריקה הנדרשות לעלויות ייצור נמוכות בהרבה ופטור מעמידה בתקנים הישראלים.

"חקלאים ישראלים שלא ידעו להביא איכות במחירים טובים, יהיו בבעיות קשות," אומר גורם בענף. "הרבה יותר קל לגדל באפריקה בתקן פשוט יותר, בלי רגולציות, בלי יובל לנדשפט וסטנדרטים של אירופה. לא בטוח מה תהיה התוצאה אבל אם היא תהיה איכותית וזולה, החקלאים הקטנים הישראליים יהיו בבעיה".


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט