מגלגל...

20 שירים של רדיוהד שכיף לצלול איתם (אינדיקה/סאטיבה)

הדיסקוגרפיה של רדיוהד היא ארוכה למדי וכוללת 9 אלבומים מלאים ועשירים לצד רמיקסים נדירים, אלבומי קונספט ועוד – אבל אחד הדברים שמייחד את ההרכב הזה מאחרים הוא שאחוז השירים המוצלחים מתוך סך כל השירים הוא גבוה באופן חריג.

לפיכך, כאשר בזמן ההופעה של רדיוהד שנערכה בישראל בשבוע שעבר חשבנו שיהיה נחמד להכין את רשימת ‘השירים הטובים ביותר של רדיוהד’, ידענו מראש שזו משימה שהיא למעשה בלתי אפשרית.

לכן החלטנו לצמצם ולנסות לבחור את 10 השירים הטובים ביותר שכיף לצלול איתם. אבל מאחר ו-80% מהשירים של רדיוהד עונים להגדרה הזו, הצלחנו לצמצם רק עד 20.

את ה-20 המתאימים פירקנו לשני חלקים – אינדיקה וסאטיבה, כלומר אלה שבאים טוב בשכיבה על הגב עם עיניים עצומות ואלה שיש בהם גם את הקיק שמזיז את הגוף או לפחות את הראש.

ותודה לחברת ההפקות נרנג’ה – גם על שהביאה לישראל את מי שהיא היום לפחות אחת משלוש הלהקות המובילות בעולם, גם על שעשתה זאת בזמן שהם בשיאם ולא במן סיבוב פרישה – וגם כמובן על שפינקו אותנו בכרטיסים מתוקים.

אינדיקה

All I need | In Rainbows – 2007

אחד השירים המרגשים ביותר של רדיוהד, במיוחד כשלצידו גם קליפ שהופק בשיתוף עם MTV ועוסק בניצול, עבדות, מין וסחר בילדים, בעיקר במזרח הרחוק.

Nude | In Rainbows – 2007

עוד שיר מ-In Rainbows אבל שנכתב במקור עוד בשנות ה-90, הפך פופולרי בקרב הקהל השרוף ורק ב-2007 מצא את עצמו גם על אלבום רשמי. טום יורק מספר שאחת הסיבות לכך היא שבתחילה היה קשה לו עם הקול הנשי הגבוה בשיר הזה, מה שגם שינה לגמרי את הגישה שלו כלפי השירה. “לפני עשר שנים לא נהנתי ממנו כי הוא הרגיש גבוה ונשי, עשה לי לא נוח,” הסביר פעם. “עכשיו אני נהנה בדיוק בגלל זה, שהוא קצת מעל הגבול שלי והוא קשה לביצוע. זה מוציא ממני יותר.”

Street Spirit | The Bends – 1995

אחד השירים המוכרים והמושמעים ביותר של רדיוהד אי פעם, שמוכר יותר בשם Fade Out – וזו אכן התחושה שהוא נותן. טום טוען שלא הוא כתב אותו, אלא הוא נכתב מעצמו. הוא אמר שהלהקה היתה רק הצינור דרכו נולד השיר הזה ושהוא “הטהור והעצוב ביותר” שלהם.

Go Slowly | In Rainbows – 2007

השיר הזה הוא כל כולו 6 משפטים קצרצרים אך בלתי נגמרים. למרות שטום בחר כאמור בשלב מסוים ב-Street Spirit כשיר העצוב ביותר של הלהקה, זה קרה כמה שנים לפני שהשיר הזה יצא – והוא כנראה העצוב ביותר שלהם.

Pyramid Song | Amnesiac – 2001

“שיר הפירמידה”, המכונה גם “השיר המצרי”, נכתב על ידי טום לאחר ביקור במוזיאון לאומנות מצרית בקופנהגן, דנמרק. הוא מבוסס על שיר ג’אז של צ’ארלס מינגוס בשם Freedom ונכתב ב-5 דקות.

How To Disappear Completely | Kid A – 2000

תיאורו של טום את שיר זה מסביר יותר מהכל את מיקומו ברשימה זו. “חלמתי שאני צף על ה’ליפי’ [נהר במזרח אירלנד], עף מסביב לדאבלין [עיר הבירה] והייתי ממש בתוך חלום. כל השיר הזה הוא חוויה של ציפה”.

Day Dreaming | A Moon Shaped Pool – 2016

שם השיר, חלום בהקיץ, ממחיש את תוכנו היטב, כמו גם את אופיו של טום, שנוהג להתנתק מהעולם החיצון ולחצוב בעולמו הפנימי “מעבר לנקודת האל-חזור” כפי שהוא אומר בשיר ו”מאוחר מדי, כשהנזק כבר נגרם”.

Everything In Its Right Place | Kid A – 2000

“כל דבר במקומו מונח” נכתב לאחר הופעה במסגרת סיבוב הופעות של OK Computer וראה אור כשיר הפותח של Kid A. לאחר ההופעה, בדיוק כשרדיוהד הפכו לשם דבר בעולם, טום הרגיש שכוחותיו תשו. המשפט החוזר בשיר “אתמול התעוררתי מוצץ לימון” מתייחס לפרצוף הבוקר החמוץ שרבים קמים איתו אחרי לילה קשוח – פרצוף שאצל טום הוא די שכיח.

House of Cards | In Rainbows – 2007

בניגוד למרבית השירים של רדיוהד, המלאים בדימויים ורמזים קשים לעתים להבנה, כאן מדובר בשיר אהבה די פשוט, אך מרגש מאוד.

Morning Bell | Kid A/Amnesiac – 2000

“שעון בוקר” הופיע בשתי גרסאות שונות בשני האלבומים Kid A ו-Amnesiac, שהוקלטו במקביל, אך Kid A ראה אור ראשון. בהופעה שלהם בישראל ב-9 ביולי 2000 סיפר טום לקהל כי “השיר הזה הוא על לשכוח מי אתה, או כל דבר בקשר לעצמך, ואז להתעורר מזה, יום אחד, ולהסתכל על עצמך בראי ולהיזכר… ולהיתקף בהלה.”

סאטיבה

Identikit | A Moon Shaped Pool – 2016

רדיוהד הציגו את Identikit לראשונה עוד בשנת 2012 בהופעה במיאמי, ארה”ב, אבל הוא ראה אור באופן רשמי רק בשנת 2016. הוא כולל בסך הכל 3-4 משפטים שחוזרים על עצמם, אבל מרגשים כאילו היו שיר שלם. השיר הוא על שברון לב מאהבה נכזבת.

Reckoner | In Rainbows – 2007

אחד השירים האהובים והמוכרים של רדיוהד, הוצג לראשונה עוד בשנת 2001 בהופעה, אבל יצא רשמית באלבום רק בשנת 2007. במקור הוא נקרא “מרגיש נקרע בין שני סוסים” והוא מכיל סוד קטן הנוגע ל”יחס הזהב” – מושג מתמטי המעסיק את המדע והאמנות כבר מאות שנים ומכונה גם “הפרופורציה האלוהית”. יש הטוענים שאת יחס הזהב ניתן לראות גם במבנה הפירמידה הגדולה של גיזה, בה היחס בין גובה הפירמידה לבסיסה הוא 1.618. כמו כן, יחס הגבהים בין הראש לרגל לבין המרחק מהטבור לרגל הוא 1.618. ב-In Rainbows, בתום 61.8% מהאלבום, מגיעים לדקה 2:49 בשיר Reckoner, שם ניתן לשמוע קולות רקע השרים In Rainbows. אלוהי.

Lotus Flower | The King of Limbs – 2011

אחד השירים הכי פופולריים של רדיוהד מהשנים האחרונות, שהיה הסינגל הראשון של האלבום השמיני של הלהקה. פרח הלוטוס נחשב למקודש בתרבויות של ויאטנם והודו והוא סמל לטוהר, מינית ונשיות. ריקודו של טום בקליפ הוא מדבק ומעניין במיוחד.

Idioteque | Kid A – 2000

אידיוטק הוא כנראה השיר הכי טראנסי-ריקודי-אנרגטי של הלהקה. למרות שמזכיר את המילה “אידיוטי” זו לא היתה כוונת המשורר, ואולי כן? טום מכנה אותו “השיר הכי שמח שאי פעם כתבנו” ואי אפשר שלא להתחיל לרקוד כשהווליום גבוה מספיק.

Supercollider | The King of Limbs – From the Basement – 2001

קטע אלקטרוני מעולה מגרסת ‘המרתף’ של קינג אוף לימבס. במקור הוא נוגן כחלק מהופעת Atoms for Peace, פרויקט אלקטרוני מעולה של טום שרבים משיריו היו נכנסים לרשימה הזו אם לא היו נחשבים לפרויקט נפרד. לבסוף טום החליט לשלב את השיר הזה באלבום המצוין הזה של רדיוהד.

Jigsaw Falling Into Place | In Rainbows – 2007

טום נשאל פעם האם הלילה המטורף המתואר בשיר, כולל כמובן את “לפני שאתה נכנס לקומה”, הוא חוויה אמיתית שלו. “זה לא משהו אישי,” השיב. “אבל זה אומר הרבה על העובדה שגרתי במרכז אוקספורד ונחשפתי באופן די קבוע לכאוס של סופי השבוע כאן. אבל זה על הרבה חוויות שונות. על רגע לפני שאתה נכנס לקומה, כשאתה שותה יותר מדי ונדפק לגמרי עד שאתה שוכח הכל.”

The National Anthem | Kid A – 2000

“ההמנון הלאומי” נקרא במקור Everyone – מילה המוזכרת שוב ושוב בשיר. השם הנוכחי כלל לא מופיע במילות השיר אבל ניתן לשמוע חלק קטן מההמנון הבריטי לקראת סופו. קטע הבס הממכר הולחן על ידי טום כשהיה בן 16 בלבד.

High and dry | The Bends – 1995

למרות שהחלטנו שלא נכלול ברשימה את כל הלהיטים הכי-הכי של רדיוהד, כמו ‘קארמה פוליס’, ‘נו סורפרייזס’ וכד’, את ‘היי אנד דריי’ אי אפשר שלא להזכיר. שיר הסוטול האולטימטיבי כנראה מאז ומעולם. לעצום עיניים ולעוף. הוא נכתב על ידי טום כשהיה סטודנט צעיר והופיע לראשונה באלבום ‘דה בנדס’ שראה אור ב-1995.

Sit Down Stand Up | Hail To The Thief – 2003

“שב. תעמוד.” הוא שיר חללי ממש, שגם נמשך במקרה או שלא 4:20 דקות בדיוק… במקור הוא נקרא “סולמות וחבלים” והלהקה התחילה לכתוב אותו 5 שנים לפני שהופיע באלבום בשנת 2003. בכתיבתו הושפע טום מחדשות שראה בטלוויזיה על הטבח האיום ברואנדה. גם הוא, עם רק טיפונת ווליום, יקפיץ אתכם על הרגליים לקראת סופו לפחות.

Weird Fishes/Arpeggi | In Rainbows – 2007

“דגים מוזרים” נקרא גם אפרג’י, שהוא מונח במוזיקה המציין נגינת תווי אקורד בזה אחר זה ברציפות, להבדיל מנגינתם בו-זמנית. גם אוזן לא מקצועית תוכל להבחין בכך בשיר המעולה והמרחף הזה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר