100 סיבות לעשן קנאביס בישראל – תערוכה

אם היו חסרות לכם סיבות טובות להדליק ג’וינט, תערוכה חדשה ביוזמת אמן הרחוב החתרני ‘שרדר’ ושותפו דר גולן מציעה לפחות 100 כאלה. השניים ישבו וגלגלו 100 ג’וינטים, והדביקו אותם על תמונות המייצגות סיבות טובות כאלו.

אמש (ב’) נפתחה בתל אביב התערוכה החדשה של אמן הרחוב החתרני ‘שרדר‘, הזכור משלל פעולות ארטיביזם (אקטיביזם אמנותי).

יחד עם שותפו, דר גולן, הם מציגים את תערוכת ‘100 סיבות לעשן ג׳וינט’.

סיבות לעשן ג'וינט
מבקרים בתערוכה

התערוכה מורכבת למעשה מ-100 תמונות וטקסטים קצרים, אשר כל אחד מהם עומד בפני עצמו ומציג סיטואציה או חוויה שיגרמו לכם אולי להדליק אחת.

לקראת הצגת התערוכה ישבו השניים וגלגלו 100 ג’וינטים במו ידיהם, אותם הדביקו על התמונות והטקסטים.

בין השאר ניתן למצוא בתערוכה תמונות של גלעד ארדן, אופק בוכריס, פרסומות לזנות, אלימות משטרתית, צפירות בכבישים וכיוצ”ב, לצד משפטים מטרידים כמו “מתי תתחתני”, “אריה דרעי הוא שר הפנים” ועוד.

סיבות לעשן ג'וינט
עוד סיבה טובה לעשן ג’וינט בישראל – צפירות בכבישים

“הייתה לנו תחושה שישראלים מעשנים המון קנאביס, החלטנו לבדוק את הנתונים, והסתבר שהתחושה הייתה מאוד מדוייקת,” אומר ‘שרדר’ בשיחה עם המגזין.

עוד הוא מוסיף כי “נכון לשנת 2018 כ-27% מתושבי מדינת ישראל צורכים קנאביס על בסיס קבוע ולמעשה ישראל היא המובילה העולמית בצריכת הצמח כשרק בעשור האחרון כמות הצרכנים במדינה הוכפלה פי 4”.

נתונים אלו הובילו את ‘שרדר’ לשים לב שכאשר שהה בחו”ל הוא דווקא צרך הרבה פחות קנאביס, למרות מדיניות מחמירה פחות מצד הממשלה ומחירי קנאביס נמוכים יותר במדינות בהן ביקר – גרמניה, ספרד וארגנטינה.

“בשנתיים האחרונות שהיתי לא מעט בחו”ל ופתאום שמתי לב שאני מעשן הרבה פחות, למרות שהייתי במדינות שהגישה לקנאביס בהן היא קלה יותר והמחיר נמוך יותר,” אמר.

סיבות לעשן ג'וינט
התערוכה מוצגת בימים אלו בת”א – כניסה חופשית

שותפו של ‘שרדר’ לתערוכה, דר גולן, מעצב גרפי, אמן ומוזיקאי, אומר: “ניסינו להבין את מקור הדיסוננס, והמסקנה היא שלא מדובר בצירוף מקרים. צריכת קנאביס היא צורה קלה, מהירה וזולה יחסית של אסקפיזם וליושבי הארץ יש הרבה סיבות טובות ‘לברוח’. לפחות מאה סיבות.”

איך עלה הרעיון לתערוכה?

“עשינו מעין מיפוי של סיטואציות שהן יחסית מיוחדות לנו כאנשים שגדלו בישראל בשנות ה-80 וה-90,” אמר גולן. “תוך כדי כך גם גלגלנו 100 ג’וינטים שהם חלק מהתערוכה ויחד עיצבנו מעין מנהרת זמן וחוויה שמנסה לענות על השאלה למה ישראלים מעשנים כל כך הרבה”.

סיבות לעשן ג'וינט
מבקרים בתערוכה

“התגובות היו מאוד טובות,” מסכם ‘שרדר’. “רוב המבקרים התחברו מאוד, עברו בגלריה, קראו וכמובן צילמו. אני מוכרח להודות שהתרשמתי בעיקר משני אחים שבאו לתערוכה ושהיו מאוד חלוקים בדעותיהם – אחד ממש שנא חלק מהדימויים והשני דווקא אהב. הם הסתובבו בגלריה ועברו מוצג-מוצג ועל כל אחד ואחד התווכחו ארוכות במשך כמעט שעה”.

הכניסה לתערוכה היא בחינם והיא מוצגת בימים אלו ועד יום שבת הקרוב ב’כולי עלמא’ (מקווה ישראל 10, ת”א) בין השעות 21:00 ועד 01:30 אחרי חצות. פרטים נוספים בדף האירוע בפייסבוק כאן.

התמונות מהתערוכה באדיבות הצלמת גל לזרוביץ׳ (זה הפייסבוק שלה).

כזכור לאחרונה הציג ‘שרדר’ תערוכה נוספת ופנזין בו הוצגה רשימת 13 מקומות שווים לעשן בהם ג’וינט בתל אביב, וכן הפיק את אירוע יום הקנאביס הרשמי בישראל (420) ובו אליפות ישראל בגלגול ג’וינטים.

חדשות