תחקיר מיוחד: מה באמת עומד מאחורי תכנית הקנאביס הרפואי החדשה?

ייתכן והתשובה היא ככל הנראה – “סאטיבקס”.

רק בשבוע שעבר פרסמנו לראשונה את רשימת חברי דירקטוריון חברת “שראל”. היום אנו מפרסמים כאן לראשונה תאוריית קשר בין החברה ונסיונה למסמס את שוק הקנאביס הנוכחי, לכאורה לטובת הכנסת המוצר “סאטיבקס”.

בתחילת השנה פרסמנו את הידיעה על כך שחברות התרופות נמצאות במרדף אחר רישום פטנטים על מרכיבי הקנאביס:

“חוקי הלגליזציה החדשים ברחבי העולם, יחד עם התפתחות עסקי הקנאביס הרפואי והלחצים הכבדים מצד תומכי הלגליזציה, מעוררים חששות כבדים בקרב תאגידים וחברות תרופות אשר ממהרים לאמץ לחיקם את הקנבינואידים (החומרים הפעילים בקנאביס) ולרשום פטנטים על תרופות המכילות את אותם חומרים טבעיים,” כתבנו אז. “מי שעומדת בראש רשימת החברות היא חברת התרופות הבריטית GW Pharmaceuticals, יצרנית ה’סאטיבקס’ (Sativex).”

סטיבקס
סאטיבקס של GW

‘סאטיבקס’, תרופת מרשם הרשומה כפטנט של חברת GW, היא למעשה ספריי המכיל מיצוי של הקנבינואידים הנמצאים בפרחי הקנאביס (THC ו-CBD) ורשומה לטיפול בכאב ובקישיון שרירים בחולי טרשת נפוצה, כמו גם לטיפול בכאב בלתי נשלט בחולי סרטן. הסאטיבקס נמכרת ב-28 מדינות ברחבי העולם במחירי עתק (בישראל לדוגמה עולה התרופה 3,010 ש”ח במבצע), כשהדבר היחיד שמפריד בין תמצית הקנאביס ששווה 200 ש”ח לבין הסאטיבקס ששווה מעל ל-3000 ש”ח הוא הפטנט הרשום.

בהרצאה שנתן מנהל המותג סטיבקס ברמב”ם בשנה שעברה, הודה הנ”ל כי סטיבקס יעילה רק ב-50% מהמקרים שבהם רושמים אותה לחולי טרשת נפוצה ובעוד כי קנביס רפואי בטיפול קונבציונאלי יעיל למעלה מ 95% מהמקרים ועולה כעשירית.

למה המחיר כל כך גבוה? כי “פיתוח הסטיבקס הוא ככל הנראה הפיתוח הפרמצבטי המסובך ביותר בעידן המודרני,” הסביר בעבר המייסד והמנכ”ל של החברה, ד”ר ג’פרי גיא. לדברי גיא, פיתוח תרופה מצמח, ועוד מכזה שמוגדר כסם מסוכן, הוא אתגר אדיר ומעטות הן החברות שלוקחות אותו על עצמן: “ככלל, תעשיית התרופות לא עוסקת בהכנת תרופות מצמחים”, מסביר גיא. “היא נוטה להירתע מעיסוק בסמים מסוכנים ומכירה בקושי העצום של מחקר באוכלוסיה כה הטרוגנית כמו חולי טרשת נפוצה. חלק מהשיטות שפיתחנו הן ייחודיות לנו ולכן אנו פועלים בסביבה תחרותית כה דלה”.

נציין שוב שמדובר בסך הכל במיצוי של שני הקנבינואידים המוכרים בקנאביס – THC ו-CBD.

סאטיבקס מגיעה לישראל

הסאטיבקס חולקה לראשונה בקנדה בשנת 2005 והגיעה לישראל בשנת 2011 עבור חולי סרטן הסובלים מכאב למרות משככי הכאבים שהם נוטלים ועבור חולי טרשת נפוצה הסובלים מכאב נוירופטי או מקשיות שרירים.

למה בכלל צריך סאטיבקס אם יש קנאביס?

חברת “ניאופרם” היא זו שמשווקת את הסאטיבקס בישראל. ד”ר שגב שני, סמנכ”ל רפואה ורגולציה בקבוצת ניאופארם, אמר בשנת 2010 בראיון כי הוא סבור שאין להשוות בין התרופה לבין עישון מריחואנה: “המוצר שלנו הוא תרופה. עם כל הכבוד למריחואנה, מעולם לא הוכיחו בניסוי מבוקר מה מנגנון הפעולה שלה, ורופא לא אוהב לטפל בחולה כשהוא לא יודע מה הוא נותן לו. אנחנו מסוגלים להוכיח שכל מנה מהתרופה תיתן את אותו אפקט של מריחואנה, אבל כשלוקחים צמח ומעשנים אותו – לא יודעים מה כמות החומר הפעיל, מה המינון, אם החומר נקי או מזוהם ומה תהיה ההשפעה שלו”.

בהודעה לעיתונות מטעם חברת “ניאופארם” שפורסמה באוקטובר 2010, הופיע ציטוט של ד”ר איתי גור אריה, יו”ר איגוד הכאב (ומי שאמר רק לפני 4 חודשים ש”אין שום דבר רפואי בקנאביס“), ובו התייחס לסאטיבקס ואמר ש”מדובר בתרופה מאושרת העומדת בתקני ייצור מחמירים ובקרת איכות גבוהה. מסופקת במינון מדויק שיעילותה ובטיחותה הוכחו בניסויים קליניים ומאושרת לשימוש ע”י משרד הבריאות הקנדי והבריטי ולכן, ביכולתה של סטיבקס לספק פתרון עבור פציינטים רבים הנזקקים כיום לשימוש בקנביס רפואי.”

חברת “ניאופרם” ודוד פורר

ניאופרם היא חברה שבראשה עומד אחד האנשים העשירים, החזקים והשקטים ביותר בישראל, דוד פורר, המכונה “איש המסתורין של ענף התרופות”. החברה היא בעלת הזיכיון לשיווק התרופות של חברת Wyeth ובהן אדוויל להורדת חום וטיפול בכאבים, תרופות מרשם ובהן אפקסור נגד דיכאון, וגלולות למניעת היריון כמו מינס, הרמונט ופמינט שבאמצעותן שולטת ניאופרם בכ־30% משוק הגלולות בישראל, לפי הערכות.

ב-2001 ביקשה רשת סופרפארם מהממונה על ההגבלים לקבל אישור להתמזג עם ניאופרם אך נדחתה. ב-2005 פנתה סופרפארם שוב באותה בקשה אך נענתה שוב בשלילה. יובל לנדשפט, היום מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), היה בעבר בעל חברה הקשורה לסופרפארם, כפי שפרסמנו כאן לראשונה במאי 2013 – חודש לאחר מינויו של לנדשפט לתפקיד.

חברת יובל לנדשפט
חברת יובל לנדשפט – קשורה לחברת “סופר פארם”

הערת אגב: בשנת 2010 נמכרה במכירה פומבית עבודה של הפסלת מיכל פורר, רעייתו של יו”ר ניאופארם דוד פורר ובתו של מקים החברה צבי שראל (בלי קשר לחברת ‘שראל’), לבעלים של סופר־פארם ליאון קופלר. בתמורה ל־40 אלף שקל. העבודה: פסל קרמיקה שמציג נעל בלט שבתוכה רגל של תרנגול.

על פי דיווח מ”כלכליסט” ב-2009, קבוצת ניאופרם כוללת את חברת ניאופרם ישראל העוסקת בשיווק ובסחר של תרופות ומוצרי צריכה, את חברת אלדן העוסקת בשיווק ובסחר של ציוד רפואי וציוד בתחום מדעי החיים, את חברת פרומדיקו המתמחה במתן פתרונות שרשרת ההפצה ושירותי ערך מוסף בתחום התרופות ומוצרי הצריכה, וכן את חברת קיור מדיקל העוסקת במתן פתרונות טיפול ביתי וייצור תמיסות רפואיות

דוד פורר
דוד פורר

בשוק התרופות נחשב פורר לאחד מאנשי העסקים המקושרים גם בתוך משרד הבריאות – קשרים שאי אפשר להפריז בחשיבותם עבור חברה העוסקת בשיווק ובהפצה של תרופות וציוד רפואי. על פי דיווח בדה-מארקר, לדברי בכיר במשרד הבריאות, “יש בתעשיית התרופות כמה חברות שמאתגרות את משרד הבריאות, ואחת מהן היא ניאופרם. הוא איש עסקים ממולח ויצירתי שיודע לאתגר אותנו בעיקר בתחום הרגולציה. הוא חושב מחוץ לקופסה וגורם למשרד פעמים רבות לחשוב מחדש על נהלים ולשנות התנהגות. יש האומרים שהוא תחמן ויש האומרים שהוא פשוט גאון בעסקים”.

“הוא מחובר חזק לצמרת הפוליטית והעסקית, אך מתרחק מהתקשורת כמו מאש, הקבוצה שבבעלתו מגלגלת 1.2 מיליארד שקל בשנה, הכירו את דוד פורר, הבעלים של ניאופרם, שעשויה לרכוש את חברת התרופות הבריטית גולדשילד,” נכתב עוד.

בשנת 2012 נערך במלון “רויאל ביץ'” כנס סיכום שנה של עובדי חברת ‘ניאופארם’. בכנס אמר דוד פורר את הדברים הבאים: “חלק ממטרות חברת ניאופארם לעת הקרובה הוא להכניס את הסאטיבקס. יש לתרופה הזאת הרבה מתנגדים, אבל כמו תמיד, כשסוגרים לי את הדלת אני נכנס דרך החלון“.

מה הקשר לחברת “שראל”

כפי שפירסמנו לפני מספר ימים, בדירקטוריון חברת “שראל” יושב מיכאל פרי, סגן נשיא אוניברסיטת חיפה בעבר והבעלים של חברת “מיצוב” לייעוץ אסטרטגי.

בין לקוחות חברת “מיצוב” גם חברת “שראל” וגם חברת “ניאופארם”.

חברת “שראל” הוקמה לראשונה בשנת 1993 בתור עמותה ציבורית שמטרתה לספק ציוד ושירותים לבתי החולים בישראל.

עמותת שראל - 1993

לתפקיד מנכ”ל החברה מונה ד”ר משה מודעי, אשר בשנת 2007 סיים את תפקידו כמנכ”ל, כשבאותה עת שימש יצחק מודעי, אחיו, כשר האוצר (עם או בלי קשר… אין לדעת). שר הבריאות באותה עת היה מר אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר.

בשנת 2004 התקיימה בכנסת וועדה מיוחדת שעסקה בבקשה לחוות דעת ממבקר המדינה בנוגע להתנהלות עמותת ש.ר.א.ל ולניגוד עניינים לכאורה ולתפקודה לעתים כעמותה ולעתים כחברה פרטית.

יו”ר הוועדה, אמנון כהן, אמר אז כי על פי חישובים שהגיעו אליו בנוגע לרכש של בתי חולים ממשלתיים הנעזרים בשירותי “שראל” ברכישות, נמצא כי על אף הפטור ממכרז לה זכאית חברת “שראל”, היא נהגה למכור שירותים ומוצרים בשווי של כ-14% אחוזים יותר.

“אם כן, למרות כל הפריבילגיות ששראל קיבלה – פטור ממכרז ובלעדיות – היא עדיין יקרה ב-14% מספק אחר,” אמר אז כהן. “זה הדליק אצלי איזושהי נורה: איך זה יכול להיות שהמדינה מסבסדת, נותנת ומקימה גוף כזה מתוך מטרה להוזיל מחירים ולחסוך בכוח אדם – ובסופו של דבר המציאות בשטח שונה?”

גור מינצר – חב’ קר (שירותים רפואיים פרטיים), איגוד לשכות המסחר, אמר אז: “שראל אוחזת במקל בשני קצותיו. כאשר ברצותה היא שלוחת הציבור ועושה רק למען הציבור ולטובתו וכולה אוחזת בתפקידים שלטוניים, וברצותה היא חברה פרטית על כל המשתמע מכך, ומותר לה להתחרות אתי ועם כל אחד מחברי הלשכה. היא אפילו עדיין חברה בלשכה, כאילו היא חברה פרטית מן המנין. המעמד הכפול הזה, לצד המימון הממשלתי ולצד היעדר השקיפות, הם מצבים בלתי נסבלים, ועל המבקר לבדוק אותם.”

“במשך השנים למדתי, ואני מניח שגם אתם, שהיעדר מינהל תקין מן הדרגות האלה מיועד בדרך כלל להובלת הכסף לאיזשהו כיס – ואלו הם המניעים שמביאים את ההחלטות הללו,” הוסיף.

אמנון כהן סיכם את הדיון ואמר כי “התרשמתי עמוקות שאין פיקוח רצוף מטעם האוצר ומטעם משרד הבריאות. המבנה הקיים – הן ביחס לעמותה והן ביחס לחברה – בהחלט שגוי מיסודו וכולל ניגוד אינטרסים בולט. החלטת הממשלה לפיה הגוף הזה ינוהל ללא מעורבות ממשלתית, שמשרד הבריאות יוציא את ידיו מהתערבות ובאותה עת יזרים כסף לגוף הזה – 15 מיליון שקלים כמענק ו-20 מיליון שקלים נוספים כהלוואה, תמוהה מאוד בעיניי.”

בנוסף, בשנת 2006 מינה ד”ר ירון זליכה בכהונתו כחשב הכללי, משרד רו”ח לביצוע בדיקה לגבי התנהלות ש.ר.א.ל. לצערנו, הבדיקה ככול הנראה מורכבת מאוד ועדיין לא הוגשו התוצאות. למרות פניות אל הממונה על חופש המידע, עדיין אין מועד לסיום הבדיקה.

איך כל זה קשור?

אתמול היתה אמורה לעלות לדיון הצעת המחליטים של שרת הבריאות שהיתה אמורה לקבוע את מעבר תחום הקנאביס הרפואי לידי חברת “שראל”. חששות די מבוססים שפרסמנו כאן העלו את החשד שחברת “שראל” מתכננת למסמס את שוק הקנאביס הרפואי הקיים ולהתחיל במדיניות של אספקת שמן קנאביס בלבד במקום פרחים.

בעקבות לחצים שהופעלו עקב אי הימצאותם של חלק מהשרים שהיו אמורים לנכוח בישיבה, הוחלט לדחות את הדיון בשבוע אחד.

אמש, בערב לאחר דחיית הדיון, שודרה בערוץ 10 כתבתה של כתבת הבריאות הילה אלרואי, אשר נוהגת לגבות את משרד הבריאות בנושא הקנאביס בכל הזדמנות, שכותרתה “האם נמצאה התרופה שתוכל להחליף את המריחואנה הרפואית ולהקל על חולים בלי האפקט הממסטל” ובה פירוט על יתרונות הטיפול ב-“סאטיבקס”. אותה סאטיבקס של חברת “ניאופארם” אשר מכילה תמצית של צמח הקנאביס, רשומה כפטנט ונמכרת ב-3,010 ש”ח עם מרשם רופא.

צפו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר