קנאביס רפואי בישראל – בלאגן אחד גדול

דיון נוסף בוועדת הכנסת בנוגע לקנאביס רפואי התקיים והוביל שוב להחלטה אחת בלבד – קיום דיון נוסף בעוד ארבעה חודשים.

שאר הנושאים שעלו לדיון הם אותם נושאים שלגביהם קבע דו”ח רשמי של הכנסת כי “לא חל שינוי של ממש” לגביהם ונראה כי תחום הקנאביס הרפואי בישראל משווע למישהו שיקום ויעשה קצת סדר בבלאגן.

תחום הקנאביס הרפואי בישראל נמצא עדיין בחיתוליו ונראה כי יד ימין לא מסונכרנת עם יד שמאל. אין בקרה על איכות התרופה, חולים לא מקבלים אישורים, משרד הבריאות מתפלפל ומתחמק ממתן תשובות, חברות התרופות מאיימות על תומכי הקנאביס הרפואי לבל יקדמו את הנושא, גורמי האכיפה והמשטרה אינם יודעים איך להתנהג, הממשלה עוצמת עיניים והמטופלים בקנאביס רפואי סובלים מקשיים בקבלת תרופה, מאיכות תרופה ירודה, ממחירים גבוהים ללא סבסוד וממדיניות שהופכת אותם לעבריינים.

צמח קנאביס

לקראת דיון שנערך בכנסת בחודש מרץ השנה, הכינו עמותות וקבוצות המטופלים בקנאביס רפואי רשימת בעיות וקשיים איתן הם נאלצים להתמודד. המטופלים התלוננו בעיקר על איכות התרופה, ביורוקרטיה מסובכת, תנאי שימוש נוקשים ועוד.

בדו”ח רשמי של הכנסת שפורסם מיד לאחר התכנסות הוועדה, פורטו הקשיים והבעיות בתחום רגיש זה. “לא חל שינוי של ממש בהסדרת השימוש בקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, ולכן לא נפתרו בעיות שפתרונן טמון בסיום הליך ההסדרה של השימוש בקנאביס הרפואי בישראל.” סיכם הדו”ח וקבע שדיון נוסף ייערך בחודש יולי.

בעקבות מסקנות הוועדה, שלחה ח”כ עינת וילף מכתב רשמי לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בבקשה לטפל בנקודות הבעייתיות בתחום רגיש זה. זהו איננו המכתב הראשון אותו שולחת וילף למשרד הבריאות. לפני כשנה הגישה חברת הכנסת שאילתה למשרד הבריאות בנוגע לאישור אספקת היתרי קנאביס רפואי לנפגעות תקיפה מינית הסובלות מפוסט טראומה ונענתה בשלילה.

טלב אלסאנע
יו”ר הוועדה ח”כ טלב אלסאנע

לפני כחודש (17.07.12), שוב התכנסה הוועדה לנגע הסמים בכנסת לדיון בקידום מיסוד הטיפול בקנאביס רפואי בישראל. בדיון נכחו יו”ר הוועדה ח”כ טלב אלסאנע, הח”כים דב חנין ואילן גילאון, רופאים תומכי קנאביס כמו ד”ר ברקת שיף וד”ר איליה רזניק, שלומי סנדק שמלווה את מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל, נציגי עמותות קנאביס רפואי ונציגים מטעם המשרד לבטחון פנים והרשות למלחמה בסמים.

דיבורים כמו חול ואין מה לאכול…

בדיון עלו מגוון נושאים בעייתיים בתחום הקנאביס הרפואי בישראל – החל מקידום הקמת סוכנות ממשלתית שתהיה אחראית על הנושא, מינוי בעלי תפקידים מתאימים, מיחשוב, שליטה ובקרה על רשימת המטופלים, בקרה על מגוון ואיכות הזנים המסופקים לחולים וכו’, דרך ההתוויות הרפואיות להן ניתן קנאביס רפואי, ייבוא קנאביס רפואי מחו”ל במקום או בנוסף לגידול בארץ, שלילת רשיונות נהיגה למטופלים, עלות גבוהה ולא אחידה של התרופה, ועד לאינטרסים ואיומים מצד חברות התרופות, התמודדות עם עודפי קנאביס שמצטברים אצל המגדלים, בעיות אמינות ואבטחה בקרב ספקי הקנאביס ועוד.

הדיון נסגר ללא החלטות למעט החלטה לקביעת דיון מעקב נוסף שייערך לקראת סוף השנה בחודש נובמבר 2012.

בועז לב
בועז לב – המשנה למנכ”ל משרד הבריאות

סוכנות ממשלתית לקנאביס רפואי ומינוי בעלי תפקידים

בפתח הדיון עידכן בועז לב, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, כי במקום הקמת סוכנות ממשלתית לקנאביס רפואי, הוגדר משרד הבריאות ככזה. 5 תקנים לבעלי תפקידים בתחום הקנאביס הרפואי תוקננו לצורך כך. “באופן עקרוני תוקננה ונמצאים בתהליך של איוש והקמה היחידה לקנאביס רפואי, אושרו 5 תקנים, שזה בהחלט שדרוג לסיטואציה שהייתה קיימת, מכרזים יצאו לדרך, המכרז לראש היחידה למעשה נסגר ועתיד להתקיים בימים אלה, כאשר היה עיכוב במכרז בגלל ההגדרות של מי שיכול לעמוד בראש היחידה הזאת. זה נפתח לרופא, רוקח, אחות, בעלי מקצועות רפואיים רלוונטיים שיתחרו ו-let the best man win בעניין הזה.” אמר לב.

ח”כ דב חנין התייחס ואמר: “התחום הזה ראוי ומתאים שיעמוד בראשו רופא שמתמחה בנושאים הרלוונטיים לתחום הזה ולא תפתחו אותו לאיזה שהם אנשי מינהל או אחיות או כל מיני אנשים אחרים, שהם אנשים מצוינים, אבל הם לא קיבלו את ההכשרה המקצועית והמקיפה והיסודית שדרושה. חיוני שבראש התחום הזה יעמוד רופא ושרופא יהיה זה שמקבל את ההחלטות ויכוון את המערכת הזאת כדי שבסופו של דבר הפרמטר הרפואי של מה נכון למטופל, מה מתאים למטופל, הוא יהיה הפרמטר הקובע ולא מיליון ואחד פרמטרים אחרים. רשמתי בפניי את תשובתך, אבל אני חייב לומר שלחלוטין לא השתכנעתי.”

מערכת מיחשוב, שליטה ובקרה

בועז לב סיפר על התכנית להקמת מערכת מיחשוב שבעזרתה יתבצע מעקב מסודר אחר כל הנתונים: “נחתם הסכם עם חברה שמספקת שירותי תמיכה למערכת המחשוב הקיימת, כלומר אנחנו נחזק את המערכת הקיימת כעת, ויש מכרז שיפתח את כל הסוגיה הזאת, יעשה ניתוח מחדש וימחשב את כל המערכת.”

בקרה על מגוון ואיכות זני הקנאביס המסופקים לחולים

לאחר קריאה של משתתף בוועדה שאמר ש”פתאום יצא המרצע מן השק, ניתנים פה דברים לחולים שהם לא מפוקחים. תיצלנה אוזנינו…”, התייחס לב לעניין הבקרה אחר איכות הזנים: “פרסמנו RFI למעבדות מאושרות לבחינת הקנאביס, מאחר שאנחנו רוצים שהמגדלים יוכלו לבוא ולבחון את הקנאביס ואנחנו נוכל גם לוודא ולתקף את רמות החומרים הפעילים. עם הקנאביס יצאנו ל-requests for proposals ואנחנו ב-2 לאוגוסט אמורים לסגור את קבלת הפניות בנושא הזה.”

ההתוויות הרפואיות להן ניתן קנאביס רפואי

באופן עקרוני ניתן קנאביס רפואי לסובלים מההתוויות הבאות: סרטן, פרקינסון, כאבים כרוניים, מחלות דלקתיות, גלאוקומה, טרשת נפוצה, מחלת הקרוהן, איידס ובמקרים חריגים גם להפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

בישיבת הוועדה טען יהודה ברוך כי על מנת להגדיל את רישמת ההתוויות ולצרף מחלות נוספות לרשימה המזכה בקנאביס רפואי, יש לקיים מחקרים שיבדקו האם לקנאביס השפעה חיובית על מחלות אלו. לטענת דוקטור ברוך, למשרד הבריאות אין תקציבים מספיקים בכדי לקיים מחקרים מסוג זה.

שלומי סנדק
שלומי סנדק – נציג מטופלי הקנאביס הרפואי

שלומי סנדק פנה ליהודה ברוך וטען כי בפועל, בניגוד לרושם שמנסים ליצור במשרד הבריאות, נושא ההתוויות דווקא הולך ונהיה קשוח וסגור יותר מבעבר. “ב-2009 יכלו לקבל אישור לקנאביס רפואי גם חולי סרטן שמחלתם לא מוגדרת כ”פעילה”. היום המצב שונה. בנוסף יכלו לקבל אישור על אובדן משקל ותיאבון קיצוניים. לצערי לא מזמן בחורה הייתה צריכה לשבות רעב מול הכנסת כדי לקבל את הרישיון. אסטמה לא מקבלים היום, הפרעות תנועה לא מקבלים, פרקינסון יצא וחזר, אפילפסיה לא מקבלים, גלוקומה לא מקבלים, פיברומיאלגיה לא בהתוויות עכשיו, פוסט טראומה לא מקבלים…” אמר סנדק והוסיף: “טורט לא מקבלים, איידס, הקריטריונים הוחמרו, רק אם הוא יורד במשקל וכו’. צהבת, אני לא יודע. אנחנו הולכים אחורה, אנחנו רחוקים מלהתגאות בלהיות בין המובילים בעולם. הצלחתם לסגור את הפרויקט כמעט לגמרי.”

סנדק האשים את משרד הבריאות כי זה החל במחקר בנוגע לטיפול קנאביס רפואי בפוסט טראומה ומשראה שהתוצאות חיוביות, הפסיק את המחקר.

דוקטור ברוך השיב: “עשינו מחקר פיילוט. מחקר פיילוט הוא מחקר לא דאבל בליינד אלא בן אדם יודע בדיוק מה הוא מקבל, באמת במחקר הפיילוט יש הצלחה של הטיפול. עדיין, גם בישיבה שעשיתי מול האיגוד אמרו לי שעם כל הכבוד למחקר הפיילוט, על סמך מחקר פיילוט אחד הם לא יכניסו.”

“אם אתה רוצה להכניס התוויה, לא מקרה חריג, למקרה חריג לא צריך התוויה, יש לנו שני מקרי אפילפסיה ויש לנו שני מקרי אסטמה, אבל הם כמקרים חריגים, אם אתה רוצה להכניס משהו כהתוויה, אז אתה פונה לוועדת ההתוויות, ואנחנו עושים את העבודה של פנייה לאיגוד, או שאתה יכול לפנות ישירות לאיגוד המקצועי הרלוונטי,” אמר ברוך. “אין לי בקשה מאיגוד רופאי העיניים להכניס גלאוקומה. אין לי בקשה מאיגוד רופאי הריאות להכניס אסטמה. אין לי בקשה אפילו מאיגוד הנוירולוגים, להיפך, הם דנו בבקשה לטורט והחליטו שאין מקום. אז נכון, אני מסתמך על האיגודים המקצועיים בהר”י שהם מבחינתי ברי הסמכא לעניין. זה שרופא אחד חושב כך ורופא אחר חושב ככה, נכון, יש הבדלי דעות בין הרופאים, ספציפית ב-PTSD אני נמנע כיוון שאני בעד.”

ד”ר רזניק התייחס לעניין הטיפול קנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה: “לגבי פוסט טראומה, למרות שההוכחות הלכו והצטברו וכמה שהעמדה של דר’ ברוך הייתה יותר חיובית, דווקא משרד הבריאות לקח צעד אחורה. עד שנת 2011 לא הייתה שום בעיה לקבל רישיון לקנאביס רפואי לחולה פוסט טראומטי, מ-2011 והלאה דר’ ברוך המציא את הנוהל הזה שהלך בניגוד להתרשמויות שלו עצמו.”

גלעד נתן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת אמר: “אין מספיק מחקרים, אין דרך לתקף מחקרים, אין דרך לממן מחקרים, ועדת הלסינקי מעכבת מחקרים. אנחנו לא נגיע למחקרים שיאפשרו את המעבר לשלב הבא. זה יהיה אותו מצב בעוד שנתיים, אותו סיפור.”

בעיות אמינות ואבטחה בקרב ספקי הקנאביס

אייל זילברמן, קצין הרישוי הארצי מטעם משרד האוצר, אמר בוועדה כי ישנם פערים רבים בנושא האבטחה. “דרישות שלנו לסגירה של מקומות מסויימים לא מומשו ע”י משרד הבריאות,” אמר זילברמן.

גידולי קנאביס

ה”מקומות המסויימים” הם בעצם חוות גידול הקנאביס הרפואי של חברת “פארמוקן“. נציג החברה שהשתתף בוועדה ציין כי הוא מודע להערות ועובד במרץ על יישום תיקונן. “החווה הזו נמצאת באותו מקום שהיא נמצאת כבר מעל שנתיים וחצי, אני שם בערך שנה וחצי ומאז שאני הייתי שם לא הייתה שום ביקורת. כשקיבלתי את הביקורת האחרונה, כמובן לפי הניירת שהוגשה לנו, תיקנו את הכול שם. לפני שנתיים כבר ביקשתי לעזוב את המקום הזה, לא אישרו לי בזמנו לעזוב,” אמר נציג פארמוקן והוסיף: “עשיתי את כל התיקונים שם. אנחנו השבוע, כנראה שכבר חתמנו על חוזה, אני עובר צפונה לאזור חקלאי, אני נמצא כרגע באזור עירוני, ממש עירוני, זה גם לא טוב לי המקום הזה, אני עובר לצפון. כמעט הכול כבר גמור לגבי אישורי הבנייה וכל האישורים, מקווה לעזוב שם, ואז באמת אני אוכל לעמוד בתנאים המקסימליים והנדרשים.”

יו”ר הוועדה, טלב אלסאנע, אמר כי בעצם בפועל “כל אחד (ממגדלי הקנאביס) יודע שהוא יכול לעשות מה שעולה על רוחו, אין שום בקרה ושום פיקוח.” וביקש ש”נשמע בעתיד לגבי איך אתם מתכוונים להסדיר את מערכת היחסים ההדדית.”

גידול קנאביס רפואי בישראל או ייבוא קנאביס מחו”ל

כבר לפני יותר משנה פורסמה כתבה ב-Ynet שדיווחה כי “על פי תכנית חדשה של משרד הבריאות, המשרד הוא זה שירכוש קנאביס רפואי מחו”ל או ממגדלים ישראליים, באמצעות החברה הפרטית “שראל” הרוכשת גם תרופות, ציוד וחיסונים עבור בתי החולים הממשלתיים, וימכור את החומר למטופלים בעלות של כשני מיליון שקל בשנה.”

אראלה פל כנפו, ר’ חוליית מחקר סמים במשרד לביטחון פנים, אמרה כי משטרת ישראל מצדדת בעמדה לפיה יש להפסיק את גידולי הקנאביס הרפואי בישראל ולהתחיל בייבוא המוצרים מספקים בחו”ל. “אני רוצה להדגיש – משטרת ישראל לא מתנגדת לטיפול בקנאביס רפואי, אך ממליצה לייבא את המוצר מחו”ל ולא לגדלו בישראל.”

קובי עזרא, ממשרד היועץ המשפטי במשרד לבטחון פנים אמר: “אנחנו מגנים על האינטרס הציבורי בהיבט של עבודת המשטרה, לא פחות ולא יותר. אנחנו צריכים כולם פה לזכור שמדובר בסם מסוכן, לא בתרופה, וככה צריך להתייחס לזה וצריך למצוא את הדרך שתאזן מצד אחד את הטיפול הנכון ומהצד השני את השמירה על האינטרסים. זה הכול. אי אפשר לבוא למשטרה בטענות.”

חממות קנאביס רפואי בישראל
חממות קנאביס רפואי בישראל

אהרון לוצקי, מנכ”ל חברת ‘תיקון עולם‘, החברה הראשונה בארץ שהחלה באספקת קנאביס רפואי למטופלים, התייחס לעניין זה: “אני לא יודע מתי (זה יקרה), כי למשל לגבי ‘שראל’, הודיעו לנו שיש החלטה כזאת, הוחלט ששראל יהיו הגוף הבלעדי שיקנה את כל הסחורה. ככה הודיעו לנו, שזה הוחלט. כרגע הכול תלוי רק ב’שראל’, הם עושים בדיקה ויתנו לנו נתונים בקשר לבדיקה. זה לא דיון רציני בנושא הזה. גם הממשלה לא החליטה ככה, היא החליטה ‘לרבות שראל’, היא לא החליטה ש’שראל’ עושה את זה, ובמקום לפתוח את זה ולעשות את זה בצורה שתאפשר תחרות ולא תאפשר מונופול ותאפשר שקיפות, זה נעשה בחדרי חדרים, כשאנחנו לא יודעים בכלל מה השיקולים ומה קורה. זה נכון גם לגבי דברים אחרים. אני לא יודע אם יש להם אינטרסים.”

בנוסף אמר לוצקי: “מדברים כאן על פגיעה בשלום הציבור ובבריאות הציבור ע”י שימוש בקנאביס. האם המצב שנותנים תרופות על בסיס אופיאטים שממכרות והן קשות והנזק שלהן לא מוטל בספק, זה נקרא שלום הציבור ובריאות הציבור? קשה לי להבין את זה כאשר יש כאן תרופה או טיפול, אם נדייק במונחים המקצועיים, שללא ספק עוזר למרבית החולים, שאף אחד לא מת ממנו ושאין לו השפעות קשות יחסית לדברים אחרים, וזה קונצנזוס, אף אחד לא יחלוק על זה כאן. מדוע לא מקדמים את הנושא הזה ופותחים אותו במקום לעצור אותו?”

מחירים גבוהים של תרופה טבעית

שלומי סנדק העלה את עניין המחיר הגבוה אותו משלמים בעל הרשיון עבור התרופה שלהם. המצב היום הוא שכל בעל רשיון לקנאביס רפואי משלם כ-370 ש”ח לחודש בעבור הכמות שהוקצתה לו. בין אם אושרה לאותו מטופל כמות של 100 ג’, 50 ג’ או 20 ג’. רוב מוחלט של המטופלים מקבלים אישור לכמות המינימלית של 20 גרם, מה שאומר שהם בעצם משלמים בערך 18 ש”ח לגרם (מבלי להחשיב הוצאות נלוות כגון פגישות תקופתיות עם הרופא הפרטי, שינוע התרופה ועוד).

סנדק האשים את משרד הבריאות שהם בעצם נותנים כאן רשיון להדפסת כסף: “מטופלים משלמים 370 שקלים בחודש על 20 גרם, 18.5 שקל לגרם, דר’ ברוך, שמת לב? רוב החולים החדשים מקבלים 20 גרם לחודש, משלמים 370 שקל, 18.5 שקל לגרם, של חומר שמגודל בחממות. אתה נותן למגדלים פה רישיון להדפיס כסף. אני לא מבין איך הגעתם למחירים כאלה.”

סיגריות קנאביס
קנאביס – תרופה טבעית

רון תומר, נציג איגוד הרוקחות, הציע כי כל תחום החלוקה יעבור תחת אחריות בתי המרקחת. “בית מרקחת היום, מעבר למקום שמנפק תרופות הוא מקור ידע. בית מרקחת היום רואה את התמונה הכללית של החולה, כי מה שקורה היום חולה יכול לקבל קנאביס רפואי מרופא אחד ויכול לקבל חומר אנטי דיכאוני מהפסיכיאטר ויכול לקבל תרופה אחרת לגמרי לכאבים, פתאום אפילו מרופא המשפחה, והכול מתנקז לבית המרקחת, ולכן יש גם חשיבות מבחינת ראיית התמונה הכוללת, שיבוא החולה ויתנקז לבית מרקחת אחד שינהל רשומה אחת עליו, שיקפצו לו האינטראקציות, כי גם לקנאביס יכולות להיות אינטראקציות עם דברים מסוימים, ולכן גם מבחינת הנוחות, אבל לא רק מבחינת הנוחות, גם הזמינות, עדיף בית מרקחת. דיברו על מחירים, מעולם בן אדם לא התלונן שמישהו נתן לו מורפיום במחיר שהוא לא אמור לשלם, כי בבית מרקחת גם הנושא הזה מוסדר. אז מכל הבחינות זה נראה לי צועק. אני יודע שהבעיה העקרונית היא שקנאביס לא מוגדר כרגע כתרופה ובית מרקחת מנפק תרופות, אבל אני בטוח שאו בהוראת שעה או באיזה נוהל מיוחד אפשר לפתור את זה, כי אני חושב שלא צריכה הרגולציה במקרה הזה לבוא ולהכות את החולים, אלא לשרת אותם ואני בטוח שבועז יוכל למצוא פתרונות גם לזה.”

איומים מצד חברות התרופות

רן, מתנדב באחת העמותות, העלה את הנושא הרגיש של האינטרסים של חברות התרופות – הסיבה שבגללה מלכתחילה הקנאביס איננו חוקי.

“יש עוד דבר שלא מדברים עליו. מדברים על משרד הבריאות, על המגדלים, על החולים, על המשטרה, כאילו שחברות התרופות הן לא בתמונה. כאילו שהן לא בסיפור, כאילו שאין לחצים של חברות התרופות על קופת חולים כללית להפסיק ולתת את זה כמה שפחות, כאילו שלא היו פניות מחברות תרופות למרפאות כאלה, ששמות שלט ‘מרפאת כאב ללא קנאביס רפואי’. בית חולים העמק בעפולה ומשרד הבריאות יודע מזה. הוא פנה לבית חולים העמק בעפולה לשאול אותו למה? אם זה בהתוויה של כאב, של חלק מהבעיות של כאב, יש סיבה שבית החולים ישים שלט שזה לא? את המורפיום שנותנים מהרגע שבן אדם קוטע רגל אחרי ניתוח ולדפוק לו מורפיום, זה בסדר, אבל מרפאה ללא קנאביס רפואי, ומשרד הבריאות יודע ולא עשה עם זה דבר. יש סיבה שחס וחלילה אם בן השבט שלך יהיה חולה בזה הוא לא יקבל ואני כן אקבל? כי אני גר בתל אביב אז אני אקבל את זה באיכילוב? איזה מן דבר זה? ושום דבר לא נעשה, והכול על סמך פרשנות של יועצת משפטית אחת.”

הונאת חברות התרופות – צפו:

“היה כנס לפני מספר חודשים, כנס שעסק ברפואה של קשישים. היה שם בן אדם מ’טבע’, בין עשרה הבכירים של ‘טבע’, אחראי על תחום התרופות. הוא ניגש לאחות הראשית של חברה גדולה בארץ של גידול קנאביס רפואי ובשיחה רצינית אמר ש’אם אתם תפעלו להכנסת הקנאביס הרפואי לבעיית הגלאוקומה’, זה לחץ תת עיני שהקנאביס הרפואי עובד בו מצוין, ‘אנחנו נמחק אתכם’. זה ציטוט. הוא טעה כשהוא נתן את הציטוט ועכשיו אפשר להגיד את מה שהוא אמר, אבל זה מה שקורה מאחורי הקלעים ופה לא מדברים על זה, כאילו זה לא קיים.” סיכם רן.

שלילת רשיונות נהיגה למטופלים בקנאביס רפואי

בתחילת השנה פורסם הסיפור של א’ מנתניה שמחזיק באישור לצריכת קנאביס רפואי ונעצר ע”י המשטרה כשנהג תחת השפעת החומר.

גם בעניין רשיונות הנהיגה של בעלי אישור קנאביס רפואי לא השתנה דבר. רפ”ק אראלה כנפו ממשטרת ישראל חזרה במדוייק על דבריה מדיון דומה שנערך לפני שנה ואמרה כי עמדת המשטרה היא כי “יש לוודא שמי שמשתמש בקנאביס לא ינהג…”

שלומי סנדק הקשה ושאל “כמה מתוך 10,000 המטופלים היום עשו תאונות דרכים?” והיו”ר טלב אלסאנע ביקש לקבל התייחסות של צוות הוועדה בנוגע לעניין. ד”ר ברקת-שיף, שבעבר פנתה ליהודה ברוך בטענה שהוא פוגע במטופלים קנאביס רפואי, עידכנה את הנוכחים במחקרים הקובעים כי עישון קנאביס אינו פוגע בנהיגה וכנפו ירדה מעניין זה מיד.

התמודדות עם עודפי קנאביס שמצטברים אצל המגדלים

בחוות הקנאביס של הספקים השונים מצטברות ערימות של שאריות קנאביס לאחר החלוקה. גם נושא זה נמצא בדיון ואין לגביו החלטה ברורה. נציגי תיקון עולם מדווחים כי הם מעבירים את יתרת הקנאביס שנשארת אצלם ותורמים אותו לטובת מחקר ופיתוח. ד”ר ברוך מדווח כי הנוהל הוא לבצע השמדה של התוצרים ונציגי משטרת ישראל טוענים שאינם מכירים את נוהל ההשמדה ומבקשים להיות מעודכנים מעתה על כל הליך ההשמדה שמתבצע בחברות המגדלות.

מתקן גידול קנאביס רפואי
מתקן גידול קנאביס רפואי

מטופלי הקנאביס הרפואי נאלצים להמשיך ולסבול

גיל לוקסנבורג, יו”ר אחת העמותות של מטופלי הקנאביס בישראל והראשון שהורשה לשאת עימו קנאביס רפואי לחו”ל, פנה אל היושבים בוועדה: “אנחנו מדברים פה הרבה על למה כל הפרויקט נתקע ומתעכב ואנחנו רואים שכל פעם אנחנו חוזרים לעוד דיון ועוד דיון ורק עיכובים ועיכובים ביישום. אנחנו כבר בחודש יולי ובעצם שום צעד בפועל ליישום לא התחיל. כולם שוכחים פה שהמטופלים הם בלב של העניין.” אמר לוקסנבורג והמשיך לספר לנוכחים על הקשיים הרבים איתם נאלצים המטפולים להתמודד. “יש הרבה מאוד מטופלים שעוברים את התהליך הביורוקרטי שוב ושוב ומעמיסים על השולחן של דר’ ברוך עוד בקשות, בין אם זה במעבר בין ספקים ובין אם זה בחידוש של הרישיון ובין אם זה בהגדלת מינון, וכל פעם זה פינג פונג בין הרופא המטפל לבין המשרד של דר’ יהודה ברוך, חזרה לרופא המטפל. כל פעם שמטופל צריך לראות את הרופא המטפל, זה שלושה חודשים לחכות בתור.”

גם לוקסנבורג מרמז על הבעיות מאחורי הקלעים: “אנחנו רואים ריבים פנימיים, תככים של גורמים שונים. יצא המכרז, בוטל המכרז, יצא עוד מכרז, זה הכול שיקולים פוליטיים ומניעים של אנשים שמחפשים כוח בתוך מערכת כזו או אחרת במקום שיקול של הסתכלות על תועלת החולה. אין שקיפות, אין פיקוח ומי שנפגע הם המטופלים” סיכם לוקסנבורג.

סיכום הדיון – אין התקדמות בנושא הקנאביס הרפואי

יו”ר הוועדה, ח”כ טלב אלסאנע סגר את הדיון וקבע דיון נוסף בעוד ארבעה חודשים. “אני רוצה לציין שההתרשמות שלנו שחלה התקדמות, למרות כל הטענות ששומעים, אם כי לא בקצב הרצוי. אין התקדמות בעניין קבלת המגדלים למועצת הצמחים, יש בעיה עם שילוב כל הגורמים עליהם מוטלת האחריות לקבל החלטות בתחום זה. ביחסים בין משרד הבריאות למשטרה גם כן לא חלה כל התקדמות וכך גם בנושא ההתוויות הרפואיות המזכות באישור קנאביס רפואי.” אמר אלסאנע.

להורדת סיכום הוועדה המלא לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר