מסתבר שקנאביס דווקא טוב לכושר גופני

סטיגמת הסטלן העצלן כבר מזמן הופרכה, אבל העובדה שספורטאים מקצוענים בכל העולם צורכים אותו כ”חומר מעודד ביצועים” היא כבר הפתעה של ממש עבור אלו שאינם מעורים בתחום. מתחרויות ריצה ב”משחקי 420″, דרך אלופי סנוקר, היאבקות ו-UFC – אתלטים וספורטאים רבים מצהירים שהקנאביס מסייע להם באימונים ובשמירה על כושר גופני.

פארק גולדן גייט (Golden Gate Park) בסן פרנסיסקו הוא אחד מהמרחבים הציבוריים העמוסים והפופולאריים במדינה, ולכן כאשר ב-15 באוגוסט 2015 נערכה בו ריצת מרתון תחרותית שכללה פסטיבל שלם והופעות חיות, זה היה נראה כמו עוד שבת שיגרתית ושטופת שמש.

יחד עם זאת ריצת המרתון שנערכה באותו היום לא היתה סתם ריצה רגילה, אלא חלק מאירוע 420 Games, ארגון ללא מטרות רווח ששם לו למטרה לשנות את הסטיגמה על צרכני קנאביס כסטלנים עצלנים וחסרי מוטיבציה, ולהוכיח כי המיליונים שצורכים קנאביס באופן יומיומי הם, בניגוד למה שנהוג לחשוב, בעלי אורח חיים בריא, אחראי ואף ספורטיבי.

קבוצה גדולה של רצים מהמרוץ של ארגון 420games חוצים את קו הסיום בגולדן גייט פארק בסן פרנסיסקו

תחרות ריצה של סטלנים? לצופה מן הצד, מלבד העובדה שלכל הרצים היתה חולצה עם אותו המספר (420 כמובן), האירוע לא היה נראה שונה מכל אירוע ספורט רגיל. לקראת התחלת המרתון לא הגיעה לקו הזינוק חבורה של מסטולים חסרי אנרגיה, אלא של ספורטאים בכושר שיא, שמתכוננים לעוד מרתון קשוח.

“בזכות הקנאביס”

ההבדל העיקרי בין התחרות הזו לבין כל מרתון שגרתי הוא שהספורטאים שהשתתפו במרתון ‘של 420 Games’ צרכו קנאביס, לרוב באכילה ואפילו מספר דקות לפני הגיעם לקו הזינוק.

גם זה בטח יעניין אותך
ג'ים מק'אלפיין (במרכז) מייסד 420Games ושני רצים על רקע קיר עיתונאים לאחר התחרות
ג’ים מק’אלפיין (במרכז) מייסד 420Games ושני רצים לאחר התחרות

רבים מהרצים שהשתתפו וסיימו בהצלחה את הריצה מספרים אף כי הם נעזרים בקנאביס לא רק כדי להירגע ולהתרענן לאחר הריצה, אלא בתור “סם משפר ביצועים” של ממש, שמסייע להם בריצה עצמה וכן בענפי ספורט אחרים. עבורם, הקנאביס הוא מקור הנעה עוצמתי, תרופה המאוששת את הגוף ומקור נדיר של רוגע.

“כל חיי הייתי אתלט ונאלצתי לשמוע מהצד את כל הדעות השגויות של אנשים על צרכני קנאביס ואני ביניהם”, מספר בראיון ג’ים מק’אלפיין (Jim McAlpine), שחיין עבר ומייסד ‘420 Games’. “אז חשבתי לעצמי, למה לא פשוט לעשות ספורט בכדי להעביר את המסר במקום להמשיך ולהשמיע עוד דעות? פשוט לרוץ בכדי לומר, תראו אנחנו לא עצלנים, לא סטלנים, ואנחנו כאן רצים ומתחרים.”

קייל קינגסבורי מציג את שריריו למצלמה על רקע קיר עיתונאים
קייל קינגסברי בעברו כמתאבק

לדברי מק’אלפיין וקבוצת התומכים הגדולה מאחוריו, שכוללת שחקני NFL שפרשו, שחיינים, רצי מרתון ומתאבקי עבר מליגת MMA, הם מסוגלים להמשיך לשמור על כושר גופני ולהתחרות ברמה גבוהה בזכות, ולא למרות הקנאביס. לדבריהם, הקנאביס הוא חלק משגרת האימונים והספורט היומית שלהם.

קייל קינגסברי (Kyle Kingsbury), מתאבק מקצועי בעבר וכיום משתתף פעיל ונלהב במשחקים, מתייחס לקנאביס ככלי עזר המגביר את יכולותיו האתלטיות ואת רצונו לעשות ספורט.

“לפני כן נהגתי לקחת 4-5 כדורי איבופרופן (משכך כאבים כמו אדויל ונורופן) בבת אחת, בכדי להתמודד עם הכאבים שיש לי בברך ובכתף,” הוא אומר. “היום אני יכול לצרוך קנאביס, בעיקר עשיר ב-CBD, ולדעת שאני צורך משכך כאבים טבעי שמבוסס על צמח וללא כל תופעות לוואי.”

מדיניות סמים דרקונית של גופי ספורט

למרות היתרונות שיכול להניב הקנאביס לספורטאים, והעובדה שהוא אינו משנה את מבנם הפיזיולוגי או עשוי להוביל ל”רמאות” כמו סטרואידים, מרבית גופי הספורט בעולם נוקטים במדיניות אנטי סמים דרקונית במיוחד גם כנגד קנאביס.

מדיניות סמים קשוחה במיוחד ניתן למצוא למשל בליגת UFC (התאבקות מקצועית), שבספטמבר 2015 החליטו ראשיהלהשעות ל-5 שנים את המתאבק חביב הקהל ניק דיאז (Nick Diaz) בעקבות שימוש בקנאביס. מדובר בתקופה ארוכה מאוד בכל קנה מידה, שיכולה ליצור את ההבדל בין מתאבק מצליח ובכושר לבין מתאבק שעבר את השיא ולא יכול יותר להתחרות.

ספורטאי בגופיה כחולה מגיש בדיקת שתן
מדיניות סמים שמתייחסת לקנאביס כמו לקוקאין והרואין

מדיניות הסמים הקיימת בקרב גופי ספורט רבים בעולם, שמעמידה את הקנאביס בקו אחד עם קוקאין והרואין, נכשלת בהבנת היתרונות שבצריכת קנאביס בקרב ספורטאים. הקנאביס הוא כלי שעוזר להתמודד עם כאבים כרוניים ודלקות פרקים, תוך הימנעות מתופעות הלוואי הקשות של משככי כאבים מקבוצת האופיאטים. בנוסף, גם מצבם הנפשי של ספורטאים, אשר חווים לחצים רבים בתקופות תחרות, יכול להשתפר ולהתייצב בעזרת קנאביס.

ראו עוד:
רוכבי אופניים מגייסים כסף לחקר סרטן המוח
שלטי דרך 420 יוחלפו ב-419.9 – בגלל סטלנים
“80 אחוז משחקני ה-NBA מעשנים מריחואנה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר