לימונן: סוד ניחוח ההדרים של הקנאביס

לא רק קנבינואידים: בקנאביס יש גם טרפנים לרוב, ביניהם ה’לימונן’, שמלבד הארומה המשגעת שהוא מפיק יש לו גם סגולות רפואיות מרשימות. וגם: 4 זנים עשירי לימונן.

האם אי פעם שאלתם על עצמכם מה גורם לזנים כדוגמת ה-Super Lemone Haze להדיף ניחוח מתוק ועצמתי של פירות הדר? ובכן על התפקיד הנ”ל אחראי ה-“לימונן” (Limonene).

לימונן הוא טרפן המופק בטריכומות המצויות בעיקר על תפרחת הקנאביס, כמו גם בקליפות של פירות מסוימים. בין השאר עושים בו שימוש גם בתעשיות שונות, בעיקר בתעשיית הקוסמטיקה ומוצרי הניקוי.

לימונן - טרפן קנאביס
לימונן

הטרפנים הינם כאמור שמנים ארומטיים המופקים בטריכומות של הקנאביס, לצידן של תרכובות נוספות כמו הקנבינואידים (THC, CBD ואחרים). אולם מלבד השפעת הטרפנים על הניחוח שהצמח מדיף, יש להם גם סגולות נוספות עבור גוף האדם.

זנים מסוימים של קנאביס נוטים להיות בעלי ריכוז גבוהה של הטרפן ‘לימונן’, מה שעשוי להדגיש את הריח הלימוני וטעם ההדרים שלהם – אבל מה בעצם כל כך מיוחד בטרפן הזה?

השפעות הלימונן

השימוש בלימונן כתרופה קיים כבר שנים בהיסטוריה הרפואית ועל כן אין זו הפתעה שגם זה המצוי בקנאביס מסוגל אף הוא לספק את התועלת הבריאותית המבוקשת. מחקרים שנעשו בתחום קשרו את הלימונן עם האפקטים הבאים:

  • מצב רוח מרומם
  • הקלה במצבי לחץ
  • יעילות נגד התפתחות פטריות
  • תכונות אנטיבקטריאליות
  • הקלה במקרים של צרבת או ריפלוקס קיבה
  • משפר את ספיחתם של טרפנים ורכיבים אחרים באמצעות העור, הריריות ומערכת העיכול

זנים עשירים בלימונן

בזמן שקנבינואידים כמו THC תופסים בדרך כלל בין 10% ל-20% מהביומסה של תפרחת הקנאביס, הלימונן מצוי במינונים נמוכים בהרבה – בדרך כלל בין 1% ל-2% בלבד. פעמים רבות הוא איננו מצוי בצמח בכלל. זנים מסוימים מכילים כאמור כמות גדולה יותר של לימונן לעומת זנים אחרים, אולם גם בזנים הללו ייתכנו הבדלים משמעותיים ברמות הטרפן, כאשר הדבר תלוי בין היתר גם באופן שבו בוצע תהליך הייבוש והיישון של הפרח.

במילים אחרות, בהחלט ייתכן מצב בו מישהו מגדל קנאביס מזן Jack Herer ובבדיקות מעבדה הוא יגלה כמות ספציפית של לימונן, ובמקביל אדם אחר יגדל את אותו הזן בדיוק (אפילו ייחורים שנלקחו מאותו צמח אם) – ובתוצר הסופי הוא יגלה כמויות נמוכות בהרבה של הטרפן המדובר.

נזכיר כי הדרך היחידה לבחון ביסודיות את תכולת הטרפנים בקנאביס הינה באמצעות בדיקות מעבדה בלבד, אולם אלו מכם שאינם בעלי גישה למעבדה שכזו, יכולים פשוט לגדל זנים הידועים בריכוז הגבוה (יחסית) של לימונן, כמו למשל:

סופר למון הייז – Super Lemon Haze

super lemon haze
super lemon haze

הנוכחות של הלימונן בזן הזה ניכרת גם בשם עצמו וגם בארומה שהוא מפיץ, זוהי סאטיבה דומיננטית המפורסמת בטעם הלימוני שלה ובהשפעה מרוממת הרוח שהיא מקנה.

דורבן פויזן – Durban Poison

Durban Poison
Durban Poison

מטעימה ראשונית קשה לשים לב שהסאטיבה הדרום-אפריקנית הזו מכילה את הלימונן, בעיקר בגלל הטעם המעט אדמתי שלה, אולם מנגד קשה שלא לחוש את האפקט האנרגטי ואת יכולת הפגת המתחים שלה.

ג’ק הרר – Jack Herer

Jack Herer
Jack Herer

הזן המיוחד הזה אשר נקרא על שמו של פעיל הלגליזציה המנוח ג’ק הרר, מכיל מינונים גבוהים של הטרפן לימונן יחד עם עוד טרפנים נוספים כמו פינן ומרסן, אשר מגבירים את תחושת הערנות והנינוחות.

בארי ווייט – Berry White

Berry white
Berry white

הלימונן מצוי בצמח הקנאביס בעיקר בזני הסאטיבה, אולם גם בקרב חלק קטן מהאינדיקות ניתן למצוא את הטרפן המדובר. Barry White הוא למשל זן אינדיקה המכיל לימונן בעל השפעה מפיגת מתח ומשמחת.

ראו גם:
למתחילים: כך נבדיל בין קנאביס איכותי ל’חשאב’
האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח
סאטיבה או אינדיקה? איך לבחור זן קנאביס מתאים מבחינה בריאותית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר