לא, עדיין לא אושר יצוא קנאביס רפואי לחו”ל

כותרות העיתונים מדווחות על אישור החוק לייצוא קנאביס רפואי מישראל, אך החוק שאושר לפני מספר דקות נוגע רק להעברת סמכויות פיקוח ממשרד הבריאות למשטרה. כן מדובר במהלך הנדרש לצורך אישור הייצוא שבהחלט משפר את הסיכוי שהדבר יקרה בקרוב. מניות הקנאביס בבורסה מזנקות.

העיתונים והמשקיעים חוגגים בשעה זו את האישור הסופי שניתן לפני שעה קלה להצעת החוק שמעבירה סמכויות מהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות לידי המשטרה, כאילו מדובר באישור החוק ליצוא לחו”ל – אך לא כך הדבר.

אמנם מדובר בשלב חשוב בדרך לאישור, אך לא בהחלטה סופית לייצוא. לשם כך עומדת עדיין הצעת מחליטים שצריכה להיות מאושרת על ידי הממשלה, בדגש על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כזכור שאלת היצוא עומדת על הפרק כבר שנים ארוכות, כאשר במהלך השנה האחרונה גובשה הסכמה בין כל משרדי הממשלה לאישור המהלך.

אך לאור התנגדות מצד המשטרה והמשרד לבטחון פנים בראשות השר גלעד ארדן, שדרשו הגדלת תקנים ותקציבים וכן העברת סמכויות מהיחידה לקנאביס רפואי, אישור הייצוא נדחה שוב ושוב.

בשבועות האחרונים נערכו בועדת הפנים דיונים על הצעת חוק שמסדירה את העברת הסמכויות מהיק”ר למשטרה, כך שהמשטרה תהיה זו שאחראית על הפרת נהלים בחוות ובהתאם גם תוכל להורות על סגירת עסקים שיפרו נהלים.

תיקון החוק כולל מתן סמכויות פיקוח ואכיפה לעניין עיסוק בקנאביס לצרכים רפואיים ולמחקר. רישיון לעיסוק בקנאביס יינתן לפי שיקול דעתו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק”ר) ויותנה בתנאי אבטחה ומיגון לפי דרישת המשטרה.

המלצת המשטרה תינתן לאחר שייבדקו בעלי העניין בעסק, כאלו המחזיקים ביותר מ-5% מהשליטה בחברה. במידה ותהיה מחלוקת בעניינים מסוג אלו תתכנס ועדה בה חברים נציגי משרדי הממשלה, שיקבעו נקודתית לגבי בית עסק שכזה.

לפני מספר דקות אושרה הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת ברוב של 21 תומכים וללא מתנגדים, ומיד פורסמו דיווחים בתקשורת על אישור יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל.

עם זאת כאמור לא מדובר באישור סופי של ייצוא קנאביס מישראל ועל החברות והמשקיעים להמתין עד לאישור הצעת המחליטים לייצוא, שצפויה לעלות לשולחן הממשלה באחד מימי ראשון בשבועות הקרובים.

רבים בענף עדיין חוששים שרה”מ נתניהו לא יסכים לאישור הייצוא. בין התאוריות לסיבות לכך: התנגדות של פטרונו שלדון אדלסון למהלך ו/או הרווחים הצפויים מהם יהנה אהוד ברק בעקבות אישור הייצוא, לאור מינויו ליו”ר חברת קנאביס נסחרת.

כך או כך בעקבות אישור הצעת החוק להעברת הסמכויות והכיוון הברור לאישור של יצוא קנאביס רפואי מישראל, זינקו מניות הקנאביס בבורסה בעשרות אחוזים.

החוק ייכנס לתוקף ב-1.5.19. הייצוא, אם וכאשר יאושר, יחל על פי הערכות בפועל רק שנה לאחר מכן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר