טוען...

ועדת השרים תקבע ביום א’ אם לאשר אי הפללה בישראל

דה קרימינליזציה בישראל? ביום א’ הקרוב תעלה הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס לועדת השרים. אם יאושר לבסוף החוק יוכלו אזרחי ישראל לשאת עד 5 גרם קנאביס לשימוש עצמי ללא חשש מאיום פלילי. ההצעה מותנה מעט והוסר ממנה החלק שמתיר גידול בבית והחזקת זרעים, אך זה דווקא מעלה את הסיכויים שתאושר. פנו עכשיו בטופס לשרים.

הצעת החוק החדשה לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל (דה קרימינליזציה) שהוגשה על ידי ח”כ שרן השכל יחד עם 5 חברי כנסת נוספים, תעלה ביום א’ הקרוב (20.3) להצבעה בועדת השרים של הכנסת, כך נודע הבוקר לכתב המגזין.

שרן השכל אולפן i24
ח”כ שרן השכל: “מאמינה שהחוק יאושר”

בהצבעה ביום ראשון יקבעו 12 שרי ממשלה האם אזרחי ישראל יורשו בקרוב לשאת עד 5 גרם קנאביס לשימוש אישי ללא חשש מהטרדות ורישומים פליליים. “בממשלה מתחילים להבין,” אמרה יוזמת החוק ח”כ השכל בראיון בתחילת השבוע וקוראת כעת לתומכים לפנות לשרים ולסביבתם ולדרוש שיאשרו את ההצעה.

אמנם הצעת החוק המקורית התירה גידול של שתיל קנאביס אחד בבית וכן החזקת עד 15 זרעי קנאביס, אך בכדי לשפר את סיכוייה לקבל את תמיכת ועדת השרים ולמעשה את תמיכת הקואליציה, נשאר לבסוף רק החלק המתיר החזקת קנאביס בכמות של עד 5 גרם לשימוש עצמי.

עדכון: ההצעה נדחתה על ידי ועדת השרים (פרטים כאן).

מתוך 12 השרים, אם להיות אופטימיים, ניתן לקוות שהשרה גילה גמליאל שכבר הודיעה שתתמוך בהצעה, ואולי גם השרה מירי רגב שבשבוע שעבר התבטאה לראשונה בנושא, יתמכו בהצעה המתונה יחסית. גם השרה איילת שקד שהבינה לדבריה את הנושא לאחר הסבר מפורט של ינון מגל, עשויה להצביע בעד.

מלבדם ייתכן ויתמכו יריב לוין שהביע תמיכה בהקמת קזינו ועל כן לא יכול להיות כה צבוע ולהצביע נגד, ואולי גם שר האוצר משה כחלון שנחשב לבעל מדיניות ליברלית יחסית וכבר הוריד את המיסים גם על אלכוהול, לצד חברו למפלגה השר אבי גבאי. אורי אריאל, אופיר אקוניס ויובל שטייניץ ייתכן שגם יתמכו, אך לזה אין כל סימוכין וזה כלל לא בטוח. מי שבודאי צפוי להתנגד הוא יעקב ליצמן שדיבר נגד הנושא לא פעם וסביר שגם זאב אלקין שהתבטא בעבר נגד הנושא.

גם במידה ורוב חברי הועדה לא יצביעו בעד, ניתן לקוות כי לפחות חלקם יצביעו ‘נמנע’ ובכך יאפשרו מספר רב יותר של הצבעות בעד.

במקרה בו יהיה רוב בעד הצעת החוק, תעבור הצעת החוק לדיון באחת מועדות הכנסת, ומשם תמשיך להצבעה ראשונה ושנייה במליאת הכנסת. במקרה בו לא תאושר ההצעה, היא תעלה שוב לדיון רק במושב הבא בעוד מספר חודשים.

יש לציין שהדיונים בועדת השרים לענייני חקיקה הינם דיונים חסויים לחלוטין וללא פרוטוקול.

ראו עוד:
כל המדינות שכבר אישרו אי הפללה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר